پزشکیسلامت

نحوه کنترل پرکاری تیروئید به طور طبیعی

پرکاری تیروئید هنگامی اتفاق می افتد که هورمون تیروئید بیش از حد در بدن ترشح کند. به این بیماری تیروئید بیش فعال نیز گفته می شود که برای جلوگیری از پیشرفت آن باید آن را کنترل کرد.

غده تیروئید غده ای است که در گلو واقع شده است و باعث ترشح تعدادی از هورمون های مهم در بدن می شود.پرکاری تیروئید نباید با کم کاری تیروئید اشتباه گرفته شود. در حالی که پرکاری تیروئید یک تیروئید بیش فعال را توصیف می کند؛ هنگامی که غده تیروئید تحت فشار قرار دارد کم کاری تیروئید رخ می دهد.

علائم و درمان کم کاری تیروئید بسیار متفاوت از پرکاری تیروئید است. پرکاری تیروئید می تواند ناشی از سرطان های گلو، بیماری گریوز، ید اضافی و سایر شرایط باشد.

علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:

 • تپش قلب
 • فشار خون بالا
 • کاهش وزن
 • افزایش اشتها
 • قاعدگی نامنظم
 • خستگی
 • موهای نازک
 • افزایش عرق کردن
 • اسهال
 • تحریک پذیری
 • مشکلات خواب

پرکاری تیروئید همچنین می تواند منجر به تورم غده تیروئید شما شود که به آن گواتر نیز گفته می شود.

پرکاری تیروئید اغلب با داروهای ضد تیروئید درمان می شود که تولید بیش از حد هورمون تیروئید را متوقف می کند. اگر داروهای ضد تیروئید وضعیت غده تیروئید را بهبود نبخشند، پرکاری تیروئید با یُد رادیواکتیو قابل درمان است.در بعضی موارد ممکن است غده تیروئید با جراحی برداشته شود. علاوه بر درمان های پزشکی، برخی از درمان های طبیعی به درمان پرکاری تیروئید ممکن است کمک کند.در حالی که آن ها نباید داروهای تجویز شده توسط پزشک را جایگزین کنند، اما ممکن است مدیریت علائم پرکاری تیروئید را آسان تر کند.

قبل از هر چیزی برای تکمیل برنامه درمانی خود، با پزشک صحبت کنید.

کنترل تغذیه در پرکاری تیروئید

تیروئید

اینکه چه چیزی بخوریم و از چه چیزهایی پرهیز کنیم یکی از راه های مدیریت پرکاری تیروئید و داشتن یک رژیم غذایی سالم است.

اگر دچار پرکاری تیروئید هستید، پزشک ممکن است قبل از شروع درمان پزشکی برای کنترل آن، رژیم کم ید را تجویز کند.این کار باعث افزایش اثربخشی درمان می شود. طبق اعلام انجمن تیروئید آمریکا، رژیم غذایی کم ید به معنای جلوگیری از مصرف موارد زیر است:

 • نمک ید دار
 • غذای دریایی
 • محصولات لبنی
 • مقادیر زیادی مرغ یا گوشت گاو
 • مقادیر زیادی از محصولات غذایی (نان، ماکارونی و شیرینی)
 • زرده تخم مرغ

علاوه بر این شما باید از محصولات سویا مانند شیر سویا، سس سویا و لوبیای سویا خودداری کنید. این به دلیل این هست که تحقیقات از سال 2006 نشان می دهد که سویا می تواند در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد کند. ید را می توان در مکمل های گیاهی یافت، حتی اگر روی برچسب ذکر نشده باشد. به یاد داشته باشید قبل از مصرف هرگونه مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام صحبت از ید، تعادل ضروری است. در حالی که ید بیش از حد می تواند منجر به پرکاری تیروئید شود، کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید شود.

هیچ دارویی از ید مصرف نکنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.

کنترل پرکاری تیروئید با ال کارنیتین

ال کارنیتین یک مکمل طبیعی است که ممکن است به درمان اثرات پرکاری تیروئید کمک کند. ال-کارنیتین یک مشتق اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن رخ می دهد و اغلب در مکمل های کاهش وزن یافت می شود.

همچنین در غذاهایی مانند گوشت، ماهی و لبنیات نیز یافت می شود. کارنیتین از ورود هورمون های تیروئید به سلول های خاص جلوگیری می کند.

یک مطالعه در سال 2001 نشان می دهد که ال-کارنیتین می تواند علائم پرکاری تیروئید از جمله تپش قلب، لرزش و خستگی را معکوس و جلوگیری کند.اگرچه این تحقیق امیدوار کننده است، اما مطالعات کافی برای بررسی اینکه آیا ال-کارنیتین یک درمان موثر برای پرکاری تیروئید است یا خیر، وجود ندارد.

کنترل پرکاری تیروئید با B-complex یا B-12

کنترل پرکاری تیروئید با B-complex یا B-12

اگر دچار پرکاری تیروئید هستید، احتمال کمبود ویتامین B-complex یا B-12 نیز وجود دارد. کمبود ویتامین B-12 می تواند شما را به احساس خستگی، ضعف و سرگیجه سوق دهد. اگر کمبود ویتامین B-12 دارید، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که مکمل B-12 مصرف کنید یا یک تزریق B-12 داشته باشید.

در حالی که مکمل های ویتامین B-12 می تواند به شما در مدیریت برخی از این علائم کمک کند، آن ها به خودی خود پرکاری تیروئید را درمان نمی کنند. اگرچه ویتامین های B-complex یا B-12 از طریق داروخانه ها در دسترس هستند، اما بهتراست قبل از استفاده مکمل جدید با پزشک خود صحبت کنید.

سلنیوم

مقداری پژوهش نشان می دهد که سلنیوم می تواند برای درمان علائم پرکاری تیروئید استفاده شود.سلنیوم ماده معدنی است که به طور طبیعی در آب، خاک و غذاهایی مانند آجیل، ماهی، گوشت گاو و غلات مشاهده می شود.

همچنین می تواند به عنوان یک مکمل مصرف شود. بیماری گریوز، شایع ترین علت پرکاری تیروئید، با بیماری چشم تیروئید (TED) همراه است که با سلنیوم قابل درمان است.

البته به یاد داشته باشید که همه افراد مبتلا به پرکاری تیروئید TED ندارند.مطالعات دیگر نشان داده اند که سلنیوم به تنهایی درمانی مؤثر برای پرکاری تیروئید نیست.

بهتراست قبل از مصرف مکمل هایی مانند سلنیوم با پزشک خود مشورت کنید، زیرا برخی از عوارض جانبی احتمالی وجود دارد و نباید سلنیوم را به همراه داروهای خاصی مصرف کرد.

بادرنج بویه

بادرنج بویه برای کنترل پرکاری تیروئید

تصور می شود بادرنج بویه ، گیاهی که عضو خانواده نعناع است، درمانی برای بیماری گریوز باشد.این امر به این دلیل است که هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را کاهش می دهد.

با این حال کمبود تحقیق در مورد این ادعا وجود دارد. شواهد کافی برای ارزیابی اینکه آیا بادرنج بویه به طور موثری پرکاری تیروئید را درمان می کند، وجود ندارد. بادرنج بویه را می توان به عنوان یک چای یا به شکل یک مکمل مصرف کرد. کنار گذاشتن یک فنجان چای بادرنج بویه ممکن است حداقل به عنوان یک روش برای مدیریت استرس باشد.

روغن های اساسی اسطوخودوس و چوب صندل

در حالی که بسیاری از افراد با استفاده از روغن های اساسی برای مدیریت علائم پرکاری تیروئید را قبول دارند، اما تحقیقات کافی درباره این ادعا وجود ندارد.

به عنوان مثال روغن اسطوخودوس و چوب صندل می توانند احساس اضطراب را کاهش داده و به شما در احساس آرامش کمک کنند.این کار ممکن است به شما در مبارزه با عصبی بودن و بی خوابی، هر دو نشانه پرکاری تیروئید کمک کند.

فراتر از این، تحقیقات کافی در آنجا وجود ندارد که نشان دهد روغن های اساسی می توانند به درمان پرکاری تیروئید کمک کنند.

گلوکومانان

یک فیبر رژیم غذایی به نام گلوکومانان به شکل کپسول، پودر و قرص یافت می شود.این غالباً از ریشه گیاه کونیاک حاصل می شود. یک مطالعه امیدوار کننده از سال 2007 اعتماد نشان می دهد که گلوکومانان می تواند برای کاهش سطح هورمون های تیروئید در افراد مبتلا به پرکاری تیروئید مورد استفاده قرار گیرد، اما شواهد بیشتری لازم است.

نتیجه

کنترل پرکاری تیروئید به طور کلی نیاز به معالجه پزشکی و نظارت توسط یک متخصص بهداشت دارد.در حالی که این درمان های طبیعی ممکن است به شما در مدیریت علائم کمک کند و می تواند داروهای تیروئید را تکمیل کند، اما آن ها نمی توانند جایگزین داروهای اصلی باشند.

خوب غذا خوردن، ورزش کردن و تمرین مراقبت از خود و مدیریت استرس می تواند به شما کمک کند. با مدیریت و استفاده دارو و شیوه زندگی سالم، عملکرد تیروئید می تواند به حالت عادی برگردد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا