علم و فناوریکامپیوتر و آی تی

معرفی انواع کیبورد های کامپیوتر

کیبورد داخلی لپ تاپ شما ممکن است همیشه متناسب با راحتی یا بهره وری شما بهترین انتخاب نباشد. بنابراین بیایید بررسی کنیم که کدام یک از انواع کیبورد های سیمی، بی سیم، ارگونومیک و موارد دیگر با سبک کار شما متناسب است. امروزه وقتی روی کیبورد کامپیوتر ها و لپ تاپ های مدرن تایپ می کنیم دیگر صدای کلیک ماشین تحریر را نمی شنویم، وقتی در حال نوشتن هستیم انگشتانمان روی صفحه کلید پرواز می کنند و بسیار لذت بخش است.

اما برای به حداکثر رساندن تجربه تایپ روزمره خود، طیف گسترده ای از کیبورد های موجود را در نظر بگیرید. راحتی تایپ و چینش راحت و کارآمد کلید ها، دو زمینه اصلی هستند که ممکن است در تصمیم شما در مورد خرید یکی از انواع کیبورد ها نقش داشته باشند.

کیبورد های کامپیوتر را می توان به طور معمول در دو دسته اصلی قرار داد: کیبورد های پایه یا گسترده. در این دو کلاس انواع مختلف کیبورد وجود دارد که ویژگی های متنوعی را ارائه می دهند. انواع مختلفی از فناوری کیبورد نیز وجود دارد، مانند کیبورد های scissor switch (کیبورد رایج در نوت بوک ها) و کیبورد های غشایی full press (رایج برای رایانه های دسکتاپ).

فن آوری های مختلف کیبورد امکان تجربه های مختلف کاربر را فراهم می کند، از جمله اینکه برای انتقال پیام برای تایپ یک کاراکتر باید در کیبورد های مختلف کلید های مختلفی را فشار داد به طور مثال برای حرف ژ در کیبورد فارسی، کلید های مختلفی در کیبورد های مختلف وجود دارند.

کیبورد Qwerty

کیبورد Qwerty از انواع مختلف کیبورد ها

QWERTY به شکل ماشین تحریر های قدیمی طراحی شده است، در واقع رایج ترین طرح کیبورد در انواع مختلف کیبورد ها است. نسل های مختلف تایپیست ها کیبورد QWERTY را می شناسند و اکثر دانش آموزان تایپ با این نوع چینش صفحه کلید را یاد می گیرند.

چینش کیبورد QWERTY راحت، آشنا و تست شده در طول زمان است و برای نیاز های تایپ روزمره ایده آل است. اگر از میزان تایپ کلمه در دقیقه با استفاده از QWERTY به اندازه کافی راضی هستید، نیازی به یادگیری سیستم جدیدی روی کیبورد با طرح های متفاوت نخواهید داشت.

اگر شما تغییر را دوست ندارید و از تجربه تایپ فعلی خود راضی هستید می توانید از داشتن کیبورد QWERTY در یک سیستم خانوادگی مشترک احساس خوبی داشته باشید، زیرا کودکان معمولاً ابتدا با استفاده از این پیکربندی کیبورد تایپ را یاد می گیرند.

کیبورد های سیمی

کیبورد های سیمی از انواع مختلف کیبورد ها

اگر می خواهید استایل صفحه کلید متناسب با نیاز های خود را پیدا کنید، کیبورد های سیمی یک جانشین ارزان را در میان انواع کیبورد ها ارائه می دهند. کیبورد های USB به راحتی به یک درگاه USB موجود متصل می شوند. همچنین تأخیر کمتری در این دستگاه ها نسبت به نمونه های بی سیم وجود دارند.

می توانید طولانی مدت با یکی از پورت های USB خود کار کنید و به جای استفاده از انرژی زیاد منبع تغذیه کامپیوتر خود، از کیبورد هایی که باتری طولانی مدتی دارند استفاده کنید تا در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنید.

کیبورد های عددی

کیبورد های عددی از انواع مختلف کیبورد ها

همه رایانه ها از کیبورد هایی برخوردار نیستند که دارای صفحه عددی باشند. کیبورد عددی یک راه حل آسان برای آن دسته از کیبورد ها است. این گجت مناسب، اتصال بین یک کیبورد مینیمالیستی داخلی و آنچه را که واقعاً برای انجام کار خود نیاز دارید، ایجاد می کند.

اگر کیبورد موجود شما فاقد صفحه شماره گیری است و شما می خواهید به راحتی به اعداد و توابع ریاضی در صورت نیاز دسترسی داشته باشید این نوع کیبورد می تواند بسیار برای شما کمک کننده باشد.

کیبورد ارگونومیک

کیبورد ارگونومیک از انواع مختلف کیبورد ها

کیبورد ارگونومیک به هر صفحه کلیدی گفته می شود که برای کاهش فشار وارده بر بدن در هنگام تایپ کردن طراحی شده است. این نوع کیبورد ها معمولاً طراحی می شوند تا بتوانید هنگام تایپ کردن، دستان خود را در موقعیت راحت و طبیعی قرار دهید.

از آنجا که کیبورد های ارگونومیک برای کاهش فشار بر روی دست، بازو و مچ هنگام تایپ طراحی شده اند، می تواند گزینه ای عالی برای افرادی باشد که نگران وضعیت قرارگیری بدن، دست، بازو یا شانه یا احتمال ایجاد بیماری های پزشکی مرتبط با تایپ مانند سندرم تونل کارپال هستند.

اگر در هنگام تایپ کردن به کاهش فشار بر روی بدن خود اهمیت می دهید و مایلید کمی بیشتر برای یک تجربه تایپ راحت، هزینه کنید کیبورد های ارگونومیک بهترین انتخاب از میان انواع کیبورد ها برای شما می باشند.

کیبورد بی سیم

کیبورد بی سیم از انواع مختلف کیبورد ها

با تکیه بر آنتن فرکانس رادیویی یا مادون قرمز برای اتصال شما، کیبورد های بی سیم RF کمی آزادی شما را در فعالیت ها و محاسبات بیشتر می کنند. کیبورد های بی سیم انعطاف پذیری را برای حرکت در هنگام کار با رایانه و بدون سر و صدای سیم های اضافی فراهم می کنند.

از آنجا که این صفحه کلید ها فاقد سیم هستند، می توانند گزینه مناسبی برای استفاده همزمان باشند زیرا هیچ سیم دیگری در کیف کار شما گره نمی خورد. اگر شما خواهان آزادی هنگام کار هستید، این کیبورد برای شما مناسب است، اما مدل های بلوتوثی کیبورد ها نسبت به مدل های سیمی بسیار گران قیمت به نظر می رسند.

کیبورد های USB

کیبورد های USB از انواع مختلف کیبورد ها

این نوع کیبورد بی سیم با استفاده از دستگاه کوچکی به نام dongle به رایانه شما متصل می شود که آن را به یکی از پورت های USB لپ تاپ خود متصل می کنید. دانگل سیگنالی را بین لپ تاپ و کیبورد منتقل می کند تا تایپ بی سیم را فعال کند.

از آنجا که کیبورد USB به WiFi یا اتصال بلوتوث نیاز ندارد، به این معنی است که می توانید هر زمان که بخواهید آن را به دستگاه خود متصل کنید. اگر شما به دنبال گزینه مقرون به صرفه کیبورد بی سیم هستید که برای کار به اتصال به اینترنت نیازی نباشد، این کیبورد ها انتخاب خوبی در میان انواع کیبورد های دیگر است. کیبورد های USB می توانند برای کسانی که می خواهند کیبورد خود را در حین حرکت استفاده کنند، گزینه مناسبی باشند.

کیبورد بلوتوث

کیبورد بلوتوث از انواع مختلف کیبورد ها

کیبورد بلوتوث کمی گران تر از سایر مدل های کیبورد بی سیم است و ویژگی ها و مزایای بی شماری را ارائه می دهد. همانطور که ممکن است با نام آن حدس بزنید، این صفحه کلید ها با استفاده از اتصال بلوتوث به لپ تاپ یا دستگاه های دیگر شما وصل می شوند.

کیبورد های بلوتوث طیف وسیعی از کاربرد ها و قابلیت انعطاف پذیری بسیار خوبی را ارائه می دهند. این کیبورد ها همچنین پورت USB را در رایانه شما اشغال نخواهند کرد، بدین معنی که می توانید از آن برای اتصال به دستگاه های دیگر استفاده کنید.

اگر می توانید برای یک کیبورد راحت که انعطاف پذیری بی نظیری به شما می دهد کمی بیشتر هزینه کنید، این گزینه مناسبی است. با داشتن کیبورد بلوتوث، دیگر نگران نگه داشتن دانگل نخواهید بود. می توانید صفحه کلید را در هر زمان و بدون تجهیزات اضافی به لپ تاپ خود متصل کنید.

کیبورد Magic

کیبورد Magic از انواع مختلف کیبورد ها

کیبورد های Magic که توسط اپل ارائه شده است، جلوه زیبا و باتری قابل شارژ را به میان می آورد. این کیبورد های دارای بلوتوث به طور خودکار به رایانه های مک متصل می شوند. مانند هر محصول دیگر اپل، “Magic” دارای قیمت بالا است. این ها برخی از گران ترین انواع کیبورد های روزمره در بازار هستند.

کیبورد های Magic با کمترین کارایی ممکن، صرفه جویی خوبی را در زمینه باتری ارائه می دهد و به راحتی و به طور خودکار به Mac شما متصل می شود. برای دوستداران Mac، کیبورد magic می تواند یک انتخاب عالی باشد، زیرا برای عملکرد بهینه با رایانه های محبوب Apple شما طراحی شده است.

کیبورد دارای نور پس زمینه

کیبورد دارای نور پس زمینه از انواع مختلف کیبورد ها

درخشش محیطی که از کیبورد ساطع می شود، تایپ شما در تاریکی یا در نور کم را آسان می کند و همچنین می تواند یک گزینه خیره کننده را ارائه دهد. کیبورد های دارای نور پس زمینه در بازی های رایانه ای و رایانه شما در طرح های سیمی و بی سیم درخشندگی ایجاد می کنند.

اگرچه ممکن است کلید های دارای نور پس زمینه یک ضرورت نباشند، اما می توانند گزینه ای عالی برای افرادی باشند که مشکلات بینایی دارند، زیرا دیدن همه کلید های کیبورد را آسان می کنند. شما باید حداکثر قابلیت مشاهده روی صفحه کلید و توانایی دیدن کلید های خود در نور کم را داشته باشید. کیبورد های دارای نور پس زمینه نیز از نظر زیبایی گزینه خوبی برای ارتقا سطح بازی های آنلاین شما هستند.

کیبورد های گیمینگ

کیبورد های گیمینگ از انواع مختلف کیبورد ها

این نوع کیبورد ها برای گیمر ها طراحی شده اند که با دوام بیشتر و سریع ترین زمان پاسخ به کلید را برای عملکرد ثانیه ای ارائه می دهند. کیبورد های گیمینگ به گونه ای طراحی شده اند که برای استفاده طولانی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوانید از بازی های مورد علاقه خود بدون وقفه لذت ببرید. این کیبورد ها اغلب عناصر پیشرفته دیگری از صفحه کلید را شامل می شوند، مانند کلید های دارای نور پس زمینه و پیکربندی های ارگونومیک.

اگر شما یک کیبورد می خواهید که به طور خاص برای پاسخگویی به نیاز های گیمینگ شما طراحی شده باشد و مایلید هزینه این تجربه بهینه را پرداخت کنید، کیبورد های گیمینگ از بهترین انتخاب ها در میان انواع کیبورد ها هستند.

انتخاب بهترین کیبورد برای نیاز های شما

هنگام خرید کامپیوتر، موارد کمی به اندازه ختم شدن به یک لپ تاپ کاملاً جدید با صفحه کلید ناخوشایند، پیش می آیند. اگر شما از چیدمان کلید خوشتان نمی آید یا می خواهید سعی در بهبود بهره وری خود داشته باشید، یک کیبورد جدید می تواند مزایای زیادی به شما ارائه دهد. خوشبختانه فناوری امروز اتصال کیبورد متفاوتی را از طریق بلوتوث یا اتصال بی سیم USB به رایانه آسان می کند. یافتن کیبورد مناسب ممکن است کمی زمان و تحقیق لازم داشته باشد، اما نتایج مطمئناً ارزش آن را خواهد داشت. کیبورد های امروزی طول عمر خوبی دارند و در صورت خراب شدن کلید ها شما می توانید با اتصال مجدد کلید ها روی کیبورد به کار خود ادامه دهید.

بعضی اوقات ساده ترین راه برای انتخاب کیبورد این است که با توجه به آنچه که می دانید بروید و یکی را بخرید که دارای همان ویژگی ها و چیدمان آخرین مدلی باشد که دوست داشتید. در مواقع دیگر بهتر است در فرصت ها عمیقا فرو رفته و تمام گزینه های موجود را در نظر بگیرید. در اینجا چند سوال وجود دارد که می توانید هنگام تعیین بهترین کیبورد از بین انواع مختلف کیبورد ها از خود بپرسید:

  1. آیا شما یک کیبورد بی سیم را ترجیح می دهید یا یک سیم دار؟
  2. کار های اصلی شما برای انجام با استفاده از این کیبورد چیست؟
  3. آیا کیبورد با سیستم رایانه ای موجود شما سازگار است؟
  4. آیا با استفاده از کیبورد استاندارد، گیمینگ یا ارگونومیک راحت ترین حالت را خواهید داشت؟
  5. آیا ویژگی های اساسی مانند صفحه لمسی یا کلید های عملکرد ویژه برای ایجاد میانبر ها لازم است؟
  6. بودجه شما برای این کیبورد جدید چقدر است؟

انواع مختلف کیبورد و چگونگی بهبود تجربه کاربری را در هر یک از آن ها در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که بسیاری از کیبورد ها با عملکرد های خاص مانند کیبورد های گیمینگ یا کیبورد های ارگونومیک طراحی شده اند که برای کسانی که مقدار زیادی تایپ می کنند مانند نویسندگان و برنامه نویسان به خوبی کار می کنند. همه این جنبه ها را به خاطر بسپارید و حتماً برخی از بررسی ها را بخوانید تا گزینه های خود و عملکردی را که می توانید از هر مدل خاصی در بازار انتظار داشته باشید، درک کنید.

منبع: cdw.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا