اخبار سلامتسلامت

نظر علما و مراجع تقلید در رابطه با مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا

با گسترش موج دوم کرونا، برگزاری مراسمات محرم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و نظرات، پیشنهادات و مباحث گوناگونی در رابطه با آن مطرح می شود. در مقال قبل پیرامون نحوه برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا پرداختیم در این مطلب نظر به ارائه نظرات علما و مراجع تقلید درباره مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا را چگونه باید برگزار کرد؟

نظر حضرت آیت الله خامنه ای درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا

حضرت آیت‌ الله خامنه ‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی زنده تلویزیونی، درباره عزاداری ماه محرم تاکید کردند: همه سوگواران حسینی، هیات ها و مداحان موظفند به هر چه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می کند، عمل کنند زیرا موضوع بسیار مهم است.

رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: در عزاداری ها معیار آن چیزی است که ستاد ملی کرونا اعلام می کند. بنده هر چه آن ها لازم بدانند را مراعات خواهم کرد. توصیه و تاکید من به همه عزاداران، هیات ها، منبری ها و مداحان نیز این است که ضوابط ستاد ملی کرونا باید رعایت شود. چرا که اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه ای بزرگ پدید خواهد آمد.

نظر آیت الله سیستانی درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا

پاسخ آیت الله سیستانی درباره عزاداری محرم در ایام کرونا و سوالاتی که بسیاری از مومنین که تمایل به برپایی مراسم معمول عزاداری دارند، از آنچه شایسته است نسبت به برگزاری سوگواری سید الشهدا و خاندان و یاران آن حضرت انجام دهند، از ایشان پرسش نمودند. پاسخ به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علی الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین و رحمة الله و برکاته
برای ابراز غم و اندوه در این مناسبت دردناک و اظهار همدردی با پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و خاندان پاک آن حضرت در این مصیبت بزرگی که به اسلام و مسلمانان وارد شده است، راه های مختلفی وجود دارد؛ از جمله:

🔹 افزایش قابل توجه در پخش مستقیم مجالس حضرت ابا عبدالله (ع) توسط شبکه های تلویزیونی و فضاهای اینترنتی؛ برای این منظور شایسته است که مراکز وموسسات دینی و فرهنگی، با خطیبان برجسته و مداحان توانا هماهنگی به عمل آوردند و مومنان را نیز تشویق کنند تا در خانه های خود و جاهایی مانند آن، به برنامه های سخنرانی و مداحی گوش فرا دهند و از آن ها استفاده کنند.

🔹 پخش و توزیع نمادهای عاشورایی و برافراشتن پرچم ها و قطعات سیاه رنگ در میدان ها و خیابان ها و کوچه ها و فضاهای دیگر عمومی، با رعایت عدم تعرض به حرمت اموال و املاک خصوصی و مانند آن و تبعیت از قوانین جاری در کشور. البته بهتر است که در این نماد ها، بخش هایی از سخنان امام حسین (ع) در نهضت بزرگ اصلاح طلبانه آن حضرت و شاهکار های اشعار و متون گفته شده پیرامون فاجعه کربلا آورده شود.

نظر علما عزاداری در ایام کرونا

🔹 برگزاری مجالس خانگی در ساعات معینی از شب یا روز، به صورتی که تنها افراد خانواده و کسانی که با ایشان رفت و آمد دارند در آن حضور یابند و به برخی از برنامه های عزاداری، هر چند مجالسی که به صورت مستقیم از شبکه های ماهواره ای یا در فضاهای اینترنتی پخش می شود گوش بسپارند.

✔ اما در مجالس عمومی باید همه ضوابط بهداشتی با دقت تمام رعایت شود؛ به گونه ای که فاصله اجتماعی بین حاضران رعایت شود و ماسک های بهداشتی و دیگر لوازم بازدارنده از گسترش ویروس کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

✔ در زمینه خوراکی های مرسوم به این مناسبت، ضرورت دارد که شرایط بهداشتی لازم در تولید و توزیع آن ها مد نظر قرار گیرد؛ هر چند رعایت این مسائل موجب گردد که برای جلوگیری از شلوغی در زمان توزیع، تنها به تهیه غذای خشک و رساندن آن به خانه های مومنان بسنده شود.

خداوند همه را در راه احیای این مناسبت مهم و اقامه عزای سرور جوانان بهشتی ( صلوات الله و سلامه علیه) برابر با شرایط موجود موفق بفرماید. انه ولیُّ التوفیق.
۹ ذی الحجه ۱۴۴۱ هـ.ق
دفتر آقای سیستانی (مُدّ ظلّه)– نجف اشرف

نظر آیت الله مکارم شیرازی درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا

سوال:

1- آیا ستاد ملی مبارزه با کرونا بخاطر عدم مراعات موارد بهداشتی اعلام شده از جانب چند هیئت محدود، می تواند اقدام به تعطیلی همه هیات و مراسم های مذهبی نماید؟

پاسخ معظم له:

بسمه تعالی
با سلام؛ چنانچه بتواند آن هیئت ها را وادار به رعایت موازین بهداشتی کند حق ندارد هیچ هیئتی را تعطیل کند.

سوال:

۲- در صورت امکان برگزاری مراسم های عزاداری حسینی در محیط های باز (غیر سرپوشیده)، آیا می توان از برگزاری مراسم های همراه با مراعات موارد بهداشتی اعلام شده در مکان های سرپوشیده جلوگیری کرد؟

پاسخ معظم له:
در صورتی که رعایت شود، نباید تعطیل شود.

سوال:

۳- آیا شخصی که در حال حاضر کرونا دارد یا مشکوک به کرونا است جایز است در مراسم عزاداری شرکت کند؟

پاسخ معظم له:
جایز نیست.

سوال:

۴- آیا عمل به دستورات ابلاغی (مثل ماسک زدن، رعایت فاصله های اجتماعی و…)  ستاد مبارزه با کرونا در مجالس امام حسین علیه السلام واجب است؟

پاسخ معظم له:
آری، همه جا لازم است.

سوال:

۵) کسی که نذر به اطعام عزاداران در محل عزاداری نموده است، با توجه به ممنوعیت اطعام در محل عزاداری، می تواند غذاها را به صورت بسته بندی شده پخش کنند؟

پاسخ معظم له:
مانعی ندارد. همیشه موفق باشید.

نظر آیت الله علوی گرگانی درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا

نظر یکی دیگر از علما درباره عزاداری در ایام کرونا، حضرت آیت الله علوی گرگانی نظر خود را در پاسخ به سوال که با توجه به گسترش ویروس کرونا وظیمه ما در ایام محرم نسبت به اقامه عزای حضرت سیدالشهدا علیه السلام چیست؟ اظهار داشتند که به شرح زیر است:

باسمه تعالی
اقامه عزای سید الشهداء علیه السلام در ماه محرم، مهم ترین شعائر دینی است که هرگز نباید فراموش شود و در شرایط فعلی که ویروس کرونا گسترش یافته است، لازم است با سیاه پوشی و نصب پرچم های عزاداری و مراقبت نفس، مجالس عزاداری به روش های سنتی با رعایت نکات بهداشتی یا به طرق نوین و ابتکاری انجام شود.

نظر علما عزاداری در ایام کرونا

نظر آیت الله نوری همدانی درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا

نظر یکی دیگر از علما در رابطه با عزاداری در ایام کرونا آیت الله نوری همدانی در این باره فرمودند:

همانطورکه امام (ره) فرمود: «ما هرچه داریم ازمحرم وصفراست»، ما عزاداری را در چارچوب اجرای دستورات مسئولان متدین و متعهد ستاد کرونا اقامه می کنیم و رعایت مسائل بهداشتی مثل فاصله گذاری و زدن ماسک و … با عزاداری قابل جمع است و متدینین باید برای حفظ سلامتی خود و دیگران به توصیه های متخصصان بهداشت و درمان ملزم باشند و انتشار و فعالیت در فضای مجازی نیز برای زنده نگه داشتن ایام عاشورا مؤثر خواهد بود.

نظر آیت الله سبحانی درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام بر سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (علیه السلام)، سلام بر شهیدان راه حسین (علیه السلام)
ایام ماه محرم و صفر، ایام عزاداری است و حسینیان که قلوب آنان لبریز از مهر سالار شهیدان است این دو ماه را نمی‌توانند بدون عزاداری سپری کنند، بالاخص به فرموده حضرت امام (ره) : «ما هر چه داریم از محرم و صفر داریم» و در عین حال سلامت فرد و جامعه نیز یکی از فرائض است که حفظ آن لازم است.
مسئولان سلامت جامعه باید برنامه‌ ریزی کنند که عزاداری انجام بگیرد و سلامت جامعه نیز محفوظ بماند. خداوند متعال این بلا را از سر بشریت برطرف فرماید.
قم – جعفر سبحانی 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا