اخبار اقتصادی

نقش موثر کارگران در کاهش آسیب های شغلی

[ad_1]

برابر اعلام معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آسیب های شغلی در واحدهای تولیدی تا ۲۹ درصد و آسیب های شغلی منجر به فوت تا ۴۴ درصد کاهش یافته است.

بر اساس گزارشها، حوادث ساختمانی و معدنی بیشترین آمار تلفات نیروی کار را به خود اختصاص داده و بیشترین سهم آسیب دیدگان شغلی متعلق به فعالیت ساختمان است.

کم توجهی به مقوله ایمنی و حفاظت کار افزایش حوادث و ‌آسیب دیدگی‌های شغلی را به دنبال دارد و هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزیی موجب درد و ناراحتی فرد حادثه دیده و اعضای خانواده او می‌شود.

بر اساس برآوردها در سراسر دنیا، سالانه بیش از ۳۵۰ هزار مرگ و میر در محل کار و بیش از ۲۷۰ میلیون آسیب در محل کار رخ می دهد.

آسیب شغلی یا مصدومیت کاری، عبارت از آسیب فیزیکی به بافتهای بدن به دلیل بروز یک حادثه شغلی یا مواجهه با عوامل استرس زا در محیط کار است. مفاصل و ستون فقرات، سر، دست‌ها، ریه ها، چشم‌ها، استخوان‌بندی و پوست است از جمله اندام‌هایی از بدن هستند که بیشتر در معرض این آسیبها قرار دارند.

آسیب‌های شغلی می‌توانند در اثر خطرات شغلی ناشی از کار اعم از فیزیکی، مواد شیمیایی یا زیست‌شناسی از قبیل دما، گزش حشرات، مواد شیمیایی خطرناک، پرتو و فرسودگی شغلی به وجود آید. از جمله آسیبهای شغلی می توان به انواع شکستگی ها و در رفتگی ها، انواع زخم ها و سوختگی ها، قطع عضوها و مسمومیتها اشاره کرد.

حاتم شاکرمی ـ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: به همت همکاران بخش دولتی و خصوصی در دوره حاضر، آسیب های شغلی در واحدهای تولیدی تا ۲۹ درصد کاهش یافته است.

او همچنین از کاهش ۴۴ درصدی آسیبهای شغلی منجر به فوت خبر داده و می گوید: باید به استانداردسازی شرایط محیط کار که تضمین کننده سلامت نیروی کار است توجه شود و اقدامات عملی در اصلاح آن صورت گیرد.

معاون وزیر کار با بیان اینکه روانشناسی شغلی می تواند به سلامت و بهره‌وری نیروی کار کمک کند، می گوید: مشاوره و روانشناسی شغلی باید موجب افزایش ایمنی، سلامت نیروی کار و کاهش آسیبهای شغلی شود تا انگیزه کاری، رضایت شغلی و رعایت مقررات سازمانی را افزایش دهد.

به گفته وی مدیریت سازمانها و نهادها باید از جهت کنترل شرایط محیط کار و توجه به رضایت شغلی کارگر یا کارمند خود از طریق بکارگیری متخصصین روانشاسی شغلی و استفاده از روش های علمی، از آسیب های روحی و روانی جدی پیشگیری کنند.

به گزارش ایسنا، در بازرسی های انجام گرفته از کارگاههای مشمول قانون کار توسط اداره کل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سال ۱۳۹۸ تعداد آسیب دیدگان شغلی ثبت شده مشمولین قانون کار، ۹۷۵۱ نفر حادثه بوده است. از کل آسیب دیدگان شغلی۷۲۶ مورد منجر به فوت شده و در بین فعالیتهای اقتصادی، فعالیت “ساختمان” بیشترین سهم آسیب دیدگان شغلی منجر به فوت را به خود اختصاص داده است.

بسیاری از کارشناسان، آموزش کارگران و آگاه کردن آنها از مخاطرات و چگونگی انجام کار به شکل ایمن را به منظور پیشگیری از مخاطرات محیط کار توصیه می کنند و بر لزوم ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه مسایل ایمنی و بهداشتی و سایر موارد مرتبط با پیشگیری از آسیبها و حوادث شغلی تاکید دارند.

بی تردید نقش کارگران و نیروهای کار در پیشگیری از آسیبهای شغلی در محل کار حایز اهمیت است و فراگیری اصول ایمنی در محیط کار، مهارت آموزی و شرکت در برنامه های آموزشی، رعایت نکات ایمنی، آشنایی با قوانین مربوط به ایمنی و استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی شامل انواع ماسکها، عینکهای محافظ، کلاه و کفش ایمنی، گوشی و دستکش تاثیر بسزایی در کاهش مخاطرات و آسیبهای شغلی دارد.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا