سیاسی

همه دلایل عربستان برای برقراری ارتباط با ایران

[ad_1]

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: وضعیت اقتصادی عربستان، کرونا، شرایط یمن و تغییر سیاست‌های دولت جدید آمریکا موجب شده تا عربستان سعودی تصمیم بگیرد در سیاست‌ها و رویه‌های خود تغییر ایجاد کند.

صباح زنگنه در گفت و گو با ایسنا در رابطه با گفت‌وگوهایی که گفته می‌شود میان ایران و عربستان برگزار شده ، گفت: آغاز گفت‌وگوها باید مورد استقبال قرار گرفته و امید داشته باشیم که توسعه پیدا کند و پایه های محکمی برایش تدارک دیده شود.

 وی تصریح کرد: در این زمینه نه باید خیلی دست پاچه شد و نه خیلی خوش بین و نه این که ناامید؛ چرا که چندین بار گفت‌وگوهایی صورت می گرفت و بدون این که به نتیجه برسد به هم می خورد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین بیان کرد: در حال حاضر شرایط مساعد است که دو کشور یکدیگر را خوب ارزیابی کنند که چه در توان دارند و تا چه اندازه می توانند به منافع یکدیگر کمک کنند و این منافع ضد یکدیگر تلقی نشود.

زنگنه خاطر نشان کرد:  شرایط داخلی در یمن، شرایط عربستان ، وضعیت اقتصادی این کشور ، کرونا، از جمله زمینه هایی هستند که رسیدن به یک نگرش واقع بینانه را فراهم می کند. علاوه بر این تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن رئیس جمهور جدید هم در این مسائل دخیل است.

وی تصریح  کرد: سیاست های رئیس جمهور جدید آمریکا با رئیس جمهور پیشین تفاوت های جدی دارد و روشن است که این تفاوت ها هم در مورد یمن و هم اقداماتی که بن سلمان انجام داده به صراحت از سوی رئیس جمهور جدید آمریکا مطرح شده و اقدامی منفی تلقی شده است.

نماینده پیشین ایران در سازمان همکاری های اسلامی تاکید کرد: بنابراین اوضاع اقتصادی و کرونا در عربستان و همچنین سیاست‌های دولت جدید آمریکا موجب شده تا آنها بخواهند در سیاست های خود تغییراتی اعمال کنند به عبارتی حکومت عربستان از یک حامی قوی دستش خالی شده و مورد انتقاد قرار دارد. همه این شرایط دست به دست هم داده تا آنها بخواهند در رویه ها و سیاست هایشان تجدید نظر کنند.

زنگنه در رابطه با تاثیر روابط ایران و عربستان بر منطقه نیز گفت: حتما دو کشور بزرگ منطقه ایران و عربستان هستند که اگر با یکدیگر در سطح رسانه ها منفی برخورد کنند در کل کشورهای منطقه آثار منفی بر جای می گذارد اما اگر رفتارهایشان نسبت به هم مثبت باشد همه بهره مثبت خواهند برد.

وی یاد آور شد: طی سالهای قبل عربستان حتی از افتتاح سفارت خود در عراق هم خودداری می کرد و افرادی را اعزام می کرد که مورد مخالفت مردم عراق بودند تا این که شرایط تغییر کرده و آنها تنها منفذ منفی بین دو کشور را بازگشایی کردند  حتی اعلام آمادگی کردند که در عراق سرمایه گذاری خواهند کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: حتی در مورد سوریه نیز سیاست هایشان تغییر کرده و به جای این که پشت گروههای تروریستی باشند به استقرار دولت سوریه می خواهند کمک بکنند و تلاش کنند دولت قوی تر شود و ثبات و استقلال حاکم گردد بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم که هم ایران و هم عربستان در اکثر کشورهای منطقه سطحی از نفوذ دارند و می توانند این نفوذ ها را هم افزایی کنند به جای این که در برابر یکدیگر قرار بگیرند.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا