البسهمد و فشن

نکاتی خلاقانه برای ست کردن رنگ لباس در کمتر از 5 دقیقه!!

حتما شمایی که این مطلب را می خوانید دغدغه ست کردن رنگ لباس هایتان را دارید. یکی از مشکلاتی که همیشه اکثر خانم ها با آن درگیر هستند ست کردن مانتو یا شال با دیگر لباس هایشان است به عنوان مثال ست کردن شال سبز با مانتو …🤔

برای ست کردن لباس قوانین خاصی وجود دارد البته نیازی نیست دقیقا از قانون ها پیروی کنید شما باید با قانون ها آشنا شوید و سپس به سلیقه خودتان هر کدام را که مایل بودید انجام دهید … در ادامه مقاله برایتان خواهیم گفت با ما همراه باشید.

اگر می خواهید در ست کردن رنگ ها مهارت بالایی داشته باشید باید ابتدا روانشناسی رنگ ها یاد بگیرید.

بخش اول _ رنگ ها را بشناسید

1- از چرخه رنگ استفاده کنید.

همه رنگ هایی که ما در اطراف مان می بینیم ترکیب شده از سه رنگ اصلی آبی، ‌زرد و قرمز هستند. اگر رنگ های اصلی را با یکدیگر مخلوط کنید رنگ های ثانویه به دست می آیند و اگر رنگ های ثانویه را دوباره با رنگ های اصلی مخلوط کنید رنگ های ترکیبی به دست می آیند.

چرخه رنگ می تواند به شما کمک کند تا بتوانید رنگ ها را ترکیب کنید و خروجی بهتری از آن بگیرید. ترکیب کردن رنگ های خاص را در چرخه رنگ هارمونی رنگ یا هماهنگی رنگ می گویند.

در چرخه رنگ،‌ رنگ ها به دو دسته سرد و گرم تقسیم شده اند. رنگ های گرم عبارتنداز: قرمز،‌ زرد،‌ نارنجی و مابین این رنگ ها؛‌ رنگ های سرد عبارتند از:‌ آبی،‌ سبز، بنفش و رنگ های مابین آن را شامل می شود.

چرخه رنگ

یکی از روش های ست کردن لباس که امروزه بسیار شایع شده است ست کردن رنگ های سرد با یکدیگر و رنگ های گرم با هم است که هارمونی بسیار زیبا و چشم نوازی را ایجاد می کند. اگر هیچ تجربه ای در زمینه ست کردن و هارمونی رنگ ها ندارید به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا بر این اساس رنگ ها را با یکدیگر ست کنید تا کم کم تجربه کافی را پیدا کنید.

مشکی، سفید و خاکستری رنگ های خنثی هستند که شما می توانید با هر رنگ لباس تان آنها را ست کنید.

2- تا حد امکان از رنگ های مکمل برای ست کردن لباس استفاده نکنید.

به عنوان مثال رنگ بنفش و زرد در چرخه رنگ روبه روی یکدیگر قرار می گیرند و مکمل همدیگر هستند اما مکمل رنگی لباس که نیستند. برای استفاده از رنگ های مکمل باید بسیار دقت کنید زیرا اگر تناسب نداشته باشد می تواند ترکیب بسیار بدی را به بیننده نشان بدهد.

مقاله مرتبط: تاثیر رنگ ها در طراحی دکوراسیون خانه + ست کردن رنگ ها در خانه

دقت کنید برای ست کردن لباس به هیچ عنوان رنگ روشن را برای پایین تنه خود انتخاب نکنید به عنوان مثال پوشیدن شلوار سفید و بلوز مشکی جذابیت ندارد اما اگر شلوار مشکی و بلوز سفید را با یکدیگر ست کنید بسیار چشم نواز و زیباتر به نظر می رسد.

3- از رنگ های مشابه استفاده کنید.

رنگ های مشابه در چرخه رنگ نیز بسیار چشم نواز هستند. سبز، زرد و نارنجی این رنگ ها هنگامی که در کنار یکدیگر قرار بگیرند زیبایی خاصی را به لباس شما می دهند.

به عنوان مثال پیراهن دکلته قرمز، گردنبند یاقوت و کفش های نارنجی یک ترکیب جسورانه برای افراد خاص پوش است.

4- از رنگ های اصلی غافل نشوید.

سه رنگ اصلی

(زرد، آبی و قرمز) را رنگ های اصلی نام گذاری کردند و یکی از دشوار ترین کارها ست کردن این سه رنگ با یکدیگر است که اگر در ترکیب کردن آنها موفق شوید ترکیب بی نظیری را درست کردید.

یکی از راه هایی که به شما کمک کند تا این سه رنگ را با یکدیگر ترکیب کنید استفاده از رنگ های خنثی است. به عنوان مثال پیراهن دکلته قرمز، دستبند زرد و گردنبند یاقوت آبی، کفش های خاکستری، مشکی یا سفید انتخاب بسیار جسورانه و فوق العاده ای است.

5- در ترکیب کردن زیاده روی نکنید.

ترکیب کردن رنگ ها کار بسیار زیبا و خلاقانه ای است اما باید آگاهی لازم را داشته باشید و ضمن اینکه رنگ هایی که در ادامه برای شما معرفی می کنیم را به هیچ عنوان با یکدیگر ترکیب نکنید.

یکی از رنگ هایی که با هر رنگی ترکیب خوبی می سازد رنگ مشکی است؛ اما این رنگ نیز قوانین خاص خودش را دارد و برای ترکیب شدن چند خط قرمز دارد که باید رعایت کنید.

  1. مشکی و سرمه ای دو رنگ نزدیک به یکدیگر هستند اما ترکیب کردن آنها کار درستی نیست.
  2. مشکی و قهوه ای را به هیچ عنوان با یکدیگر ست نکنید مگر از ست بودن آن اطمینان کامل داشته باشید.
  3. رنگ سفید و کرم نیز نزدیک به یکدیگر هستند اما ست شدن آنها ترکیب زیبایی را نمی سازد بهتر است به جای ست کردن کرم و سفید، کرم و قهوه ای را با بکدیگر ست کنید.
  4. رنگ قهوه ای و خاکستری ترکیب خوبی را درست نمی کنند این دو رنگ های خنثی هستند و ست کردن شان با یکدیگر توصیه نمی شود.

بخش دوم _ ایجاد مطابقت بین رنگ ها

رنگ های گرم

برای ست کردن لباس های بیرون از رنگ های خنثی استفاده کنید. رنگ های خنثی سبب می شود تا تمرکز بیننده را به رنگ اصلی لباس جلب کنید و ترکیب زیبا و جذابی را بسازید. به عنوان مثال بلوز سفید، ژاکت آبی و شلوار خاکستری ترکیب زیبایی از رنگ ها را می سازد.

از پوشیدن شلوار با رنگ های روشن و رنگی خودداری کنید مگر در بالاتنه رنگی خثی استفاده کرده باشید.

1- از کنتراست های مختلف رنگ استفاده کنید.

رنگ ها درجات مختلفی از روشن به تیره دارند؛ بهتراست برای ست کردن از یک رنگ تیره و یک رنگ روشن استفاده کنید تا جلوه بیشتری داشته باشید.

پوشیدن لباس یکدست روشن شما را خسته و لباس های تیره شما را ناراحت نشان می دهد در ترکیب کردن بسیار دقت کنید زیرا رنگ ها تاثیر مستقیمی روی شما می گذارد.

2- تمرین کنید.

هیچکس مادرزادی خلاقیت و ترکیب کردن را یاد نگرفته شما باید رنگ ها و لباس های مختلف را امتحان کنید تا خودتان به چشم ببینید و تجربه کسب کنید تا متوجه شوید.

بخش سوم _از ست های مطمئن استفاده کنید.

1- رنگ ها را با رنگ های خنثی ترکیب کنید.

یکی از ست های مطمئن و جذاب ترکیب کردن رنگ های خنثی و رنگ اصلی لباس تان است. رنگ های خنثی به تنهایی هیچ گونه جذابیتی ندارند و در کنار رنگ اصلی به چشم می آیند.

به عنوان مثال لباس بافت یقه سه سانت قرمز با شلوار خاکستری ترکیبی بی نهایت جذاب و زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد.

حتی می توانید از دو رنگ خنثی در لباس هایتان استفاده کنید. روسری آلبالویی، مانتو خاکستری و شلوار مشکی نیز یکی از رنگ هایی است که جذابیتی بی نهایت دارد.

ست کردن رنگ لباس

2- لباس های طرح دار را با رنگ های خنثی ست کنید.

ست کردن لباس هایی که شعاع خاصی ندارند یکی از آسان ترین کارهاست که فقط شما باید دوبار آن را امتحان کنید تا به چشم ببینید و درک کنید.

به عنوان مثال لباس طرح دار با دامن ساده یا شلوارمشکی ساده ترکیب ساده و زیبایی را برای شما دارد.

نکات و هشدار هایی برای ست کردن رنگ لباس

  1. بهتراست لباس های طرح دار را برای بالاتنه استفاده کنید و برای پایین تنه لباس ساده و بدون طرحی را انتخاب کنید.
  2. فراموش نکند که برای ست کردن رنگ لباس سه رنگ کافی است بیشتر از آن توصیه نمی شود.
  3. از پوشیدن دو رنگ بسیار نزدیک به یکدیگر خودداری کنید.

امیدواریم از این مقاله آگاهی لازم را کسب کرده باشید تا برای ست کردن لباس دیگر دغدغه نداشته باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا