علم و فناوری

درهنگام خرید تلویزیون باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که تصمیم می گیرید تلویزیونی خریداری کنید مدل ها و برندهای مختلفی به شما پیشنهاد می شود اما باید در خرید تلویزیون به نکات بیشتری توجه داشته باشیم، در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت برای خرید تلویزیون باید به چه نکاتی توجه کرد.

نکاتی که باید برای خرید تلویزیون رعایت شود.
تلویزیون

برای خرید تلویزیون از استاندارد های زیر استفاده می شود:

  • سایز صفحه نمایش
  • تخت یا خمیده بودن صفحه نمایش
  • گیرنده دیجیتال
  • قابلیت هوشممند
  • وضوح صفحه نمایش
  • زاویه دید
  • طیف قیمتی که حاضرید برای آن بپردازید
  • برای کیفیت صدای بیشتر ساندبار تهیه کنید
  •  درگاه های ورودی

سایز صفحه نمایش:

زمانی که بخواهید تلویزیونی خریداری کنید باید به سایز صفحه نمایش دقت بیشتری کرد، مثلا برای خرید تلویزیون در اتاقی که مساحت آن کمتر از 15 متر مربع باشد، باید تلویزیون 32 اینچی یا کمتر، و اگر مساحت بین 15 تا 30 متر مربع باشد پیشنهاد می شود 43 اینچ یا کمتر خریداری شود و اگر مساحت اتاق بزرگ تر باشد با توجه به مساحت باید تلویزیون های بزرگتری را خریداری کنیم.

سایز صفحه نمایش تلویزیون
سایز صفحه نمایش تلویزیون

تخت یا خمیده بودن صفحه نمایش:

زمانی که تلویزیون های صفحه خمیده وارد بازار شدند، توجهات زیادی را به خود جلب کردند که بیشتر برای تلویزیون های OLED و LCDهای 4K به کار می روند. این تلویزیون ها با اینکه نسبت به تلویزیون های دیگر گران ترند اما هیچ مزیتی نسبت به دیگر تلویزیون ها ندارند و دارای نقاط ضعف هم هستند.

مثلا خمیدگی صفحه زاویه دید در دسترس را کاهش می دهد و کمی باعث اعوجاج صفحه می شود. درنتیجه بهترین حالت نمایش برای کسانی که از رو به رو تماشا می کنند کمی محدود می شود. مدل های LED کمتر احتمال دارد که روشنایی یکنواختی را در تمام صفحه ارائه دهد.

همچنین برخی از شرکت های آزمایش کننده بر روی این نوع مدل از تلویزیون گزارشی مبنی بر اینکه تماشای تلویزیون در دراز مدت برای مخاطب بسیار خسته کننده می شود، و از سویی دیگر برخی از مالکان اولیه این مدل اعلام کرده اند که بیننده بعد از مدتی تماشای تلویزیون تفاوتی احساس نمی کنند و اعوجاج صفحه نمایش را تشخیص نمی دهند.

در نتیجه تنها تفاوتی که در خرید تلویزیون های خمیده و تلویزیون های تخت احساس می شود گران تر بودن و منطبق بودن آن با مد روز است و هیچ مزیتی از نظر کیفیت تصویر وجود ندارد، بنابراین بسیاری از شرکت ها از تولید این مدل تلویزیون خودداری می کنند.

تلویزیون منحنی
تلویزیون های خمیده

گیرنده دیجیتال:

در هنگام خرید تلویزیون به نکته دیگری که باید توجه داشته باشیم گیرنده دیجیتال آن است، توجه به این نکته می تواند از هزینه های اضافی جلوگیری کند. پس باید در هنگام خرید تلویزیون از گیرنده دیجیتال داخلی مطمئن شوید.

قابلیت هوشمند:

هر روزه تلویزیون های هوشمند بیشتری وارد بازار می شوند و شما می توانید با استفاده از این تلویزیون ها وارد دنیای اینترنت شوید و مانند گوشی با دیگران ارتباط برقرار کنید.
برای خرید تلویزیون های هوشمند معمولا به دلیل مزایای بیشتر نسبت به تلویزیون های معمولی قیمت بیشتری را باید پرداخت کرد.

از برنامه های پرکاربردی که می توانید از آن ها استفاده کنید برنامه های ویدیویی نظیر:
Amazon Prime DirecTV Now، Hulu، Netflix، Sling TV، YouTube TV و Vudu.و همچنین برنامه های موسیقی مانند:
Pandora و Spotify.

و همچنین برخی از تلویزیون های هوشمند اجازه ی دسترسی به سایت های رسانه های اجتماعی نظیر :
فیس بوک و توییتر.
و یا پشتیبانی از برخی بازی های انلاین .

تصویری از برنامه های آنلاین روی تلویزیون
تصویری از برنامه های آنلاین روی تلویزیون

وضوح صفحه نمایش:

وضوح صفحه نمایش یا همان رزولوشن واقعی یا اصلی تلویزیون یکی دیگر از مواردی است که باید در خرید به آن توجه کرد. در ادامه به ترتیب وضوح های تلویزیون را توضیح خواهیم داد
در رزولوشن کیفت های مختلفی وجود دارد که پایین ترین آن HD است که بیشتر در سایز های خیلی کوچکتر دیده می شود.

وضوح full HD از HD بیشتر است که 1920×1080 پیکسل می باشد، که حاوی دو میلیون پیکسل است.
تلویزیون های UHD را 4k می نامند که رزولوشن آن 3840×2160 است که یعنی 8 میلیون پیکسل است، که یعنی چهار برابر پیکسل های دستگاه HD است.

این فشردگی پیکسلی باعث می شود تا جزئیات تصویری بیشتری نمایش داده شود، که این وضوح در اندازه های بزرگتر قابل نمایش است.
البته این روز ها مدل بالاتر از 4k هم هست که 8k نام دارد و رزولوشن آن 7680×4320 و بیش از 33 میلیون پیکسل که از وضوح بالاتر یعنی از استاندارد UHD برخوردار است، که این تلویزیون ها از نظر فنی کیفیت UHD را پشتیبانی می کنند.

البته هنوز در بازار تعداد زیادی از آن وجود ندارد و همچنین از مدل 4k گران تر است به همین دلیل بیشتر برای خرید تلویزیون مدل 4k را انتخاب می کنند.

رزولوشن تلویزیون

زاویه دید:

یکی از مشکلاتی که بیننده در هنگام تماشای تلویزیون متوجه می شود زاویه دید آن است اگر انتخاب تلویزیون های LED باشد بهترین حالت تماشا نشستن رو به روی آن است زمانی که در کناره ها بنشینید تصاویر برای شما محو می شوند، مکن است با دور شدن از مرکز صفحه نمایش، تصویر کمرنگ شود و دقت رنگ را از دست بدهد. البته میزان کاهش کیفیت تصویر از مدلی به مدل دیگر متفاوت است.

تلویزیون‌هایی که از پنل های IPS استفاده می‌کنند، زاویه دید وسیع‌تری نسبت به تلویزیون‌های LCD ارائه می‌دهند. در مقابل، تلویزیون‌های OLED تقریباً مانند تلویزیون‌های پلاسما دارای زاویه دید نامحدود هستند و کاهش کیفیت را در زاویه های غیر مستقیم ندارند.

برخی از تلویزیون‌های سامسونگ و سونی دارای زاویه دید متوسط ​​برای یک صفحه‌نمایش LED بدون استفاده از پنل IPS هستند.
تا زمان نگارش این راهنمای خرید تلویزیون‌های موجود در دو سری QLED سامسونگ مانند (مدل Q80 و Q90 سامسونگ) دارای بیشترین زاویه دید هستند.

زمانی که می‌خواهید که زاویه دید تلویزیون را در فروشگاه بررسی کنید، توجه داشته باشید که تنظیمات تلویزیون به‌ طور معمول روشنایی را تغییر می‌دهند و رنگ‌ها را به سطوح غیرطبیعی افزایش می‌دهند، و این تغییرات باعث بهبود زاویه دید اما نه به صورت طبیعی می‌شود.

پس زمانی که تلویزیونی را خریداری می کنید در خانه هم بعد از تنظیمات تصویر، دوباره آن را از لحاظ زاویه دید بررسی کنید.

زاویه دید در تصویر زیر
زاویه ی دید تلویزیون

طیف قیمتی که حاضرید برای آن بپردازید:

اولین قدم برای خرید تلویزیون آن است که مقدار پولی را که می خواهید برای آن بپردازید را در نظر بگیرید، این کار باعث می شود شما در انتخاب راحت تر و سریع تر باشید.
البته اگر دنبال کیفیت بیشتر هستید باید پول بیشتری برای آن بپردازید.

برای کیفیت صدای بیشتر ساندبار تهیه کنید:

امروزه به دلیل صفحه نمایش های تخت نمی توان از بلندگوهای بزرگ برای کیفیت صدای بهتری استفاده کرد پس هرچقدر هم که قیمت تلویزیونی که می خریم گران باشد باز هم صدای آن ضعیف است.

شما می توانید برای بلندی صدا یا سیستم صوتی بخرید که هم فضای بزرگتری را اشغال می کند و یا می توانید ساندبار تهیه کنید. ساندبار فضای کمتری را اشغال می کند، سریعتر نصب می شود، کیفیت بالاتری دارد، در مدل های جدیدی که وارد بازار شده تلویزیون‌هایی که روی دیوار قرار می‌گیرند نیز بسیاری از ساندبارها زیر پایه تلویزیون قرار می‌گیرند.

برخی از شرکت‌ها نوعی باندهای صدا طراحی کرده‌اند که به صورت کشویی زیر تلویزیون نصب می‌شود.

ساندبار
ساندبار نصب شده زیر تلویزیون

درگاه های ورودی:

امروزه تلویزیون‌ها به درگاه‌های مختلف و متنوعی تجهیز شده و روانه بازار می‌شوند، اما تنها درگاهی که شما به آن نیاز خواهید داشت، HDMI است. تمام ابزارهای خارجی مانند پخش کننده‌ها، ست‌آپ باکس‌ها و غیره همگی از HDMI پشتیبانی می‌کنند. اگر قصد دارید چندین ابزار را به تلویزیون متصل کنید، به عنوان مثال تمایل دارید تا ایکس باکس، پخش کننده HD، گوگل تی وی و غیره را به یک تلویزیون متصل کنید سعی کنید، به دنبال تلویزیونی باشید که دارای چندین ورودی HDMI باشد.

درگاه های usb,HDMI تلویزیون
درگاه های usb,HDMI تلویزیون
درگاه های usb,HDMI تلویزیون
درگاه های usb,HDMI تلویزیون

برای دیدن مطالب بیشتر کلیک کنید:

جدیدترین های تکنولوژی
معرفی گوشی های 2020

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا