اخبار سلامتسلامت

هشدار درباره فروش تست منفی کرونا

مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به مباحثی مبنی بر تخلفاتی نظیر فروش تست دلخواه کرونا و به ویژه تست منفی کووید ۱۹ برای مسافران از سوی برخی آزمایشگاه‌ های خصوصی، گفت: متاسفانه گزارشاتی در این زمینه به طور رسمی و غیر رسمی حتی از طریق آزمایشگاه‌ ها دریافت کرده‌ ایم و دانشگاه‌ ها به آن ها رسیدگی کرده‌ اند.

دکتر سیامک سمیعی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به سوالی مبنی بر تخلفاتی نظیر فروش تست منفی کووید۱۹ از سوی برخی آزمایشگاه‌ های خصوصی، گفت: بله متاسفانه ما هم گزارشاتی در این زمینه به طور رسمی و غیر رسمی حتی از طریق آزمایشگاه‌ ها دریافت کرده‌ ایم و دانشگاه‌ ها به آن ها رسیدگی کرده‌ اند.

وی افزود: در چنین مواردی معمولا افرادی خارج از آزمایشگاه و در مواردی داخل آن خاطی هستند و مدیریت آزمایشگاه ضمن اینکه باید گزارش موارد را به وزارت بهداشت و سایر مراجع ذیصلاح اعلام کند، لازم است ارتباط فرد خاطی را قطع کرده و متعهد شود از وقوع مجدد این اتفاق جلوگیری می کند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: فهرست آزمایشگاه‌ های مجاز برای انجام آزمایش تشخیص مولکولی هر یک یا دو هفته در وبسایت معاونت بهداشت منتشر می شود و آزمایشگاه‌ های متخلف (تخلف حقوقی، صنفی، تعرفه‌ ای و… ) یا آزمایشگاه‌ هایی که در آخرین مهارت آزمایی نتیجه لازم را کسب نکرده‌ اند، در آن معرفی و فعالیت آن ها تا رفع مشکل، تعلیق می‌ شود و مجاز به انجام آزمایش نخواهند بود.

وی افزود: معمولا آزمایشگاه‌ هایی که مسافران بین المللی را پذیرش می کنند، مجبور هستند علاوه بر استاندارد های وزارت بهداشت هر آنچه کشور مقصد و یا خطوط هوایی انتظار دارند را اجرا کنند. در این موارد نتیجه درست و به موقع از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به عنوان مثال به دنبال گزارش یک نتیجه مثبت غلط فرد نمی‌ تواند به سفر برود و ممکن است امور و برنامه‌ ریزی‌ های خود و خانواده و محل کارش مختل شوند. 

سمیعی همچنین در خصوص اولویت بندی تزریق واکسن کووید۱۹ برای شاغلان در آزمایشگاه‌ های پزشکی، اظهار کرد: آزمایشگاهیان چه در بخش دولتی و چه خصوصی در فهرست اولویت وزارت بهداشت قرار دارند و برای این منظور برنامه ریزی در بخش دولتی توسط معاونت‌های درمان و بهداشت انجام می‌ شود.

وی در این باره افزود: معاونت درمان وزارت بهداشت برای تهیه فهرست شاغلان آزمایشگاهی بخش خصوصی از ریاست محترم نظام پزشکی جمهوری اسلامی و انجمن‌های آزمایشگاهی کمک خواسته‌ اند تا با امکانی که برای اعضای نظام پزشکی فراهم شده است، مسئولین فنی آزمایشگاه‌ های پزشکی، کارکنان آزمایشگاه‌ های خصوصی به عنوان دستیاران مسئولین فنی در سامانه این سازمان ثبت نام شوند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: از نظر آزمایشگاه مرجع سلامت، در پوشش واکسیناسیون، کارکنان آزمایشگاهی که با نمونه برداری تنفسی و بیماران و نمونه‌ های پر ریسک آن ها مستقیما سروکار دارند، کارکنان آزمایشگاه‌ های تشخیص مولکولی کووید۱۹ و نیرو های خدماتی در اولویت و نیازمند واکسیناسیون فوری هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا