ترفند هاخانه داریخانه و آشپزخانهخانواده

نحوه تمیز کردن لکه خون از روی لباس،فرش،مبل و پارچه

بعضی مواقع ممکن است دچار خون ریزی بینی شده باشید یا بر اثر شکستن یک لیوان شیشه ای انگتشت تان را بریده باشید یا هنگام یک عمل سرپایی یا حوادث نامترقبه خون بر روی لباستان یا سطوح مختلف ریخته و دچار لکه شود. لکه خون را اگر به درستی از روی لباس، فرش، مبل و پارچه تمیز نکنید ممکن است در بافت پارچه نفوذ کرده و دیگر پاک نشود چون لکه خون حاوی پروتئین ها و آنزیم ها است و جزو لکه هایی است که تمیز کردن آن برای افراد مشکل است و به راحتی پاک نمی شود. در این مقاله روش های تمیز کردن لکه خون از روی لباس، فرش، مبل و پارچه را معرفی می کنیم.

نحوه از بین بردن لکه خون از روی لباس

نحوه از بین بردن لکه خون از روی لباس

یک روش معمول و آسان برای پاک کردن لکه خون از روی لباس، استفاده از صابون همراه آب سرد است که باید قسمتی که لکه شده را در آب سرد خیس کنید، محل لکه را صابون بمالید تا کف کند و سپس آبکشی نمایید. اگر محل لکه با این روش پاک نشد می توانید ازروش های زیر استفاده کنید.

سرکه سفید

یک گزینه مناسب در نظافت منزل و همچنین پاک کردن لکه خون از روی لباس است. برای این کار به مقدار کافی سرکه سفید در یک تشت بریزید و قسمتی که لکه دار شده را داخل تشت قرار دهید. سرکه سیب هیچ آسیبی به بافت پارچه وارد نمی کند و به سادگی لکه های خون تازه روی لباس را از بین می برد. حدود نیم ساعت صبر کنید و لباس را با آب سرد بشویید.

آمونیاک

یک پیمانه آمونیاک و یک پیمانه آب سرد تهیه کنید و آن را روی ناحیه لکه شده بزنید و مدتی صبر کنید سپس لباس را به طور معمول بشویید. این یک روش فوق العاده برای پاک کردن لکه خون است. همچنین آمونیاک برای رفع لکه و بوی به جا مانده از عرق و ادرار نیز کاربرد دارد.

پراکسید هیدروژن

این محلول همان آب اکسیژنه معروف است. استفاده از آب اکسیژنه برای پاک کردن لکه خون از روی لباس یک روش کاربردی و قدیمی است. اغلب از پراکسید هیدروژن ( آب اکسیژن) به عنوان یک سفید کننده بی خطر برای لباس ها استفاده می شود که برای لباس های سفید با احتیاط از آن استفاده کنید. مقداری از این محلول را روی لکه خون ریخته و لباس را در یک محل تاریک قرار دهید. بعد از نیم ساعت خون را با یک دستمال کاغذی پاک کرده و لباس را با یک شوینده معمولی بشویید.

نحوه از بین بردن لکه خون از روی فرش

نحوه از بین بردن لکه خون از روی فرش

محلول آب و نمک

در صورتی که لکه ای از خون درگوشه های فرش ایجاد شد، می توانید به راحتی و با کمک آب و نمک آن را تمیز کنید. داخل یک تشت مقداری آب سرد و نمک بریزید و لکه گوشه فرش را به مدت چند دقیقه در این محلول بخیسانید متوجه خواهید شد که محلول آب و نمک در پاک لکه خون از روی فرش بسیار مفید خواهد بود.

اگر قسمت های داخلی فرش لکه دار شده و نمی توان آن را در محلول آب نمک قرار داد، تکه ای پنبه را به این محلول آغشته کرده و روی لکه خون قرار دهید. این کار را چند مرتبه انجام دهید تا لکه خیس و نرم شود و سریعا با یک قاشق، آب و خون را از روی فرش جمع کنید.

پودر بچه

در صورتی که لکه خون ایجاد شده روی فرش تازه است، می توانید بدون به کارگیری مواد شیمیایی آن را تمیز کنید. برای پاک کردن لکه خون از روی فرش باید مقداری پودر بچه را با مقدار کمی آب ترکیب کنید. به صورتی که پودر بچه به شکل خمیری در بیاید. سپس لکه خون را با خمیر پودر بچه بپوشانید و صبر کنید تا خشک شود. سپس خمیر خشک شده را از روی فرش بردارید. اگر پودر بچه در دسترس نداشتید می توانید از آرد ذرت یا نشاسته ذرت نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه پاک کردن انواع لکه ها از روی فرش

نحوه از بین بردن لکه خون از روی فرش

نحوه از بین بردن لکه خون از روی فرش

ترکیب نشاسته و آب نمک و خمیر دندان

ابتدا لکه خون را از روی مبل با یک دستمال خیس و کف دار، خیس می کنیم. سپس مقداری نشاسته را با آب و نمک مخلوط می کنیم و مقداری خمیر دندان به آن اضافه می کنیم سپس با مسواک روی لکه خون می مالیم و بعد از نیم ساعت محلول را با یک کاردک از روی مبل جمع می کنیم و با یک دستمال کف دار جای محلول را تمیز می کنیم.

جوش شیرین

در یک کاسه بزرگ یک قسمت جوش شیرین را با دو قسمت آب سرد ترکیب کنید. آن را به وسیله یک دستمال خشک روی لکه بمالید و بگذارید 30 دقیقه روی ناحیه مورد نظر بماند. سپس با یک دستمال خیس بقیه ماده را بشویید و با استفاده از یک حوله آن را خشک کنید.

ماده شوینده

یک قاشق غذاخوری مایع ظرف شویی را با دو فنجان آب سرد دریک کاسه مخلوط کنید، یک پارچه سفید را به آن آغشته کنید و روی محل مورد نظر قرار دهید. این محل را به آرامی با مسواک بمالید و با یک پارچه خیس آن را بشویید و سپس با حوله خشک کنید.

نحوه از بین بردن لکه خون از روی پارچه

نحوه از بین بردن لکه خون از روی پارچه

آب وصابون

از این روش ساده برای پارچه های نخی و کتان استفاده کنید. برای این کار باید زمان زیادی را صرف مالش کنید. برای پارچه های مصنوعی و پشمی هم می توان از این روش استفاده کرد فقط زمان بیشتری را باید صرف کنید. پارچه یا لباس را پشت و رو کنید لکه را به مدت چند دقیقه زیر آب سرد بگیرید تا آب آن را خارج کند. توجه کنید که هرگزبرای از بین بردن لکه خون از آب گرم یا ولرم استفاده نکنید زیرا باعث دائمی شدن لکه می شود. صابون را برای چند دقیقه روی لکه بمالید و برای چند دقیقه ادامه دهید.

مواد شوینده و آب

در یک فنجان کوچک، 1 قسمت مواد شوینده و 5 قسمت آب بریزید و آن را مخلوط کنید. سپس محلول را روی لکه قرار دهید و با یک برس نرم روی آن بکشید و 10 تا 15 دقیقه صبر کنید. لکه را با یک اسفنج مرطوب یا دستمال پاک کنید سپس با یک دستمال کاغذی آن را خشک کنید.

آمونیاک

یک شیشه پاک کن حاوی آمونیاک را امتحان کنید. محلول شیشه پاک کن را بر روی لکه اسپری کنید و 15 دقیقه صبر کنید، سپس از پشت پارچه آن را با آب سرد بشویید. از آمونیاک رقیق شده برای لکه های بزرگ و عمیق استفاده کنید.

یک قاشق غذاخوری آمونیاک و یک فنجان آب سرد را در یک بطری آب پاش بریزید سپس درب بطری را ببندید و آن را مخلوط کنید. بعد محلول را روی لکه اسپری کنید و 30 تا 60 دقیقه صبر کنید، باقی مانده مواد را با یک پارچه تمیز کنید، سپس پارچه را در آب سرد بشویید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا