ترفند هاکامپیوتر و اینترنت

راهکار های مراقبت و نگهداری از باتری لپ تاپ برای افزایش طول عمر آن!

نگهداری مناسب از باتری لپ تاپ بسیار مهم است. اگرچه فناوری باتری تکامل یافته است، اما روش های چند سال پیش قدیمی شده است، با این حال هنوز راه های زیادی وجود دارد که می توانید سلامت باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید. ما نکات مهم در مورد نحوه مراقبت از باتری لپ تاپ را جمع آوری کرده ایم، از مدت زمانی که باید آن را به برق متصل کرده و تا چه میزان باید اجازه دهید باتری تخلیه شود.

برخلاف بسیاری از کامپیوتر ها، رویکردی یکپارچه برای لپ تاپ ها وجود ندارد. هر دستگاه کمی متفاوت است، بنابراین پیدا کردن نکات بیشتر در مورد لپ تاپ و باتری آن مهم است. نکات ما در مورد باتری های لیتیوم یونی، که تا کنون پرکاربردترین باتری در لپ تاپ های مدرن هستند، کاربرد دارد.

تعداد چرخه شارژ را کم کنید

چرخه شارژ باتری لپ تاپ
چرخه شارژ باتری

تمام باتری های لپ تاپ طوری طراحی شده اند که تعداد مشخصی از چرخه های شارژ را اداره کنند، معمولاً در حدود 500 دور کامل و گاهی حتی بیشتر. در اصل یک چرخه شارژ برابر است با یک تخلیه کامل تا 0 و سپس یکبار شارژ تا 100. تخلیه تا 50 و سپس شارژ تا 100، برابر با نیم چرخه است. با گذشت زمان، هر چرخه ظرفیت شارژ باتری در مشخصات طراحی آن کمتر باشد، به این معنی است که هر چقدر دفعات کمتری آن را تخلیه کنید، عمر باتری آن بیشتر می شود.

پس از کجا باید شروع کرد؟ شما می توانید با مراجعه به تنظیمات power لپ تاپ و مطالعه نحوه عملکرد باتری و فعال کردن تنظیمات باتری شروع کنید.

برای صرفه جویی بیشتر در مصرف برق، برنامه های خود را چک کنید. برنامه هایی را که در پس زمینه (موجود در صفحه نمایش) اجرا می شوند و به طور مداوم عمر باتری را کاهش می دهند، کنار بگذارید. به عنوان مثال در ویندوز 10، به شما پیشنهاد می کنیم Battery Saver را جستجو کرده و فعال کنید.

این حالت زمانی که لپ تاپ شما به حدود 20 درصد عمر باتری برسد، به طور خودکار فعال می شود. این کار به طور خودکار برنامه های پس زمینه را مسدود می کند، برنامه های شما مانند تقویم را از همگام سازی یا پخش اعلان ها، کاهش روشنایی صفحه نمایش و سایر تغییرات مختلفی که در باتری شما صرفه جویی می کند، جلوگیری می کند تا بتوانید در اسرع وقت به پریز دسترسی پیدا کنید.

نگهداری از باتری لپ تاپ
افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

برای مک بوک ها، Power را فعال کنید تا بتوانید Mac خود را بدون نگرانی در مورد نادیده گرفتن وظایف مهم، به حالت sleep برسانید. این مدل لپ تاپ به شما این امکان را می دهد تا عمر باتری را بیشتر ذخیره کنید. فعال کردن تعویض خودکار گرافیک می تواند به Mac کمک کند تا در هنگام انجام کار های ساده (در کار های متنی که گرافیک چندان مهم نیستند) به حالت گرافیکی پایین تری منتقل شود.

بسیاری از تغییرات نیز دستی انجام می شوند. با خیال راحت می توانید مواردی مانند فضای حافظه ابری و برنامه های پیام رسانی (که احتمالا در دسکتاپ اجرا می شوند) را خاموش کنید. همچنین می توانید با خاموش کردن Wi-Fi و بلوتوث در صورت عدم استفاده از آن ها، خاموش کردن ویژگی های اختیاری مانند نور نمایشگر و صفحه کلید و به طور کلی کاهش تعداد اجزای استفاده از باتری، میزان مصرف انرژی خود را به صورت دستی کاهش دهید. مایکروسافت و اپل راهنما هایی دارند که این روند را بیشتر توضیح می دهند.

در گذشته، مشکلی به نام “حافظه باتری” وجود داشت که باعث شد باتری های نیکل فلز هیدرید (NiMH) ظرفیت کامل شارژ خود را از دست بدهند و در سطوح پایین شروع به شارژ کنند. این مشکل به لطف باتری های لیتیوم یونی مدرن دیگر وجود ندارد، اما منجر به توصیه ها و استدلال های ضعیف زیادی در مورد نگهداری از باتری لپ تاپ بر اساس اطلاعات قدیمی شده است.

برخلاف برخی توصیه ها، نیازی نیست که باتری لیتیوم یونی را به طور معمول تخلیه کرده و سپس دوباره شارژ کنید تا به نوعی راه اندازی مجدد یا کالیبره شود. این عمل مخرب است و باتری شما را خراب می کند. به طور کلی، به نظر می رسد نظر افراد به طور کلی این است که اجازه دهید باتری شما تخلیه شود (بدون خالی کردن آن – حدود 20 درصد) و سپس آن را شارژ کنید.

زمانی بود که به کاربران توصیه می شد پس از کامل شدن شارژ، دستگاه خود را متصل به برق نگه ندارند. با این حال، امروزه، دستگاه های مدرن طوری طراحی شده اند که پس از 100٪ شارژ، دستگاه اتصال به برق را قطع می کند. ، بنابراین به گفته متخصصان، متصل نگه داشتن دستگاه، بر طول عمر باتری تأثیر نمی گذارد.

مانند بسیاری از سؤالات مربوط به باتری، مساله وصل بودن لپ تاپ هنگامی که به ظرفیت کامل برسد، پر طرفدار است. ما می گوییم هیچ مشکلی وجود ندارد اگر پس از شارژ، دستگاه خود را از برق جدا کنید. به طور کلی، بهترین کاری که می توانید برای نگهداری از باتری لیتیوم یونی لپ تاپ خود انجام دهید این است که اجازه ندهید زیر 20 درصد شارژ شود (حداقل تا 20 درصد شارژ شود). لپ تاپ را به برق متصل کرده و در صورت امکان آن را کامل شارژ کنید.

نکته آخر اینکه؛ اگر می خواهید لپ تاپ خود را برای مدت طولانی بدون استفاده رها کنید، در آخرین اقدام آن را تا 50 درصد تخلیه یا شارژ کنید.

دمای محیط و باتری لپ تاپ

دمای محیط و باتری لپ تاپ
تاثیر دمای محیط بر باتری لپ تاپ

وقتی باتری لپ تاپ بیش از حد داغ می شود، واکنش های الکتروشیمیایی داخل سرعت می یابد. اما این بدان معنا نیست که باتری کارآمد تر می شود. بر عکس، باتری انرژی زیادی تولید می کند که نمی تواند از آن استفاده کند و نمی تواند با خیال راحت به تمام سخت افزار ها انرژی لازم را برساند.

این کار گرمای بیشتری ایجاد می کند و مشکل را پیچیده می کند. این مشکل نه تنها می تواند در نهایت به باتری آسیب دائمی برساند، بلکه به دلیل یک سری واکنش های شیمیایی (که لازم نیست) طول عمر باتری را می سوزاند و باتری را از بین می برد.

باتری های لیتیوم یونی امروزی با دوام هستند و می توانند گرمای زیادی را تحمل کنند. به عنوان مثال، اگر باتری خود را شارژ می کنید و بیش از حد داغ شده، شاید به این دلیل است که CPU یا پردازنده گرافیکی به سختی کار می کند یا محیط بیش از حد داغ است. بهتر است دستگاه را خاموش کرده و در صورت امکان باتری را جدا کنید، به آن استراحت دهید تا خنک شود یا می توانید آن را به جایی با درجه حرارت پایین تر منتقل کنید.

بسیاری از لپ تاپ های مدرن دارای باتری های بسته (غیر قابل جدا شدن از لپ تاپ) هستند، در این صورت اگر دغدغه شما افزایش حداکثر طول عمر باتری است، دستگاه را خاموش کرده و بگذارید خنک شود.

همچنین بهتر است لپ تاپ را روی پا های خود نگذارید. شما باید مطمئن شوید که هر دو دریچه ای که هوای خنک را به لپ تاپ وارد می کنند و آن هایی که هوای گرم را بیرون می دهند، قادر به انجام وظایف خود هستند و با پاهای شما مسدود نشده اند.

در نهایت و شاید مهم تر از همه، باید از قرار دادن لپ تاپ در جایی که ممکن است داغ شود، اجتناب کنید. مانند؛ اتومبیل شما در یک روز گرم تابستان، زیر پنجره ای که نور مستقیم خورشید می گیرد، یا نزدیک بخاری. شرایط غیرمعمول مانند موارد ذکر شده می تواند در مدت زمان کوتاهی آسیب زیادی به باتری وارد کند، اگرچه ممکن است بلافاصله متوجه آن نشوید.

دمای سرد معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند و ذخیره باتری در مکان خنک توصیه می شود، اما لپ تاپ را در دمای انجماد قرار ندهید. سرمای زیاد نیز می تواند باتری را برای همیشه از بین ببرد و یا طول عمر آن را کاهش دهد.

اگر می خواهید دما را با دقت بیشتری بررسی کنید (به عنوان مثال، در آب و هوای بسیار گرم زندگی می کنید)، تعدادی برنامه وجود دارد که می توانند حرارت لپ تاپ را کنترل کنند. این شامل CoreTemp و Real Temp for Windows است.

لپ تاپ را به برق وصل کنید (اما نه همیشه)

شارژ باتری لپ تاپ
نحوه صحیح شارژ کردن باتری

در حقیقت، اکثر لپ تاپ های گیمینگ قدرتمند هنگامی که به برق متصل هستند، بهتر کار می کنند. مهمترین جنبه نگهداری از باتری لپ تاپ، چرخه تخلیه است. مهم نیست که چقدر محتاط باشید، باتری شما به مرور زمان تخلیه و شارژ می شود. هر زمان که از یک برنامه فشرده استفاده می کنید (مانند یک بازی)، می توانید آن را در حالی که لپ تاپ شما به برق وصل است، اجرا کنید تا تعداد چرخه های تخلیه باتری را کاهش دهید.

شما نباید لپ تاپ خود را همیشه در حالت اتصال به برق بگذارید. همانطور که گفته شد، بهتر است باتری خود را با ظرفیت 40 تا 50 درصد ذخیره کنید یا اینکه اگر قصد استفاده از آن را ندارید، باتری را با ظرفیت 100 درصد ذخیره کنید. تخریب، در باتری هایی با شارژ کامل و بدون مراقبت، به ویژه در دمای بالا، سریع تر است.

بنابراین، اگر در حال اجرای یک برنامه فشرده نیستید، ایده خوبی است که لپ تاپ خود را در این مدت متصل به برق نگه دارید. اگر کار های روزانه ای را انجام می دهید که باتری را به سرعت مصرف نمی کنند (مانند مرور در اینترنت) می توانید به باتری اعتماد کنید.

برای دریافت گزارش نگهداری از باتری لپ تاپ، نرم افزار مخصوص را نصب کنید

گزارش سلامت باتری لپ تاپ
گزارش سلامت باتری

دانستن نحوه عملکرد باتری شما در یک نگاه دشوار است. دستگاه هایی مانند iPhone دارای تنظیمات و هشدار های مربوط به تعمیر و نگه داری باتری هستند که حداقل اطلاعاتی را ارائه می دهند، اما این تشخیص ها در سایر لپ تاپ ها دشوار است، مگر اینکه خودتان نرم افزار مربوط به تشخیص سلامت باتری را نصب کنید. در اینجا چند گزینه برنامه نظارت بر باتری وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

BatteryCare

این برنامه فوق العاده سبک که برای رایانه های Windows طراحی شده است، اعلان ها، دمای پردازنده/ذخیره سازی، نظارت بر چرخه تخلیه و بسیاری از اطلاعات مفید را در یک جا ارائه می دهد.

Battery Monitor

این نرم افزار برای MacOS ساخته شده، این برنامه میزان شارژ باتری، اطلاعات در مورد وضعیت چرخه های باتری، هشدار ها، قرائت دمای باتری و ظرفیت کل فعلی را نشان می دهد.

نرم افزار مربوط به باتری لپ تاپ
نرم افزار مناسب برای اطلاع رسانی در مورد وضعیت باتری

اگر نمی خواهید برنامه های اختصاصی را نصب کنید، هنوز گزینه هایی در دسترس دارید. به عنوان مثال می توانید PowerShell را در رایانه ویندوز خود باز کرده و فرمان “powercfg /batteryreport” را اجرا کنید که یک مسیر فایل به این گزارش تا حدودی محرمانه را در اختیار شما قرار می دهد.

آن را به یک پنجره مرورگر بکشید و صفحه ای با اطلاعات کامل در مورد باتری خود، از جمله استفاده اخیر، تعداد چرخه، سابقه استفاده و موارد دیگر دریافت خواهید کرد. این نرم افزار رابط کاربری نرم افزاری برای نظارت ندارد، اما برای دریافت آن نیازی به بارگیری و نصب هیچ چیز اضافه ای ندارید.

حالت های مربوط به باتری را در لپ تاپ خود فعال کنید

تنظیمات باتری لپ تاپ
تنظیمات

سیستم عامل های ویندوز 10 در تنظیمات power خود حالت ذخیره باتری را ارائه می دهند. اگر در زمان تمام شدن شارژ، حالت صرفه جویی در باتری را روشن کنید، می توانید عمر باتری را افزایش دهید تا بتوانید به شارژر برسید. با فعال کردن حالت صرفه جویی باتری در لپ تاپ خود، از باتری لپ تاپ خود در برابر صدمات ناشی از صفر شدن 0٪ نگهداری می کنید. MacOS نیز توانایی های مشابهی دارد.

حالت های روشنایی تطبیقی نیز ایده خوبی برای فعال سازی هستند. این حالت ها روشنایی صفحه نمایش شما را با توجه به نور محیط تنظیم می کنند تا به شما در صرفه جویی عمر باتری در زمانی که در نقطه ای با نور خوب هستید، کمک کند. همچنین می توانید حالت تاریک لپ تاپ خود را فعال کنید که در مصرف انرژی صرفه جویی می کند و همچنین ممکن است برای چشم شما راحت تر باشد. هر گزینه ای که به شما در صرفه جویی در انرژی کمک کند، عمر باتری لپ تاپ شما را افزایش می دهد.

سیستم عامل خود را به روز کنید

برای عملکرد بهینه، باید نرم افزار لپ تاپ خود را به طور مداوم به روز کنید. هنگامی که سازنده، به روزرسانی جدیدی را منتشر می کند، نه تنها دارای امکانات بیشتر و ارتقاء است، بلکه می تواند به برنامه ها کمک کند تا کارآمد تر اجرا شوند و این باعث صرفه جویی در مصرف باتری می شود.

همان سیستم عامل موجود در به روز رسانی می تواند به طور قابل توجهی از انرژی باتری کمتری استفاده کند و طول عمر باتری شما را بدون تغییر هیچ چیز دیگر افزایش دهد. بنابراین، سیستم عامل خود را به روز نگه دارید تا از باتری لپ تاپ خود به خوبی نگهداری کرده باشید.

منبع: digitaltrends.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا