سیاسی

نیازمند حضور احزاب قوی هستیم/مردم به «منجی‌گرایی سیاسی» رسیده‌اند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، سید نظام‌الدین موسوی در برنامه «بدون توقف»، با اشاره به اینکه ساختار سیاسی ما نیازمند حضور احزاب مسؤلیت‌پذیر و قوی است، گفت: امروز مردم به منجی‌گرایی سیاسی رسیده‌اند، یعنی منتظرند یک رابین‌هودی پیدا شود و همه مشکلات را یک شبه حل کند، در حالی‌ که در عالم سیاست چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد.

وی با اشاره به اینکه یکی از ضعف‌های ساختار سیاسی که داریم این است که ما یک نظام حزب قوی نداریم، بیان کرد: یکی از مشکلات ما نداشتن نظام حزبی قوی به معنی احزاب مسؤلیت‌پذیر است،الان افرادی که از احزاب داریم مسئولیت پذیر نیستند و تازه یک پُزی هم وجود دارد که افراد می‌گویند ما وابسته حزبی نیستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لذا ما نیاز به حضور حزب مسئولیت پذیر داریم، حزبی که اخلاق قبول شکست و پیروزی داشته باشد، هم منافع ملی را بفهمد و هم پالایش درونی داشته باشد و اگر نظام حزبی درستی داشته باشیم، بسیاری از مشکلات انتخابات حل می‌شود.

موسوی تصریح کرد: اگر یک نظام حزبی جامع و مسئولیت پذیری باشد که عواقب کارهای خود را بپذیرد و بابت کارهایی که می‌کند ضمانت اجرایی بگذارد، بسیاری از ادعاها مطرح نمی‌شود، حزب مسئولیت پذیر آن است که بداند در چه جایگاهی ورود پیدا کرده و فردا نگوید نگذاشتند من کار کنم.

وی در پاسخ به این سوال که متأسفانه در ایران افراد از اینکه خود را به حزبی منتسب کنند ترس دارند و ترجیح می‌دهند نام حزبی دنبال آنها نباشد، گفت: این ریشه تاریخی دارد و مربوط به الان نیست، از قبل از پیروزی انقلاب به دلیل عملکرد برخی از احزاب ریشه منفی حزب‌گریزی در کشور ما وجود داشت، باید بدانیم در غرب هم فرآیند شکل‌گیری احزاب یک فرآیند ۲۰۰ ساله بوده نه یک شبه، حتی نظام حزبی هم محصول فرهنگ جامعه‌شان است.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به اینکه در ایران بخشی از نگاه منفی محصول اتفاقات تاریخی و بخشی مربوط به عملکرد احزاب است، گفت: یکی دیگر از دلایل به این مسئله برمی‌گردد که برخی اتفاقات پوپولیستی در برخی انتخابات رخ داده، اما در هر صورت یکی از اتفاقات مثبتی که می‌تواند به اصلاح ساختار سیاسی موجود ما کمک کند، وجود احزاب مسئولیت پذیر است.

موسوی تصریح کرد: البته نماینده حزب هم وقتی سر کار می‌آید، باید همچنان به دیدگاه‌ها و باورهای حزب پایبند باشد نه اینکه بعد از انتخاب همه چیز را کنار گذاشته و بگوید مردم به من رأی دادند و به باورهای حزب پشت پا بزند، تا حزب در دوره‌های بعد هم بتواند کمک کند، ضمن اینکه حزب به پالایش درونی افراد هم کمک می‌کند، یعنی در حزب افراد پخته شده و پالایش صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: قطعا افرادی که خروج از مرکز دارند، مشورت‌پذیر نیستند، تک محورند، جمع‌گرا نیستند و اداهای الکی در می‌آورند و ادعاهای پوچ می‌کنند، از دایره انتخاب کنار گذاشته می‌شوند، البته حزبی که به منافع ملی پایبند باشد و آن را بفهمد و طبق قانون و بر اساس منافع ملی حرکت کند.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم در پاسخ به این مطلب که ساختارهای موجود مانع شکل گرفتن احزاب، برگزاری انتخابات درست و همچنین عملکرد دولت‌ها می‌شود، گفت: ساختارهای موجود که ساختارهای مقدسی نیستند، جدای قانون اساسی یک سری قوانین عادی دارید که قابل تغییر هستند، در قانون اساسی احزاب به رسمیت شناخته شدند و قوانین عادی قابلیت تغییر دارد، این را می‌شود در قوانین عادی مشخص کرد و تغییر داد.

موسوی متذکر شد: همچنین تغییرات رفتار دولت‌ها هم زیاد است و بنا به شرایطی تغییر می‌کند، مثلا ما در دولت آقای هاشمی با عربستان خیلی نزدیک شدیم و مسیر تنش‌زدایی را پیش گرفتیم اما یک موقع دیگر دچار تنش شدیم، این مسائل در دولت‌های مختلف فرق دارد، در مجموع به نظر من حاکمیت به نظر کلان ایده مرکزی مردم کمک می‌کند.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا