خانوادهکودک و والدین

مهمترین علت گریه در نوزادان چیست و چگونه می توان آن را متوقف کرد؟

نوزادان از بدو تولد به دلیل اینکه نمی توانند سخن بگویند و ارتباط خاصی برقرار کنند، گریه را راهی برای برقراری ارتباط با اطرافیان قرار می دهند. هر کدام از گریه های نوزادان علت خاصی دارد و مادران معنای هر کدام از گریه ی نوزادان خود را نمی دانند. ما نیز در این مقاله تصمیم داریم به بررسی علت های گریه در نوزادان بپردازیم و راهکاری برای آن ارائه دهیم.

نوزادان در چه سنی بیشتر گریه می کنند؟

به این نکته توجه کنید که تمام نوزادان تازه به دنیا آمده گریه می کنند. هیچ نوع استثنایی بین نوزادان تازه متولد شده وجود ندارد و بدون شک همه آن ها گریه می کنند. نوزادان تازه متولد شده در 3 ماه اول دوران زندگی خود بیش از هر زمان دیگر گریه می کنند.

روند گریه نوزادان در طی 2 ماه اول

روند گریه نوزادان در 2 ماه اول چگونه است؟

روند گریه نوزادان در طی 2 ماه اول از روند متفاوتی برخوردار است که عبارتند از:

  • بیشتر نوزادان در طول هفته های اول زندگی خود به طور متوسط روزی 1 ساعت گریه می کنند.
  • در حدود 6 هفتگی ممکن است تا 2 ساعت در روز گریه کنند.
  • در 8 هفته، بیشتر آن ها به حدود 1 ساعت گریه در روز برمی گردند.

علت گریه نوزادان

نوزادان برای برقراری ارتباط از گریه استفاده می کنند و با استفاده از گریه به مادر و پدر می گویند که مشکلی آن ها را ناراحت کرده است. به عنوان مثال: درد شکم، پوشک خیس، سردی پا، خستگی، یا نیازدارند از آن ها نگه داری کنید و آن ها را در آغوش بگیرید.

به این نکته توجه کنید که نوزادانی که از حد ذکر شده بیشتر گریه می کنند، به احتمال زیاد دچارقلنج روده شده اند. وضعیت گریه نوزادی که دارای قلنج روده شده است به این صورت می باشد که کودک سالم بیش از 3 ساعت در روز، بیش از 3 روز در هفته و 3 هفته در ماه گریه می کند.

1. نوزاد شما به خواب نیاز دارد.

سخت ترین مشکلی که نوزادان با آن مواجه هستند این است که آن ها نمی توانند بیان کنند یا با حرکاتشان به والدین خود بفهمانند که به خواب نیاز دارند. بیشتر گریه نوزادان به این علت است که آن ها به شدت خسته اند و قادر نیستند که خستگی خود را نشان دهند.

اگر می بینید که نوزادان شما بیشتر از حد معمول گریه می کنند، شاید یکی از دلایل آن، کمبود خواب باشد.

2. نوزاد شما به محبت یا در آغوش گرفتن نیاز دارد.

نوزادان زمانی که در آغوش کسی قرار می گیرند آرام می شوند. زیرا آن ها آغوش افراد به خصوص والدین خود را بسیار دوست دارند و از این کار لذت می برند. زمانی که شما با گریه نوزاد خود مواجه می شوید، می توانید نوزاد خود را در آغوش بگیرید و او را از طریق بغل کردن یا در آغوش گرفتن آرام کنید.

3. دندان درآوردن نوزادان

نوزاد شما از درد درآوردن دندان گریه می کند.

رشد دندان در نوزادان می تواند دردناک باشد، به این نکته توجه کنید که همه نوزادان مثل هم نیستند و نمی توان میزان گریه یک نوزاد را با نوزاد دیگر مقایسه کرد. معمولا تمام نوزادان در زمان رشد دندان های خود زیاد گریه می کنند و از طریق گریه درد خود را ابراز می کنند. ممکن است یکی دیگر از علت های گریه در نوزادان رشد دندان های آن ها باشد.

4. مریضی در نوزادان

علت دیگر برای گریه در نوزادان مریضی آن ها است. بیشترین مریضی که در بین نوزادان رواج دارد دل درد است. آن ها به دلیل اینکه توانایی صحبت را ندارند و نمی توانند درد خود به زبان گفتار ابراز کنند، گریه را روشی مناسب برای ابراز درد خود می دانند. ممکن است از جمله موارد دیگری که نوزادان را مورد آزار و اذیت قرار می دهد و بخاطر آن گریه می کنند، مریضی آن ها باشد.

گاهی اوقات، گریه می تواند به دلیل مشکلی باشد که نوزاد نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد از جمله این موارد می توان به عفونت، آسیب دیدگی یا یک بیماری دیگر که باعث ناراحتی یا درد نوزاد می شود اشاره کرد.

در این موارد گریه معمولاً شدید تر یا طولانی تر است و کودک اغلب علائم دیگری مانند تب، تحریک پذیری شدید، خستگی، مشکل تنفس، سرفه، استفراغ، اسهال، بثورات یا بدتر شدن گریه را به همراه دارد.

اگر نگران این موضوع هستید و تشخیص بیماری او برای شما مشکل است می توانید با پزشک تماس بگیرید و با اون مشورت کنید.

راه حلی ساده برای رفع گریه نوزادان

چگونه راه حل گریه نوزاد خود را کشف کنی

ساده ترین راه برای رفع گریه نوزاد شما مراقبت از کودک در برابر مسائلی که او را ناراحت می کند است. در چنین حالت هایی اگر کودک را به اندازه کافی بخوابانید، به او غذا دهید، آروغ او را بگیرید و پوشک او را عوض کنید احتمالاً نوزاد شما آرام خواهد گرفت و گریه نخواهد کرد.

هنگامی که نوزاد شما ناراحت است و از او دلجویی نمی کنید، باید مراحل سختی را برای رفع گریه نوزادتان انجام دهید تا او را آرام کنید.

متأسفانه نادیده گرفتن این مورد گاهی اوقات می تواند صدمات جدی به نوزاد شما وارد کند و حتی ممکن است این صدمات در مواردی منجر به مرگ او شود.

به این مورد توجه کنید که هنگامی که نوزادتان عصبانی و ناراحت است او را از مکانی که هست جا به جا نکنید و به هر کسی هم که از او مراقبت می کند هم تاکید کنید که هنگام گریه نوزاد شما را جا به جا نکند.

همیشه یادتان باشد…

عدم انتظارات بیجا از نوزاد

داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد میزان گریه کودک می تواند به شما در آماده سازی کودک برای ورود او به جامعه کمک کند. با انتظارات غیر معقول دلیل گریه نوزاد خود نشوید و راه پیشرفت را برای او باز بگذارید.

مراقبت از گریه نوزاد مبتلا به کولیک

مراقبت از نوزادی که دچار کولیک است می تواند طاقت فرسا باشد. خود یا کودک خود را به دلیل گریه مداوم سرزنش نکنید چون در وقوع این عارضه هیچکس مقصر نیست. سعی کنید آرام باشید، از فرزند خود دلجویی کنید و به یاد داشته باشید که کودک شما هر روز بزرگتر خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا