پوست و موسلامت

هر آنچه باید درباره محرک های اگزما بدانید!! (اگزما چیست؟)

به بیماری اگزما مبتلا شدید؟؟ دلیل آن را نمی دانید؟ در این مقاله ما به شما محرک ها و عوامل ایجاد کننده اگزما را می گوییم با ما همراه باشید.

اگزماچیست؟

اگزما (درماتیت آتوپیک) نوعی بیماری پوستی است که منجر به سوزش، خشکی، ایجاد تاول های ریز، قرمزی، خارش و … می شود.

این بیماری هنوز دلیل پزشکی ندارد اما اکثر پزشکان معتقدند این بیماری نوعی حساسیت یا آلرژیک پوستی است؛ البته گاها این بیماری به طور ارثی نیز در خانواده مشاهده می شود.

به چه دلیل اگزما می گیریم؟

اگزما در اثر حساسیت ایجاد می شود. ممکن است این حساسیت ها به مایع ظرف شویی، مایع دشتشویی، حساسیت دارویی، حساسیت غذایی، حساسیت به نوع پارچه لباس، حساسیت به دستمال کاغذی باشد. در ادامه هر کدام از محرک ها را برای شما باز می کنیم و به صورت کامل شما را آگاه می کنیم.

محرک های اگزما کدامند؟

1- حساسیت غذایی

ممکن است به ادویه خاص، آجیل، شیر، گندم، مرغ، ماهی، غذاهای دریایی، تخم مرغ، سوسیس، کنسرو ذرت و یا هر چیز خوردنی حساسیت داشته باشید اما متوجه آن نباشید.علائم این بیماری ممکن است بعد از غذا یا حتی تا دو روز بعد ظاهر شوند.

ممکن است برای شما شیر مفید باشد اما برای فرد دیگر باعث حساسیت شود. سعی کنید حتی از مصرف غذاهایی که نسبت به آنها مشکوک هستید دوری کنید.

2- خشکی پوست

خشکی پوست باعث تحریک اگزما می شود. اگر پوست خشکی دارید آن را درمان کنید. بارز ترین عواملی که سبب خشکی پوست می شوند عبارتنداز: آب و هوای نامناسب، سن، حمام آب داغ و فصل. در مقاله قبل راه های درمان خشکی پوست را بیان کردیم برای مطالعه بیشتر روی کلمات لینک شده کلیک کنید.

 • بعد از حمام از لوسیون و نرم کننده بدن استفاده کنید.
 • پس از شستن دست ها از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از استحمام با آب داغ خودداری کنید.
 • از شستن ظرف بدون دستکش خودداری کنید.
 • مصرف فلفل و ادویه را کم کنید.
 • آب زیاد بنوشید.

3- از عوامل استرس زا دوری کنید.

استرس یکی از عوامل محرک اگزما است. سعی کنید آرام باشید، مدیتیشن انجام دهید و ساعاتی از روز را به آرام کردن بدنتان اختصاص دهید.

استرس تحریک کننده سیستم ایمنی بدن، پوست و سایر دستگاه های بدن می شود.

4- عوامل تحریک کننده نظافتی

تماس پوست با مواد تحریک کننده، شیمیایی، رنگ ها و … سبب ایجاد اگزما می شود. لازم است نسبت به مواد تشکیل دهنده محلول هایی که استفاده می کنید آگاه باشید.

برای نظافت بدن از مواد آرایشی و بهداشتی فاقد اسانس و عطر استفاده کنید و برای استفاده از صابون و پن های شوینده حتما از نوع بی خطر آن استفاده کنید.

 • مواد شوینده را بدون دستکش به هیچ عنوان استفاده نکنید.
 • از مواد آرایشی فاقد عطر استفاده کنید.

5- درجه هوای بسیار بالا یا بسیار پایین

اگر در هوای خیلی سرد باشید پوست تان خشک می شود و اگزمای شما تحریک می شود. اگر در هوای خیلی گرم هم باشید گرما چربی پوست تان را می گیرد و اگزمای شما تحریک می شود. تعادل در دما اصل مهم در کنترل اگزماست.

6- مصرف دخانیات

طی پژوهشی که درسال 2016 انجام شد؛ مصرف دخانیات با اگزما رابطه مستقیمی دارد. با پرهیز از مصرف سیگار، الکل، قلیان و … از تشدید و ایجاد اگزما دوری کنید.

نکته: بهتراست برای شستشوی اگزما از ژل شستشوی مخصوص اگزما استفاده کنید تا روند درمانی آن را طی کنید.

7- مواد حساسیت زا در هوا

جالب است بدانید مواد حساسیت زایی در هوا وجود دارد که از طریق تنفس وارد بدن می شود. عوامل حساسیت زا در هوا بسیار زیاد هستند اگر نسبت به هوا نیز حساس هستید حتما با ماسک از خانه خارج شوید.

 • عدم نگهداری از حیوانات پر و مو دار
 • تمیز کردن مدام خانه و گرفتن گرد و غبارها
 • استفاده نکردن از فرش
 • با کفش وارد خانه شدن
 • مرطوب نگه داشتن فضای خانه
 • دوری از کپک و قارچ
 • جلوگیری از قرار گیری در معرض دود

8- عفونت

عفونت دلیل ایجاد اگزما نیست اما اگر اگزما داشته باشید ویروس ها از طریق آن به راحتی وارد بدنتان می شود. سرخی بیش از اندازه و یا مرطوب شدن مکرر پوست می تواند نشانه های اگزمای عفونی باشد.

اگر اگزمای شما همراه با تب و بی حالی بود بدانید و آگاه باشید که اگزمای شما عفونت کرده؛ اگر از راه های خانگی این بیماری درمان نشد بهتراست به پزشک مراجعه کنید.

9- هورمون ها

هورمون ها می تواند در ایجاد اگزما تاثیر داشته باشند؛ این مورد برای خانم ها است . این نوع از اگزما می تواند در اثر چرخه قاعدگی تشدید و یا رفع شوند. (این وضعیت نادر ترین نوع اگزماست.)

اگر دچار این مدل از بیماری هستید به پزشک مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید.

10- تعریق

عرق کردن دمای بدن را تنظیم می کند و رطوبت پوست را تامین می کند. ممکن است پوست شما نسبت به تعریق نیز حساسیت نشان دهد و اگزمای شما را تشدید کند.

اگزما سبب می شود تا تعریق از پوست خارج نشود. برای درمان این نوع از اگزما بهتراست در هوای گرم ورزش نکنید، لباس مناسب بپوشید و تمریناتی انجام دهید که تعریق کمتری داشته باشد.

امیدواریم نکات ذکر شده را رعایت کنید و از تشدید شدن اگزما بپرهیزید.

امروزه باید علائم اگزما را بشناسید و از روش های فوری، خانگی و دارویی آن استفاده کنید؛ و با این بیماری مقابله کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا