پوست و موسلامت

مواد تشکیل دهنده لوسیون بدن که برای ما مضر هستند

فارغ از اینکه پوست خشک یا معمولی دارید، من کاملا مطمئن هستم که روزانه از لوسیون بدن استفاده می کنید. علاوه بر این، احتمالاً دو بار در روز آن را استفاده می کنید – صبح و عصر. با وجود همه ی این ها، من نمی خواهم بگویم که این یک عادت بد است (این نمی تواند به این دلیل باشد که پوست شما را نرم و مرطوب نگه می دارد) اما آیا مطمئن هستید که لوسیون بدن مورد علاقه شما برای استفاده از مواد مضر تشکیل نشده است؟

محصولات مراقبت از پوست بدن بیشترین استفاده را دارند و این واقعیت که پوست ما تقریباً 60٪ از آنچه را که به پوست می مالیم جذب می کند، خیلی بی احتیاطانه است که فقط لوسیون بدن را روی بدن خود بمالید، بدون اینکه حداقل موارد موجود در لیست مواد تشکیل دهنده آن را بررسی کنید. متأسفانه بسیاری از ما هنوز این کار را انجام می دهیم.

5 ماده مضر برای جلوگیری از مصرف محصولات مراقبت از بدن

هزاران ماده شیمیایی مورد استفاده در محصولات مراقبت پوستی وجود دارد و فقط می توانید حدس بزنید که چه تعداد از آن ها وارد بدن ما می شوند. حتی اگر همه این ها ترسناک به نظر برسند، اما یک روش ساده برای اطمینان از اینکه سلامتی خود را تهدید نمی کنید وجود دارد – برچسب ها را بخوانید و آگاهانه انتخاب کنید. امروز، ما می خواهیم به شما کمک کنیم با 5 ماده رایج در لوسیون های بدن که یک آسیب بزرگند آشنا شوید اگر شما نمی خواهید سلامتی خود را به خاطر زیبایی فدا کنید.

روغن معدنی یکی از مواد مضر لوسیون بدن

روغن معدنی یکی از مواد مضر لوسیون بدن

روغن معدنی که با نام های Petrolatum یا Petroleum Jelly نیز شناخته می شود یکی از مواد مضر لوسیون بدن است، بیشترین ماده مورد استفاده در صنعت لوازم آرایشی بعد از آب است. به دست آوردن آن بسیار ارزان و آسان است، به همین دلیل است که می توان آن را در هر لیست مواد تشکیل دهنده یافت – از کرم های صورت، سرم مو گرفته تا لوسیون های بدن و شامپوها.

روغن معدنی یک محصول تقطیر نفت است که هیچ رنگ، بو و ماندگاری نسبتاً طولانی ندارد. تولیدکنندگان آن را به دلیل قیمت بسیار پایین آن دوست دارند و به عنوان یک ماده مرطوب کننده عالی در نظر گرفته می شوند (که جای سوال دارد، اما این داستان کاملاً دیگری است و ما مدتی دیگر در مورد آن صحبت خواهیم کرد).

حتی اگر روغن معدنی توسط FDA تایید شده باشد یعنی به طور كامل بی خطر شناخته شده باشد، اگر به خوبی خالص نشود، ممكن است حاوی آثاری از PAH (اغلب بنزن) باشد كه به عنوان ماده سرطان زا شناخته شده و برای سلامتی انسان بسیار مضر است. برخی از دانشمندان روغن معدنی را به عنوان زنوهورمون دسته بندی می کنند و ادعا می کنند که می تواند در عملکرد طبیعی سیستم غدد درون ریز اختلال ایجاد کند و بر ایمنی شما تأثیر منفی بگذارد.

بنابراین، درباره صحبت از عوامل مرطوب کننده خوب – به من اعتماد کنید، بسیاری از مرطوب کننده های طبیعی و آلی بسیار بهتر از روغن معدنی هستند – در عین حال، هیچ خطری برای سلامتی شما ندارند و کار خود را به خوبی انجام می دهند.

مواد مضر لوسیون بدن

PEG ها

PEG ها (پلی اتیلن گلیکول ها) یکی دیگر از مواد مضر لوسیون بدن هستند، خانواده ای از مواد مشتق شده از نفت هستند و به دلیل کاربرد های همه کاره، توسط تولید کنندگان ترجیح داده می شوند. PEG ها به عنوان نرم کننده (به نرمی و روان سازی پوست کمک می کنند)، امولسیفایرها (اجازه می دهند مواد با پایه آب و روغن به خوبی مخلوط شوند) و وسایلی که جذب مواد فعال را تسهیل می کنند، عمل می کنند. تا اینجا خیلی خوب بود، اما آیا آن ها ایمن هستند؟

گرچه درست است که PEG ها بسیار کمتر سمی هستند، اما به دلیل خطر بالای آلودگی به اتیلن اکسید و 1,4-دیوکسان – مواد سرطان زای انسانی که به راحتی به پوست نفوذ کرده و وارد جریان خون می شوند، باید از استفاده آن ها در محصولات مراقبت خودداری شود. علاوه بر این، اتیلن اکسید ممکن است در رشد طبیعی انسان تداخل داشته باشد و دارای اثر مسمومیت عصبی بر روی مغز باشد.

برای اینکه تصوری تقریبی از احتمال آلوده شدن به محصولات آلوده داشته باشید، مثال زیر را به شما ارائه می دهیم: در مطالعه محصولات مراقبت شخصی که به عنوان “طبیعی” و “دست ساز” به بازار عرضه شده اند (توسط هیچ ارگان رسمی مجاز تایید نشده است)، در ایالات متحده محققان از 46 محصول از 100 مورد تجزیه و تحلیل شده، 1,4- دیوكسان را به عنوان یك ماده آلاینده یافتند!

فنوکسی اتانول

در چند سال گذشته، چیز های زیادی در مورد استفاده از پارابن در محصولات مراقبت شخصی گفته شده و نوشته شده است، اساساً به دلیل ایمنی مشکوک آن ها. به همین دلیل، بسیاری از شرکت ها محصولات خود را با عنوان “بدون پارابن” برچسب گذاری کردند تا مشتریان را فریب دهند که آنچه آن ها می خرند 100٪ ایمن است. متأسفانه، بیشتر محصولات فاقد پارابن حاوی فنوکسی اتانول هستند. فنوکسی اتانول یک ماده نگهدارنده نسبتاً ارزان است که رشد باکتری ها را محدود می کند و اغلب به عنوان جایگزین پارابن ها یا در رابطه با آن ها استفاده می شود.

مشکل اصلی فنوکسی اتانول این است که بسیار تحریک کننده است. نه تنها می تواند باعث واکنش های شدید آلرژیک شود، بلکه همچنین مشکوک به ایجاد اگزما در افراد مستعد است، یعنی افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به اگزما در برخی از مراحل زندگی خود هستند. از همه بدتر اینکه طبق برخی منابع، پارابن ها می توانند اثرات منفی فنوکسی اتانول را افزایش دهند. بنابراین، دفعه دیگر که به سراغ یک محصول بدون پارابن رفتید، مطمئن شوید که قبل از اینکه پول خود را صرف چیزی کنید که فکرش را نمی کنید، برچسب فنوکسی اتانول را بررسی کنید.

عطرهای مصنوعی

عطرهای مصنوعی نیز جزو مواد مضر لوسیون بدن هستند

چه تعداد از محصولات حمام شما “عطر” یا “رایحه” دارند که در جایی از لیست مواد تشکیل دهنده ذکر شده است؟ من تصور می کنم کاملاً یک تعداد وجود دارند.

در نتیجه عدم تنظیم مقررات در صنعت لوازم آرایشی، در بسیاری از موارد، تولید کنندگان ملزم به مشخص کردن نوع دقیق ماده مورد استفاده خود نیستند، اما در عوض مجاز به رواج دادن هستند. متأسفانه این در مورد عطرها صدق می کند.

این عطر اصطلاحی است که برای محافظت از «فرمول مخفی» یک شرکت، یعنی مخلوط رایحه های اختصاصی آن ایجاد شده است. امروزه از عطر برای توصیف بیش از 3000 ترکیب استفاده می شود که بسیاری از آن ها آلرژن ها و / یا زنوهورمون های شناخته شده هستند. حتی برخی مشکوک هستند که عوارض جانبی بالقوه ای بر روی سیستم تولید مثل و تنفس دارند. آیا راهی وجود دارد که شما بفهمید نوع دقیق عطر سازنده چیست؟ متاسفانه نه!

اگر نمی خواهید سلامتی خود را در معرض خطر قرار دهید، به دنبال لوسیون های بدن بدون عطر یا آن هایی باشید که حاوی روغن های اساسی هستند و مواد مضردر آن ها وجود ندارند. استفاده از لوسیون های بدن با عطر و بویی زیبا دلپذیر است، اما برای همه مناسب نیست. این را در ذهن داشته باشید.

مراقبت از پوست

متیلیزوتیازازولینون

متیلیزوتیازازولینون (که به آن MIT گفته می شود) که اغلب در ترکیب با “خویشاوندان” خود متیل کلروایزوتیازازینون و بنزیزوتیازازولونون استفاده می شود، یک ماده نگهدارنده بسیار قدرتمند و بسیار مورد استفاده است که به دلیل کم هزینه بودن مورد علاقه صنعت مراقبت از پوست است.

حتی اگر متیلیزوتیازازولینون یک ماده زیست کش بسیار قوی است (یک ماده شیمیایی قادر به از بین بردن / سرکوب رشد باکتری ها و قارچ ها)، همچنین به دلیل تحریک کننده و حساس کننده قوی “معروف” است و می تواند باعث واکنش های آلرژیک، درماتیت تماسی و حتی آسیب عصبی شود.

منبع: LAMAV

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا