ترفند هاکامپیوتر و اینترنت

نکات مهم در نحوه حفظ و نگهداری عکس های قدیمی و اهمیت آن

بسیاری از خانواده‌ها از گذشته تا کنون، آلبوم‌ هایی دارند که این آلبوم ها خاطرات تلخ و شیرین و فرهنگ آن ها را نشان می دهد. از آنجایی که دنیای امروزه دیجیتالی شده است، آلبوم های قدیمی نیز در کمد ها و یا قفسه های انباری گرد و غبار گرفته اند. خوشبختانه، به لطف همان تکنولوژی که آلبوم های قدیمی را به قفسه های انباری فرستاده است، می توان تصاویر را به فرمت دیجیتال تبدیل کرد و آن ها را برای نسل های آینده حفظ کرد. بنابراین، اگر برای نگهداری عکس های قدیمی خود به دنبال راه حل هستید، به خواندن مطلب ادامه دهید. زیرا، ما قصد داریم در این مقاله، “نکات مهم در نحوه حفظ و نگهداری عکس های قدیمی و اهمیت آن” را بیان کنیم.

نحوه حفظ و نگهداری عکس های قدیمی

اکنون با دیجیتالی کردن عکس های قدیمی (تبدیل تصاویر به فرمت دیجیتال) می‌توانید خاطرات خانوادگی را برای نسل‌های آینده حفظ کنید. پس، آن آلبوم‌ های قدیمی و جعبه‌ های کفش پر از عکس و نگاتیو را رها نکنید و برای نگهداری عکس های خود راه های زیر را دنبال کنید.

1. اسکن

اگر چه، دیجیتالی کردن عکس‌ ها و نگاتیو های قدیمی فرآیندی زمانبر است، اما ارزشمند نیز می باشد. در ادامه به توضیح مختصری درباره مزایا، اهمیت و نحوه انجام آن می پردازیم:

استفاده از دستگاه اسکن برای نگهداری عکس های قدیمی.
استفاده از دستگاه اسکنر

* اسکن عکس ها با استفاده از اسکنر

راحت ترین راه برای حفظ و نگهداری عکس های چاپ شده قدیمی، استفاده از دستگاه اسکن می باشد. شما می توانید با خرید یک دستگاه اسکن هم در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید و همچنین، می‌توانید تصاویر را با اعضای خانواده (حتی پراکنده در سراسر جهان) به راحتی به اشتراک بگذارید.

توجه داشته باشید که در هنگام اسکن عکس ها، باید مطمئن شوید که عکس ها تا حد امکان تمیز هستند. اگر دارای گرد و غبار هستند، از یک پارچه نرم بدون روغن (یک دستمال تازه شسته شده این کار را انجام می دهد) یا از هوای فشرده برای پاک کردن گرد و غبار سطح آن استفاده کنید. همچنین، در زمان اسکن باید سطح شیشه اسکن خشک و تمیز باشد. سپس، عکس ها را بر روی اسکنر قرار دهید تا اسکن انجام شود.

نکته: پس از اسکن شدن عکس ها، زمان تصمیم گیری در مورد این که با آلبوم عکس های کاغذی (رسانه فیزیکی) چه باید کرد فرا می رسد. راه آسان این است که آن ها را دور بیندازید، هر چه باشد، شما اکنون نسخه های دیجیتالی آن را دارید. اما این موردی است که ممکن است از انجام آن پشیمان شوید. آن ها را به آلبوم های مدرن با مواد بدون اسید منتقل کنید. به این ترتیب شما همچنان می توانید دور شومینه بنشینید و اگر حس و حال مرور خاطرات را داشتید، عکس های آلبوم قدیمیتان را ورق بزنید. فقط مطمئن شوید که آلبوم ها را در محیطی معتدل و عاری از گرما یا رطوبت بیش از حد نگهداری کنید.

اسکن عکس ها

* اسکن نگاتیو ها و اسلاید ها با استفاده از اسکنر

در دهه گذشته فناوری اسکن پیشرفت چشمگیری نداشته است. بنابراین، اسکن نگاتیو کمی دشوار تر از اسکن عکس چاپ شده است. اما، در اسکن نگاتیو می توانید عکس هایی با کیفیت بسیار قوی تری داشته باشید. برای این کار لازم است بر عوامل موثر در کیفیت عکس توجه داشته باشید. بنابراین، در صورت استفاده از تجهیزات مناسب یعنی استفاده از اسکنر های اختصاصی 35 میلی‌ متری و رعایت نکات تخصصی آن عکس با کیفیتی خواهید داشت.

بسیاری از اسکنر های تخت که عکس های چاپ شده را اسکن می کنند، نگاتیو ها را هم اسکن می کنند. اما، اگر از رایج ترین اندازه اسکنر (اسکنر منفی 35 میلی متری ) استفاده کنید، ممکن است وضوح آن نا امید کننده باشد.

اسکنر های تخت با نگهدارنده‌ های نگاتیو برای فیلم‌ هایی با فرمت متوسط ​​عرضه می‌شوند. اما، به دلیل این که قاب‌های پلاستیکی نگاتیو ها را بیرون نگه می‌دارند و نگاتیو با شیشه اسکنر تماس مناسبی ندارند. بنابراین، ممکن است وضوح آن نا امید کننده باشد. در این گونه مواقع سرمایه‌گذاری روی یک نگهدارنده شخص ثالث تضمین می‌کند که نگاتیو ها بر روی اسکنر کاملاً صاف قرار می‌گیرند و اسکن با کیفیت تری داشته باشید.

اما، اگر از اسکنر های اختصاصی 35 میلی‌ متری استفاده کنید در مقایسه با اسکنر تخت، عکس هایی با کیفیت بالایی خواهید داشت. صرف نظر از این که نگاتیو ها را با یک اسکنر تخت یا اسکنر اختصاصی 35 میلی متری اسکن می کنید، باید به تنظیمات آن نیز توجه کنید. اگر اسکنر شما از فناوری دیجیتال ICE (تصحیح و بهبود تصویر) پشتیبانی می کند، بهتر است هنگام اسکن نگاتیو و اسلاید رنگی آن را روشن بگذارید. به خوبی کار می کند و گرد و غبار و خراش های جزئی را از بین می برد. اما، اگر تصاویر سیاه و سفید هستند، ICE را خاموش کنید. نه تنها با نگاتیوهای سیاه و سفید کار نمی کند، بلکه در صورت روشن ماندن می تواند به میزان قابل توجهی به کیفیت تصویر آسیب برساند.

آن ها گران هستند و برای تهیه آن ها باید هزینه زیادی کنید. بنابراین، تنها در صورتی که تعداد زیادی نگاتیو برای دیجیتالی کردن دارید، خرید اسکنر های اختصاصی 35 میلی‌ متری می تواند گزینه مناسب و مقرون به صرفه باشد.

*** بیشتر بدانید: با نگاتیو های بزرگتر فرمت متوسط ​​(فیلم 120 رول) و فرمت بزرگ یک اسکنر تخت کار بهتری انجام می دهد. مساحت سطح و اطلاعات به طور قابل توجهی بیشتر است. بنابراین اسکنر کار آسان تری برای قرار دادن آن در قالب دیجیتال دارد. حرفه ای ها همچنان می خواهند روی یک اسکنر فیلم اختصاصی که از فرمت متوسط ​​پشتیبانی می کند، سرمایه گذاری کنند. Plustek OpticFilm 120 چیزی است که حرفه ای ها برای نگاتیو ها و اسلاید های خود استفاده می کنند. بنابراین، استفاده از یک قطعه سخت افزاری 2000 دلاری برای اکثر مردم بیش از حد گران است.

نکته: مانند عکس ها، ذخیره نگاتیو پس از اسکن یک انتخاب شخصی است. اما، یک بار دیگر توصیه من این است که آن ها را حفظ کنید. یک کلاسور سه حلقه ای خوب و ورق های آستین شفاف کار خوبی برای ایمن نگه داشتن نگاتیو ها انجام می دهد. کافی است مانند: عکس ها آن ها را در محیطی معتدل و کم رطوبت نگهداری کنید.

3. روتوش عکس با استفاده از نرم افزار

اولین گام برای حفظ و نگهداری عکس های قدیمی، اسکن آن ها با استفاده از اسکنر می باشد. سپس، در مرحله بعد برای بهتر شدن عکس می توانید با استفاده از نرم افزار های ویرایش عکس چند ویرایش اولیه و روتوش تصویر را انجام دهید. خوشبختانه، امروزه برای انجام آن ابزار های پیشرفته ای در دسترس می باشد.

از جمله مزایای استفاده از ویرایشگر عکس: با استفاده از نرم افزار های ویرایش عکس می توانید برای پاک کردن لکه های گرد و غبار، خراش ها، چین ها و برش قسمت هایی از تصاویر، حذف قرمزی چشم و … اقدام کنید.

روتوش عکس با نرم افزار

4. نحوه ذخیره سازی آرشیو دیجیتال (نسخه پشتیبان)

هنگامی که پرینت ها و نگاتیو های خود را به فرمت دیجیتال تبدیل کردید، باید نحوه سازماندهی و ذخیره آن ها را در نظر بگیرید. لازم است حداقل یک نسخه پشتیبان محلی از عکس‌ ها نگه دارید. زیرا ، ممکن است خرابی هارد دیسک تمام عکس ها و خاطرات شما را پاک کند.

برای تهیه آرشیو دیجیتال می‌توانید داده های خود را روی یک هارد دیسک دوم (به صورت دستی یا از طریق نرم‌افزار های ابری)، یا روی دی‌وی‌دی یا بلو-ری رایت شده پشتیبان‌گیری کنید. توجه داشته باشید که در دنیای امروزی استفاده از رسانه‌های نوری مانند: فلاپی دیسک روش مناسب و آینده نگر نیست.

بنابراین، بهتر است از فضای ذخیره سازی ابری به عنوان یک پشتیبان استفاده کنید. برخی از ارائه دهندگان به شما این امکان را می‌دهند تا تصاویر را در پوشه‌ها ذخیره کنید، عکس‌ها را با خانواده و دوستان خود به اشتراک بگذارید و برچسب‌ها را اضافه کنید تا بتوانید به راحتی تصاویر همان شخص، مکان یا رویداد را مشاهده کنید. شما نیز می‌توانید نرم‌ افزاری را بیابید که فضای ذخیره‌سازی رایگان ارائه می‌دهد، بنابراین، برای ذخیره فایل عکس ها نیازی به پرداخت هزینه سالانه ندارید.

اهمیت حفظ و نگهداری عکس های قدیمی چیست؟

شما با ورق زدن آلبوم های قدیمی، خاطرات خانوادگی را مرور می کنید. اما، دیدن این عکس ها توسط فرزندان باعث می شود آن ها درباره تاریخچه و میراث خانوادگی شما سؤال بپرسند. با این ترتیب، نگهداری عکس ها موجب حفظ تاریخ می شود.

آوردن عکس‌های خانوادگی‌ به دنیای دیجیتال می‌تواند چشم‌انداز دلهره‌آوری باشد، به‌ویژه اگر یک خویشاوند خوشحال دارید که برای ثبت حتی جزئی‌ترین رویداد های روزانه تلاش می‌کند. اما، این یکی است که ارزش دارد. نه تنها جلوی خراب شدن پرینت ها و نگاتیوهای فیزیکی را می گیرید، بلکه عکس ها را در قالبی قرار می دهید که در تبلت ها و تلفن ها قابل مشاهده باشد

همچنین، در نگهداری عکس های قدیمی هدف بزرگتری نیز وجود دارد. اغلب عکس‌ های خانوادگی است که نگاهی دقیق به دوران گذشته در اختیار مورخان قرار می‌دهد (شخصی‌ تر و صمیمی‌ تر از آنچه در روزنامه‌ ها می‌بینید). کار عکاس خیابانی ویویان مایر نمونه بارز آن است.

مایر در دهه‌های 1950 و 60، هزاران عکس گرفت و این عکس‌ها که تا زمان کشف در سال 2008 در انبار باقی ماندند، موضوع نمایش‌های گالری و فیلم‌ های مستند شده‌اند. اکنون، قرار نیست هر جعبه کفشی به همان اندازه توجه یا تحسین را به خود جلب کند. اما، تکه‌ های کوچک تاریخ، وقتی در چارچوب ملیله‌های بزرگتر دیده می‌شوند، راه زیادی را برای نشان دادن سبک‌ها و آداب و رسوم هر دوره‌ای انجام می‌دهند.

 اهمیت حفظ و نگهداری عکس های قدیمی در بیان تاریخچه و میراث خانوادگی  است.

منبع:

uk.pcmag.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا