اخبار سلامتسلامت

چگونه هوای آلوده داخل خانه را تمیز کنیم؟

در این مقاله قصد داریم به شما راهکار کاهش هوای آلوده در منزل پیشنهاد کنیم. هوای آلوده هر ساله جان تعداد زیادی از هم وطنانمان را می گیرد و این روز ها هیچ راه گریزی از آلودگی وجود ندارد. آلاینده های سمی ها در همه جا وجود دارند و می توانند ما را به بیماری هایی مانند: عفونت های تنفسی و سرطان ریه مبتلا کنند.

ماتیو اس جانسون، پژوهشگر ارشد ایرلبز که فناوری تصفیه هوا را اختراع کرد می گوید: آلاینده های موجود در فضای سربسته درست همانند آلاینده های فضای باز هستند به علاوه این که بوی غذا و بوی محصولات شوینده نیز شامل آلاینده های فضای سر بسته می شود.

تعدادی از راهکار کاهش هوای آلوده در منزل :

ما در بخش بعدی به شما تعدادی از راهکار کاهش هوای آلوده در منزل را به شما توصیه می کنیم با ماهمراه باشید.

تهویه وهوادهی بیشتر و بهتر

سورش از موسسه منابع انرژی هند می گوید که تهویه مناسب و درست باعث می شود هوای تازه به داخل خانه بیاید. در صورت امکان برای تهویه مناسب روزی دو الی سه بار پنجره ها را باز و بسته کنید. در این صورت است که هوای داخل منزل به درستی تهویه می شود. در هنگام حمام یا آشپزی هواکش و یا هود را روشن کنید تا آلاینده ها و رطوبت هوا کاهش پیدا کند.

در خانه گیاهان زیادی داشته باشید

 راهکار کاهش هوای آلوده در منزل

اگر امکان خرید فیلترهای گران قیمت را ندارید می توانید از گلدان استفاده کنید. برخی از گیاهان به دفع آلاینده های سمی کمک می کند و راهی تضمینی و ارزان قیمت برای رفع آلودگی فضای داخل خانه است.

در این مقاله فهرستی کوچک از گیاهانی که به کم کردن آلودگی داخل خانه کمک می کند برایتان بازگو می کنیم.

  1. نخل پروانه: یکی از موثر ترین راهکار ها برای کنترل آلاینده های موجود در منزل است.
  2. پوتوس: این گیاه در فضای خانه سریع رشد می کند و نگهداری از آن کار ساده ای است.
  3. درخت اژدها: گیاهی بومی است که معمولا برای فضا سازی در خانه یا محل کار استفاده می شود.
  4. گیاه سانسوریا: این گیاه مخصوصا در زمستان نیاز به آب دهی خیلی کمی دارد.و جزو گیاه های کوثر در کنترل آلاینده ها طبقه بندی می شود.

توجه داشته باشید گیاهان تا زمانی فضای خانه را تمیز می کنند که سالم باشند در غیر این صورت ممکن است خودشان عامل آلودگی باشند.

رفع بوهای نامطبوع به روش طبیعی

 راهکار کاهش هوای آلوده در منزل

در هر بار استفاده از خوشبو کننده های مصنوعی مواد آلی آزاد می شوند که در ترکیب با هوا می توانند معجون های بسیار خطرناکی بسازند.

از مواد شوینده بدون عطر استفاده کنیم و تا حد امکان از اسپری ها استفاده نکنید. برای خوشبو کردن فضای خانه و کم کردن هوای آلوده از چند برش لیمو استفاده کنید. برای نظافت بجای مواد شوینده و بهداشتی سمی از آب لیمو و جوش شیرین استفاده کنید.

در فضای داخلی سیگار نکشید

 راهکار کاهش هوای آلوده در منزل

سیگار کشیدن در فضای بسته خیلی بیشتر از سیگار کشیدن در فضای باز برای سایر افراد خطرناک است. این بوی نامطبوع تا ساعت ها در فضا می ماند و مشکلات ریوی برای ساکنین ایجاد می کند.

نکات کلیدی

  • از دستگاه های رطوبت گیر استفاده کنید.
  • ملافه ها را تعویض کنید.
  • از جاروبرقی هایی که آلاینده کمتری دارند استفاده کنید.
  • لباس های شسته شده را داخل خانه پهن نکنید.
  • استفاده از پادری موجب می شود هوای آلوده به داخل خانه وارد نشود.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا