اخبار اقتصادی

وجود سه هزار و ۳۰۹ معدن غیرفعال در کشور – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، این مرکز با انتشار نتایج بهنگام‌سازی آخرین اطلاعات پایه‌ای (چارچوب) معادن کشور در سال ۱۴۰۰ اعلام کرد: بر اساس آخرین نتایج تعداد کل معادن کشور در سال ۱۴۰۰ برابر با ۱۰۱۷۰ معدن بوده است که از این تعداد ۶۸۶۱ معدن فعال و ۳۳۰۹ معدن غیر فعال در کشور شناسایی شده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، طبق یافته‌های این طرح، از ۶۸۶۱ معدن فعال ۶۴۴۹ معدن فقط در حال بهره‌برداری، ۲۸۹ معدن در حال بهره‌برداری و اکتشاف و ۱۲۳ معدن در حال بهره‌برداری، تجهیز و آماده‌سازی بوده است.

مرکز آمار ایران همچنین اعلام کرد: یافته‌های این طرح موید آن است که از ۳۳۰۹ معدن غیر فعال در کشور ۲۹۸ معدن فقط در حال تجهیز و آماده‌سازی، ۶۰ معدن دارای فعالیت کمتر از ۳۰ روز، ۵۱۳ معدن تعطیل دائم، ۲۰۰۸ معدن تعطیل موقت و ۴۳۰ معدن سایر موارد را شامل می‌شود.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در بررسی سایر علل غیر فعال شدن معادن کشور، بلوکه شدن معدن، رکود بازار، نداشتن مجوز، مشکلات حقوقی و زیست محیطی بیشترین فراوانی را به خود اختصاص دادند.

اجرای بهنگام سازی چارچوب معادن کشور از اسفند ۱۳۹۹ شروع و تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰ ادامه داشت. در این طرح کارشناسان معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها با مراجعه به سازمان‌های ذیربط در استان، پس از دریافت اطلاعات معادن و وضعیت فعالیت معادن را بررسی و اطلاعات تکمیلی را به مرکز آمار ایران ارسال می‌کنند.

چارچوب طرح آمارگیری از معادن در حال بهره برداری کشور‏- ۱۴۰۰ از اطلاعات بهنگام سازی معادن کشور، استخراج و اجرایی می‌شود.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا