بارداریپزشکیخانوادهسلامت

آیا بیماری هپاتیت C در بارداری و شیردهی تاثیر دارد؟

هپاتیت C شایع ترین بیماری مزمن منتقله از طریق خون می باشد. بر همین اساس ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد، آیا هپاتیت C در بارداری و شیردهی به کودک منتقل می شود؟ در این مقاله به بررسی علائم و عوامل خطر ابتلا به هپاتیت C در دوران بارداری، درصد ابتلا نوزاد به هپاتیت C و عوارض احتمالی هپاتیت C می پردازیم.

اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که در معرض ویروس هپاتیت C (HCV) قرار گرفته اید و قصد بارداری نیز دارید، ممکن است در مورد سلامتی خود و نوزاد سوالاتی داشته باشید. بنابراین، می توانید برای دریافت پاسخ سوالات خود این مقاله را تا آخر بخوانید.

علائم و عوامل خطر ابتلا به هپاتیت C چیست؟

ویروس HCV، کبد را آلوده می کند. این عفونت کبدی می تواند منجر به تهوع و زردی شود. با این حال، ممکن است شما هیچ علامتی نداشته باشید و بدن به تنهایی ویروس را از بین ببرد، اگرچه این مورد نادر است.

بیشتر بدانید: آنچه باید درباره نارسایی کبد بدانید

عوامل خطر

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، ممکن است از قرار گرفتن در معرض خون به هپاتیت C مبتلا شوید. دو راه اصلی انتقال آن شامل:

 1. استفاده از طریق تزریق داخل وریدی
 2. (IV)
 3. به دنیا آمدن از مادر مبتلا به هپاتیت C

اگرچه احتمال آن کمتر است. اما، راه های دیگر انتقال ویروس عبارت اند از:

 • پیوند عضو
 • به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی که ممکن است با خون تماس داشته باشند. مانند: تیغ و مسواک
 • تماس جنسی که ممکن است با خون تماس داشته باشند.
 • انجام خالکوبی یا سوراخ کردن گوش با تجهیزات غیر استریل

آیا هپاتیت C بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر می گذارد؟

به طور کلی، خطر انتقال ویروس هپاتیت C بین مادر و نوزاد پایین است. اما، همه چیز با اطمینان صددرصد نیست و ممکن است هپاتیت C بر توانایی فرد برای باردار شدن و باردار ماندن تأثیر بگذارد.

در سال 2017 بر روی زنان مبتلا به هپاتیت C که در سنین باروری بودند، مطالعه ای انجام شد که متاسفانه طبق بررسی ها، محققان ارتباط مستقیمی بین ابتلا به هپاتیت C و افت زودرس تخمدان پیدا کردند. به طور خاص، این مطالعه نشان داد که زنان مبتلا به هپاتیت C دارای سطوح پایین تر هورمون ضد مولرین (AMH) هستند که برای تعیین ذخیره تخمدان زنان (میزان تخمک های موجود برای بارداری) استفاده می شود.

به طور کلی، باروری در زنان مبتلا به HCV بر اساس میزان باروری کل یا TFR کمتر می باشد. بنابراین، میانگین نرخ باروری به شرح زیر می باشد:

 • نرخ باروری در زنان مبتلا به ویروس HCV (هپاتیت C): 0.7
 • در زنان فاقد ویروس HCV (هپاتیت C): 1.37
تاثیر هپاتیت C بر توانایی باردار شدن

تاثیرات احتمالی بر بارداری چیست؟

در افراد باردار مبتلا به هپاتیت C، علاوه بر دشوارتر شدن بارداری، احتمال بروز موارد زیر نیز افزایش می یابد:

 • افزایش وزن در دوران بارداری
 • دیابت بارداری
 • پره اکلامپسی
 • پارگی زودرس غشاها

تحقیقات زیادی برای توضیح ارتباط احتمالی بین عوارض بارداری و مثبت بودن HCV وجود ندارد. در مطالعات موجود، نمونه های کوچک می تواند نتیجه گیری قابل اعتماد را برای محققان دشوار کند.

با این وجود، برخی از منابع معتبر، تحقیقاتی به ارتباط بین HCV و افزایش بروز دیابت بارداری در زنان باردار مبتلا به HCV اشاره می کنند. این به دلیل تأثیر HCV بر لوزالمعده است که ممکن است باعث مقاومت به انسولین شود.

درصد انتقال هپاتیت C از مادر به نوزاد

به طور کلی، خطر انتقال بین مادر و نوزاد نسبتاً کم است و شرایط خاصی نیز باید وجود داشته باشد تا این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال:

 • اگر کسی مبتلا به هپاتیت C باشد، حدود 5 درصد احتمال دارد که در دوران بارداری یا تولد این ویروس به کودک منتقل شود.
 • همچنین، در صورتی که ایدز (HIV) نیز داشته باشند، این خطر تقریباً به 11 درصد می رسد.

بر اساس گزارشی از یک منبع معتبر، سالانه 4000 نوزاد تازه متولد شده (از طریق انتقال هپاتیت C از مادر به نوزاد) مبتلا به هپاتیت C شده اند.

آیا انتقال ویروس در سزارین و زایمان طبیعی تفاوتی می کند؟

ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا در زایمان طبیعی، انتقال ویروس هپاتیت C از مادر به فرزند افزایش می یابد؟ بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2013 چنین چیزی صحیح نمی باشد.

در سال 2013 محققان در مورد ارتباط روش های انتقال هپاتیت C، به بررسی 18 مطالعه انجام شده بین سال های 1947 تا 2012 پرداختند. آن ها نتوانستند ارتباط روشنی بین روش زایمان و خطر انتقال ویروس پیدا کنند. با این وجود، محققان برای جلوگیری از انتقال ویروس، زایمان سزارین را توصیه نمی کنند.

نکته: در حال حاضر، به زنان باردار مبتلا به هپاتیت C به طور معمول توصیه نمی شود که سزارین کنند. مگر این که عوامل خطر دیگری مانند عفونت همزمان HIV وجود داشته باشد. با این حال، از روش های خاصی در زنان باردار مبتلا به هپاتیت C اجتناب می شود. مانند: نظارت تهاجمی بر جنین در هنگام زایمان.

عوارض احتمالی هپاتیت C بر نوزاد چیست؟

در حالی که نمی توان از انتقال آن جلوگیری کرد، نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد HCV می تواند بر سلامت نوزاد حتی در دوران بارداری تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که احتمال بروز برخی مشکلات در نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به HCV مثبت بیشتر است، مانند:

 • وزن کم هنگام تولد
 • احتمال زایمان زودرس بیشتر است
 • زردی نوزاد
 • بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه

چگونه می توانید خطر انتقال به نوزاد خود را به حداقل برسانید؟

پیشگیری از بارداری یکی از بهترین راه ها برای به حداقل رساندن خطر انتقال ویروس است. به غیر از اقدامات پیشگیرانه، هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از انتقال وجود ندارد.

آیا هپاتیت قابل درمان است؟

طبق آمار های معتبر از منابع آمریکایی در سال 2016، حداقل 2.4 میلیون نفر با هپاتیت C زندگی می کردند. خوشبختانه HCV به لطف دارو های ضد ویروسی قابل درمان است.

آیا درمان هپاتیت C در دوران بارداری توصیه می شود؟

گذشته از غربالگری هپاتیت C، هیچ درمانی در دوران بارداری توصیه نمی شود. بنابراین، اگر HCV دارید و می خواهید باردار شوید، باید قبل از باردار شدن ابتدا بر درمان هپاتیت C تمرکز کنید. در دوران بارداری، تمرکز بر دریافت مراقبت های مناسب قبل از تولد خواهد بود. همان چیزی که به افراد بدون HCV توصیه می شود.

آیا مصرف داروهای هپاتیت C در دوران بارداری برای نوزاد بی خطر است؟

مطالعه ای از یک منبع معتبر (از سال 2016 تا 2018) نشان می دهد که برخی از داروهای HCV مانند: ledipasvir و sofosbuvir برای نوزاد بی خطر بوده و می توان با خیال راحت در دوران بارداری برای درمان این بیماری مصرف کرد. این یک مطالعه کوچک بود و قبل از تغییر راهنمای عمومی برای درمان HCV در دوران بارداری، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مصرف دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود.

به طور کلی جهت حفظ سلامت نوزاد استفاده از داروهای درمان هپاتیت در دوران باردرای توصیه نمی شود.

مگر این که سعی کنید در یک کارآزمایی بالینی که مخصوص زنان باردار مبتلا به HCV مثبت است، ثبت نام کنید. اکثر متخصصان پزشکی یا به شما می گویند قبل از بارداری درمان را کامل کنید یا بلافاصله پس از زایمان شروع کنید.

آیا هپاتیت C از طریق شیر مادر قابل انتقال است؟

با توجه به منبع CDCTrust، اگر مادر مبتلا به هپاتیت C باشد، شیر دادن به فرزند مانعی ندارد. زیرا، محققان بر این باورند که این ویروس از طریق شیر مادر قابل انتقال نمی باشد.

همچنین، برخی از مطالعات نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند را با نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می کنند را مورد بررسی قرار داده اند و به این نتیجه رسیده اند که انتقال هپاتیت C از شیر مادر تا حدودی ناممکن است مگر این که نوک پستان ها ترک خورده باشد.

برای اطمینان با پزشک خود در مورد برنامه های شیردهی خود صحبت کنید. اگر مبتلا به HIV و هپاتیت C هستید، آن ها می توانند به شما کمک کنند که چگونه این کار را با خیال راحت انجام دهید.

شیر دادن به فرزند مانعی ندارد.

هشدار! با توجه به منبع CDCTrusted، به طور قطعی مشخص نیست که آیا شیردهی با نوک سینه های ترک خورده یا خونریزی می تواند HCV را منتقل کند. با این حال، هپاتیت C می تواند از طریق تماس با خون مثبت HCV منتقل شود. بنابراین CDC توصیه می کند در صورت ترک خوردن یا خونریزی نوک سینه ها، از شیردهی خودداری کنید. پیشنهاد می شود که مادران تا زمان بهبود کامل نوک سینه، شیر خود را دور بریزند.

آیا قبل از بارداری لازم است آزمایش بدهید؟

آزمایش هپاتیت C در دوران بارداری معمول نیست. اما، این آزمایش معمولاً برای افرادی است که در یکی از رده های پرخطر قرار گرفته اند، تجویز می شود. بنابراین، اگر فکر می کنید که مبتلا به هپاتیت C هستید یا در مشاغل پرخطر هستید، ممکن است بخواهید در مورد گرفتن ترکیبی از آزمایش خون با پزشک خود مشورت کنید. در صورت مثبت بودن آزمایش، نوزاد نیز باید پس از تولد مورد آزمایش قرار گیرد.

آزمایش نوزاد پس از تولد

بین تولد و 18 ماهگی، نوزاد آنتی بادی های مربوط به هپاتیت C را از بدن شما دریافت می کند. این بدان معناست که یک آزمایش آنتی بادی برای تعیین این که آیا ویروس در بدن نوزاد وجود دارد یا خیر لازم است. با این حال، هنگامی که فرزند شما بین 3 تا 18 ماه دارد، می توانید آزمایش ویروسی را امتحان کنید.

مطمئن ترین روش برای تشخیص این که آیا کودک شما مبتلا به هپاتیت C است این است که پس از 2 سالگی آزمایش شود. کودکان پس از 2 سالگی با استفاده از آزمایشی مشابه آزمایش بزرگسالان مورد آزمایش قرار می گیرند.

خبر خوب این است که فرزند شما تا 40 درصد، شانس از بین بردن خود به خود ویروس تا سن 2 سالگی را دارد. برخی از کودکان حتی در 7 سالگی خود به خود ویروس را از بین می برند.

سخن آخر

 • هپاتیت C یک ویروس است که می تواند بر کبد شما تأثیر بگذارد و با تماس با خون منتقل می شود.
 • پیشگیری بهترین روش است. اگر می خواهید باردار شوید، مهم است که در صورت امکان قبل از بارداری بر درمان هپاتیت C تمرکز کنید.
 • در حالی که میزان انتقال از مادر به نوزاد در دوران بارداری پایین است، خطر هنوز وجود دارد.
 • اگرچه موارد حاد به سرعت سپری می شوند و معمولاً عوارضی پایدار ایجاد نمی کنند. اما، HCV مزمن می تواند باعث آسیب کبدی، افزایش خطر سرطان کبد، تأثیر بر باروری و ایجاد عوارضی در دوران بارداری شود که ممکن است نوزاد شما را نیز در معرض خطر قرار دهد.
 • اتخاذ موضع پیشگیرانه قبل از باردار شدن و انجام مراقبت های معمول قبل از زایمان، عوامل مهمی هستند که می توانند نتایج را برای شما و نوزاد شما بهبود بخشند.

منبع:

www.healthline.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا