اخبار اقتصادی

نقشه اتحادیه اروپا برای مهار نفوذ اقتصادی چین

[ad_1]

کمیسیون اروپا در واکنش به تهدید اقتصادی روزافزون چین، سرگرم طراحی لایحه مقررات جدید به منظور کسب قدرت برای جریمه کردن یا ممانعت از قرارداد با شرکت‌های دولتی خارجی است.

به گزارش ایسنا، در مقررات جدید پیشنهادی از چین مستقیما نام برده نشده است اما تلاش شده تا به شکایت شرکت‌های اروپایی پاسخ دهد که می‌گویند شرکت‌های چینی از حمایتی برخوردارند که آنها ندارند.

گروههای تجاری چینی نسبت به چنین طرحهایی که پیش از نهایی شدن باید حمایت دولتهای اتحادیه اروپا را جلب کند، اعتراض کرده اند. سند مقررات جدید در مرحله پیش نویس است و پیش از این که هفته آینده پیشنهاد شود، ممکن است تغییراتی پیدا کند.

این اقدام به نشانه های حمایتگرایی فزاینده در اروپا می افزاید. پس از این که پاندمی آسیب پذیریهای مختل شدن زنجیره تامین خارجی را بارز کرد، دولتهای اتحادیه اروپا در حال بحث در خصوص بازگرداندن زنجیره تامین شرکت‌های اروپایی به این منطقه هستند و فرانسه و آلمان  می‌گویند این بلوک باید اجازه ایجاد شرکت‌های بزرگ اروپایی را دهد که به حد کافی قدرت رقابت با آمریکا و چین را داشته باشند.

دولتهای اروپایی نسبت به چشم انداز خریداری شدن شرکت‌های اروپایی توسط شرکت‌هایی که خط اعتبار نامحدودی دارند یا ورشکسته شدن شرکت‌های اروپایی به دلیل این که رقیبانشان می توانند با هزینه پایینتری بفروشند، ابراز نگرانی کرده اند.

طبق لایحه مقررات جدید، شرکت‌هایی که دستکم ۵۰۰ میلیون یورو درآمد در اروپا دارند و بیش از ۵۰ میلیون یورو کمک از یک دولت خارجی در سه سال گذشته دریافت کرده اند باید موافقت اتحادیه اروپا را برای قراردادهایی که منعقد  می‌کنند، دریافت کنند.

اتحادیه اروپا همچنین به دنبال قدرت جریمه شرکتها به اندازه ۱۰ درصد درآمد سالانه آنها در صورت بهره مند شدن غیرمنصفانه آنها از یک یارانه خارجی شامل ضمانت دولتی نامحدود یا خط اعتباری است که رقیبان اروپایی را تضعیف  می‌کند. در این لایحه هشدار داده شده است قراردادهای دولتی اعطا شده به شرکت‌هایی که با دریافت چنین یارانه هایی از برتری غیرمنصفانه برخوردار شده اند ممکن است لغو شود.

مقامات اروپایی به دنبال قدرت بازرسی دفاتر شرکتها در خارج از اروپا با اجازه شرکت و اطلاع دولت خارجی هستند.

رگولاتورهایی اروپایی راههایی را برای رفع نگرانیها در خصوص یارانه هایی که شرکتها ممکن است دریافت کنند پیشنهاد  می‌کنند که شامل دادن اجازه دسترسی به زیرساخت به رقیبان، دادن مجوز بر اساس شرایط منصفانه یا انتشار تحقیقات است. طبق این سند، همچنین شرکتها می توانند ظرفیت یا حضور بازار خود را کاهش داده، داراییهایشان را واگذار کنند یا از سرمایه گذاری خودداری کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چین دومین شریک تجاری بزرگ اتحادیه اروپا پس از آمریکا در سال ۲۰۱۹ بود و ارزش روزانه تجارت کالای دوجانبه به بیش از یک میلیارد یورو رسید.

انتهای پیام

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا