خودرو

10 اشتباه که تازه کارها در نگهداری خودرو که باید به آن توجه کنند!

به عنوان یک مالک جدید اتومبیل که صد ها میلیون تومان را در دارایی جدید خود سرمایه گذاری کرده اید، می توان به جرات گفت که می خواهید ماشین شما همیشه در وضعیت خوبی قرار داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که تا آنجا که ممکن است از آن لذت ببرید. به همین دلیل تعمیر و نگهداری خودرو بسیار مهم است. نگهداری خودرو نه تنها موجب ایمنی می شود، بلکه باعث افزایش ارزش فروش ماشین شما نیز می شود، در اینجا 10 اشتباه تازه کار ها در نگهداری خودرو که باید به آن توجه کنند تا منجر به هزینه ها هنگفت نشوند.

10. نخواندن دفترچه راهنما نگهداری خودرو

خواندن دفترچه راهنما خودرو برای نگهداری صحیح خودرو

بسیاری از دارندگان خودرو های جدید آنقدر مشتاق هستند که پشت فرمان ماشین بنشینند و از اجزاء ماشین سر در بیاورند که از خواندن دفترچه راهنماغافل می شوند.

نکته این است که دفترچه راهنمای یک اتومبیل حاوی اطلاعات حیاتی و خاص وسیله نقلیه شما است و برای نگهداری خودرو شما در دسترس قرار گرفته است.

9. تمیز نکردن خودرو بطور منظم

تمیز کردن خودرو برای نگهداری خودرو

عدم تمیز کردن اتومبیل به طور منظم یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که می توانید به عنوان صاحب خودرو مرتکب شوید.

این واقعیت که می توانید اتومبیل خود را در خانه تمیز کنید، به یکی از ساده ترین عادات نگهداری اتومبیل تبدیل می کند.

تمیز کردن فضای بیرونی به حفظ رنگ خودرو کمک می کند که از خوردگی جلوگیری می کند و تمیز کردن فضای داخلی خودرو به طور مرتب مانع از ایجاد میکروب ها در اتومبیل شما می شود.

8. رانندگی با بنزین کم

رانندگی نکردن با بنزین کم برای نگهداری خودرو

بعضی اوقات رانندگی با بنزین کم اتفاق می افتد و این اجتناب ناپذیر است، مانند هنگامی که در ترافیک هستید و امکان دسترسی به پمپ بنزین سخت است.

قسمت پایین موتور خودرو حاوی مواد زائد است که در مخزن شما مستقر است، بنابراین هنگام رانندگی در حالی که مخزن شما تقریبا خالی است، مواد زائد با سوخت مخلوط می شود و وارد موتور ماشین می شود.

در صورت ادامه و عدم نگهداری اتومبیل به شکل صحیح، به تعمیرات گران قیمت موتور منجر می شود.

7. عوض نکردن روغن های خودرو به طور منظم

عوض کردن روغن خودرو در نگهداری خودرو

مایعات اتومبیل برای عملکرد صحیح خودرو و نگهداری اتومبیل شما بسیار مهم است. شما باید روغن موتور، روغن ترمز، روغن گیربکس و سایر موارد را به طور مرتب عوض کنید.

آن ها به طور حتم برای خودرو شما مهمتر از سوخت هستند. بدون سوخت فقط به طور موقت گیر کرده اید، اما اگر روغن ماشین شما خشک شود موتور شما خراب می شود.

6. بی توجهی نسبت به چراغ های هشدار دهنده

توجه کردن به چراغ های هشدار دهنده

توجه داشته باشید تمامی نماد های چراغ هشدار دهنده معنای مخفف دارد که برای نگهداری اتومبیل شما به نمایش در می آیند. بهتر است رانندگان بجای نادیده گرفتن این علائم هشدار دهنده، با مراجعه به دفترچه راهنمای ماشین اطلاعات لازم برای نگهداری صحیح از اتومبیل را کسب کنید.

5. مراجعه نکردن به مکانیک حرفه ای

بهره گرفتن از مکانیک حرفه ای برای نگهداری خودرو

تفاوت بین یک مکانیک خوب و یک مکانیک بد شبیه به یک پزشک خوب و یک پزشک بد است. یک مکانیک خوب وسیله نقلیه شما را سالم نگه می دارد، در حالی که یک مکانیک بد باعث ایجاد مشکلات جدید در اتومبیل شما می شود. در نگهداری اتومبیل این مسئله مهم است که شما فقط به مکانیک های معتبر و حرفه ای مراجعه کنید.

4. نداشتن برنامه برای سرویس خودرو

برنامه مرتب برای سرویس خودرو

همه ما انسان ها موجودات عادتی هستیم و داشتن یک برنامه برای نگهداری مناسب از ماشین در فاصله هر 12 ماه یک بار عادت خوبی است.

نگهداری دوره ای باید شامل تعویض روغن های خودرو (به ویژه فیلتر روغن، روغن خودرو)، بررسی فشار تایر ها، عملکرد موتور، وضعیت گیربکس ها و… است و توصیه می شود توسط یک مکانیک خوب انجام شود.

3. استفاده کردن از قطعات نامرغوب در اتومبیل

استفاده کردن از قطعات مناسب در نگهداری کردن از خودرو

ممکن است قطعات پایین تر ارزان به نظر برسند، اما در دراز مدت می توانند بسیار پر هزینه شوند. تولید کنندگان خودرو وسایل نقلیه خود را برای کار با قطعات خاص طراحی می کنند و هر وسیله نقلیه فقط برای استفاده از همان قطعات طراحی شده و برای همان اتومبیل به درستی کار می کند.

برای نگهداری اتومبیل به طور مثال شما باید از نوع دقیق روغن موتور مشخص شده در دفترچه راهنمای اتومبیل خود استفاده کنید و فقط قطعات اصلی را برای وسیله نقلیه خود بخرید.

2. استفاده از لاستیک های منقضی شده

استفاده نکردن از لاستیک منقضی برای نگهداری خودرو

شما نباید با لاستیک های خود مانند یک جنس بی ارزش رفتار کنید، بطوری که اگر هنوز آج های لاستیک سالم است اما تاریخ انقضاء آن گذشته باشد باید آن را تغییر دهید.

لاستیک با گذشت زمان سفتی خود را از دست می دهد و ممکن است ساییده یا پاره شود.شما باید لاستیک های خود را بصورت مرتب بازرسی کنید و در صورت لزوم آن ها را تغییر دهید.

تاریخ تولید لاستیک برای نگهداری خودرو

1. رانندگی با چراغ ترمز سوخته

بررسی چراغ ترمز برای نگهداری خودرو

به راحتی می توان عمل نکردن چراغ های جلو و چراغ های راهنما که کار نمی کنند را متوجه شد، اما عمل نکردن چراغ ترمز به این راحتی نیست.

پس نیاز است مرتبا چراغ ترمز خودرو خود را بررسی کنید چون نه نتها برای نگهداری خودرو شما حیاتی است بلکه ممکن است توسط پلیس دستگیر شوید یا راننده ای از عقب متوجه ترمز کردن شما نشود و تصادف رخ دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا