فرهنگ و هنر

تکنیک های لازم برای بالا بردن مهارت عکاسی مینیمال

مینیمال یک حرکت تازه در عکاسی است که سرگرمی فراوانی برای علاقه مندان به وجود آورده است. این مهارت با نگاهی تازه به صحنه های قدیمی و تکراری به وجود می آید. فضایی که در این سبک وجود دارد معمولا ساده و بدون هیچ عنصر اضافه است. امروزه تلفیق هنر با عکاسی مینیمال توانسته توجه زیادی از مردم را به خود جلب کند.

عکاسی مینیمال سبک تازه ای از طراحی نیست بلکه قبلا این نوع نگاه با اسامی مختلفی وجود داشت. اما امروزه با رعایت کردن برخی نکات نه تنها در این سبک بلکه در اکثر شاخه های طراحی می توان این توانایی را به رخ کشید.

آشنایی با سبک مینیمالیسم

داستان خود را بشناسید

در کنار هر عکس، مهم ترین بخش آن تصویر است. باید توانمندی آن را داشته باشید که داستان فوق العاده خود را با رعایت پس زمینه مناسب (خلوت) را برای بیننده به تصویر بکشید.

درباره پس زمینه و جداسازی سوژه از جزئیات بیشتر توضیح می دهیم، ولی به صورت کلی به هیچ عنصر منحرف کننده ای نیاز ندارید شاید مجبور شوید پس زمینه را تار کرده یا از رنگ ها و بافت های یکنواخت استفاده کنید.

به حاشیه بین سوژه اصلی و دیگر سوژه ها در ترکیب بندی فضای منفی گفته می شود. با استفاده کردن از این فضا می توانید توجه مخاطب را به هر سمتی که می خواهید جلب کنید.

عکاسی مینیمال

تکنیک های ترکیب بندی بهتر

جداکردن سوژه

با باز کردن دریچه دیافراگم روی سوژه می توان پس زمینه ای تار ایجاد کرد. با این کار می توانیم سوژه را (bold) کنیم. اکثر مینیمالیسم ها این کار را انجام می دهند. داشتن پس زمینه ای تار به خوبی توجه بیننده را روی سوژه متمرکز می کند. اینگونه هر چقدر زمینه شلوغ باشد چون تار است توجه جلب نمی کند.

شاید در عکاسی، منظره نخواهید پس زمینه را تار کنید، چون می خواهید جزئیات منظره را نیز ثبت کنید. در اینجا باید از دریچه دیافراگم بسته تر مانند اف11 و اف 16 استفاده کنید. یک راه دیگر نیز وجود دارد، ثبت یک صحنه با اندازه دیافراگم های متفاوت است در اینجا لایه ها با یکدیگر تلفیق می شوند.

بولد کردن سوژه در عکاسی مینیمال
بولد کردن سوژه در عکاسی مینیمال

از رنگ استفاده کنید

از روش های قدرتمند در تصاویر مینیمال استفاده از رنگ ها برای وضوح است. اگر نمی خواهید در رنگ ها اغراق کنید، دو یا سه رنگ را انتخاب کنید و یک بافت در تصویر را برجسته کنید.

از چرخه رنگ استفاده کنید وهارمونی رنگ خود را ایجاد کنید. ما در چرخه زیر رنگ های مکمل را به شما نمایش می دهیم تا با ترکیب کردن آنها طرحتان را جذاب تر کنید.

چرخه رنگ
چرخه رنگ بندی

یافتن خطوط پیش و رو

استفاده کردن از خطوط پیش و رو در ترکیب بندی نقش زیادی دارد چون می تواند نظر مخاطب را جلب کند. جاده ها، قطار، ساختمان ها و کنار گذرها نمونه های کوچکی از خطوط واضح هستند.

ریل قطار
خطوط نقش زیادی را در تصاویر بازی می کنند

انواع خط درعکاسی

از بافت ها استفاده کنید

از بافت ها استفاده کنید. یکی از عنصرهای قدرتمند در تصویر بافت است. بافت ها به عنوان یک رابطه بین عناصر موجود در در تصویر و بیننده هستند که حالت، نور، احساس و تاریکی را در بر می گیرد. برای مثال می توانیم به ذرات شن در کنار اقیانوس اشاره کنیم.

بافت درخت
بافت تصاویر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا