اخبار اقتصادی

هزینه طرح جامع اراک را بافت های قدیمی شهر می دهند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

علی اکبر کریمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طرح جامع اراک در سال گذشته بعد از قریب ۱۵ سال که فرآیند تهیه، بررسی و تصویب آن طول کشید؛ ابلاغ شد. در طی چند سال اخیر بنده یکی از منتقدین طرح جامع بودم و مکاتبات، جلسات و پیگیری‌های متعددی را برای رفع ایرادات این طرح جامع چه در زمانی که این طرح در شورای توسعه و برنامه ریزی استان بررسی و تصویب می‌شود و چه در زمانی که در شورای عالی شهرسازی و معماری در حال بررسی بود، پیگیری کردم.

عمده ایرادات طرح جامع اراک هنوز پابرجاست

وی ادامه داد: با پیگیری بنده بخشی کمی از ایرادات طرح جامع اراک رفع شد ولی بخش عمده‌ای ایرادات آن باقی ماند و مهمترین ایراد به طرح جامع اراک بحث عدم پیش بینی فضای توسعه برای شهر اراک است، ما قائل به این هستیم که شهر اراک بیش از ۲ دهه حبس شده است و هیچ جای نفس کشیدن برای مردم پیش بینی نکرده‌اند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز معضلاتی همچون کمبود و گرانی شدید مسکن ملکی و اجاره هنوز پابرجاست و شهر اراک از لحاظ گران بودن قیمت مسکن جز چند شهر اول کشور است. متأسفانه در طول سال‌های اخیر علاوه بر ثبات گرانی قیمت مسکن در اراک، در بخش سرانه‌های عمومی همچون سرانه‌های فضای سبز، ورزشی، تفریحی، مذهبی و غیره نیز کمبود بسیاری وجود دارد.

هزینه ایرادات طرح جامع اراک را بافت‌های قدیمی شهر می‌دهند

کریمی عنوان کرد: اگر ما فضاهای جدیدی را برای توسعه شهر پیش بینی کنیم، بافت فرسوده شهر هم زودتر نوسازی می‌شود و در این نوسازی این امکان فراهم می‌شود که بخش‌هایی از بافت‌های قدیمی را برای کاربری‌های عمومی در نظر بگیریم ولی به دلیل اینکه هم اکنون جایی برای توسعه نیست تمام فشار بر روی بافت قدیمی و فرسوده شهر وارد شده است و این موارد باعث شده بافت‌های قدیمی شهر تخریب شده و جای آن آپارتمان سازی صورت گیرد.

وی با اشاره به معابر تنگ شهر اراک و توان کم شهرداری برای بازگشایی معابر، گفت: هم اکنون در مرکز شهر اراک معبر اساسی وجود ندارد، معبر ۵۸ متری هم بود که آن هم در طرح جامع حذف شد و برای رفع این مشکل طرح ۲۴ متری را مطرح می‌کنند که این طرح هم هنوز دنبال و اجرا نشده است.

رویکرد غلط در وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهر سازی باعث کمبود سرانه‌های عمومی در شهر اراک شده است

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شهر اراک چه از لحاظ شبکه معابر و کاربری‌های عمومی و هم تأمین مسکن و ساختمان‌های مورد نیاز شهر به شدت با کمبود و مشکل مواجه است و متأسفانه این رویکرد غلط در وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی راه افتاده است که چون ۲ شهر امیرکبیر و مهاجران در کنار اراک وجود همه باید به این ۲ شهر برای تأمین مسکن مهاجرت کنند در حالی که ما عنوان می‌کنیم هم اکنون در همین جمعیتی که شهر اراک دارد، بدون در نظر گرفتن بحث افق رشد، سرانه‌های عمومی آن تأمین نیست چه برسد به اینکه در بحث سرانه‌های توسعه ساختمان و مسکن تأمین باشد.

کریمی در پایان بیان کرد: طی چند جلسه‌ای که بنده با وزیر راه و شهرسازی داشتم، وی قول داد که با معاون شهرسازی در اولین فرصت به شهر اراک سفر داشته و در بازدید مجدد از شهر اراک ایرادات و مشکلات که ما در طرح جامع اراک به آن اذعان داریم، بررسی شود و زمینه و بستر لازم برای بررسی و طرح مجدد به عنوان اصلاحات طرح و مغایرت‌های اساسی که در طرح پیش بینی و در شورای عالی شهر سازی و معماری مطرح شود و پس از آن پیگیری‌های لازم برای اعمال این اصلاحات انجام گیرد.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا