پوست و موسلامت

معایب استفاده از صابون صورت + موارد جایگزین صابون

پوست ما بزرگ ترین اندام بدن ما است و نقش اساسی در حفظ سلامتی ما دارد. این اندام از ما در برابر بیماری ها و آسیب ها محافظت می کند و به تنظیم دمای بدن کمک می کند، بنابراین پوست بر حفظ فرم بدن در شکل گیری عالی و برای سلامت کلی بدن ضروری است. صابون به عنوان یک ماده لایه بردار است که سلول های مرده پوست و روغن و خاک را از روی پوست از بین می برد. همچنین ممکن است یکی از مواردی باشد که بیشتر از سود به پوست آسیب می رساند. در ادامه با معایب استفاده از صابون بیشتر آشنا خواهید شد.

صابون های معمولی می توانند به پوست شما آسیب برسانند در این منبع معتبر در طول سال ها کاملا اثبات شده است که صابون های معمولی، که با مخلوط کردن چربی یا روغن با مواد قلیایی مانند پتاسیم هیدروکسید درست می شوند، می توانند با تغییر pH، از بین بردن باکتری های سالم و از بین بردن روغن های حیاتی، پوست را خراب کنند.

PH پوست شما واقعاً مهم است pH پوست سالم حدود 5/5 است که کمی اسیدی است، اما اکثر صابون های معمولی دارای PH بسیار بالایی هستند که گاهی اوقات به 11 می رسد. هنگامی که PH پوست بیش از حد بالا باشد، بدن شما سبوم اضافی تولید می کند تا بتواند مقابله کند و سطح PH طبیعی خود را بازیابد.

نتیجه نهایی این است که پوست می تواند بیش از حد چرب شود. اگر این به اندازه کافی بد نباشد، باقیمانده صابون از ماتریکس چربی پوست امولسیون می شود یا به آن متصل می شود.

David Pollack
پوست خود را با استفاده از صابون های شیمیایی به خطر نندازید.

چه مدت طول می کشد تا صابون به لایه محافظ از روغن ها، اسید های چرب و اسید های آمینه آسیب برساند ؟
ممکن است در پوست های مختلف متفاوت باشد، اما علائم آسیب عبارتند از افزایش خشکی، خارش، تحریک و التهاب. همه این ها همچنین می توانند شرایط پوستی را بدتر کنند و باعث آکنه، اگزما، درماتیت و روزاسه شود.

انجام چه کار هایی پوست را در مقابله با معایب صابون درمان می کند؟

استفاده از روغن های طبیعی، این روغن ها عملکرد مهمی در مرطوب نگه داشتن و سالم نگه داشتن پوست دارند. بدون آن ها، پوست ما در برابر ترک، پارگی و سایر تحریکات حساس می شود که می تواند عملکرد آن را به عنوان یک مانع محافظتی به خطر بیندازد. هنگامی که پوست خود را شستشو می دهید، در واقع یک لایه محافظ پوست شما شسته می شود و منجر به خشکی پوست می شود. اساساً، روند شستشوی فعلی شما می تواند بهبود و محافظت از پوست شما را دشوار تر کند. اما می توان به آسانی پوست را به حالت مطلوب برگرداند.

چگونه استفاده از صابونی که معایب زیادی را به همراه دارد را کنار بگذاریم؟

اگر مطمئن نیستید که مواد تشکیل دهنده صابون های شما چیست، بهترین روش برای شما این است که آن ها را بیرون بیاندازید. صابون های حیوانی معمولاً سخت ترین صابون ها هستند زیرا pH قلیایی بیشتری نسبت به پوست طبیعی دارند. شستشوی بدن با ژل های مخصوص شستشوی مناسب است بلکه با مواد فعال کننده یا امولسیفایر متفاوت ساخته می شوند و به PH طبیعی پوست ما نزدیکتر هستند. هر نوع صابون روغن های حیاتی مورد نیاز پوست را حل کرده و شستشو می دهند. استفاده از صابون تقریباً غیرضروری است، در برنامه روزمره بهداشت خود نیازی به استفاده از صابون های معمولی ندارید، زیرا معایبی برای پوست شما به همراه خواهند داشت.

برای تمیز ماندن پوست خیلی ساده صورت خود را با آب شستشو دهید. آب بهترین شستشو دهنده است و بدون پاک کردن روغن های حیاتی از پوست، خاک و آلودگی ها را پاک می کند. همچنین از گرفتن دوش های گرم طولانی پرهیز کنید. فقط چند دقیقه زیر دوش ماندن کافی است تا تجمع آلودگی یک روزه را از بین ببرد و دیگر ممکن است پوست شما خشک نشود.

اگر خیلی نگران هستید می توانید از پاک کننده ملایم در زیر بغل و دستگاه تناسلی خود استفاده کنید، اما مگر اینکه زیاد عرق کرده باشید یا در گرد و خاک غلت زده باشید، نگران نباشید، بوی بد نمی دهید (اما اگر واقعاً به شستشوی کامل نیاز دارید ما در زیر به نکاتی در مورد یافتن بهترین شوینده برای پوست شما می پردازیم وگرنه استفاده از صابون برای پوست همراه با معایب زیادی است.

سعی کنید تا حد ممکن پوست خود را با آب شست وشو دهید.

1. پاکسازی روغن را امتحان کنید

یک گزینه مناسب روغن های پاک کننده است. اگرچه به نظر می رسد پاک شدن پوست با روغن، عجیب است، اما یک گزینه بسیار سالم تر از صابون ها است. پاک کننده های مبتنی بر روغن، سلول های مرده پوست را به دام می اندازند. یکی از ترفند هایی که باید بخاطر بسپارید این است که قبل از ورود به زیر دوش به بدن روغن بزنید. پاک کننده های جدید مبتنی بر روغن تولید می شوند تا هنگام خیس شدن، یک کف سبک ایجاد کنند که بدون آسیب رساندن به پوست یا باقی ماندن آن بر پوست، به راحتی شسته شود.

2. سلول های مرده پوست را مسواک بزنید

مسواک زدن به صورت خشک یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن سلول های مرده پوست و آلودگی های سطح پوست است، در حالی که تولید روغن های سالم را نیز تقویت می کند. شما پوست خود را در حالی که خشک است، با یک برس الیاف طبیعی مسواک می زنید. حرکت موهای مسواک بر روی پوست شما به لایه برداری و از بین بردن آلودگی کمک می کند. همچنین برخی شواهد نشان می دهد که مسواک زدن به پوست کمک می کند تا تخلیه لنفاوی تقویت شود، در نتیجه نه تنها برای پوست بلکه برای کل بدن شما سم زدایی می کند.

برای اینکه مسواک زدن خشک را در خانه امتحان کنید، ابتدا به یک برس موی طبیعی و مرغوب نیاز دارید که در اکثر فروشگاه ها موجود است و همچنان از کیسه نیز می توان برای انجام این کار استفاده کرد.

شما می توانید سلول های مرده پوست خود را مسواک بزنید.

دستورالعمل مسواک زدن خشک:

 1. از پاهای خود شروع کنید و به مسواک زدن بدن به سمت بالا ادامه دهید.
 2. با حرکت قلم مو در جهت چرخش عقربه های ساعت، فشار ملایمی وارد کنید، نرم تر روی پوست نازک تر و محکم تر روی پوست ضخیم تر.
 3. همیشه به سمت قفسه سینه خود مسواک بزنید.
 4. پس از مسواک زدن اندام تحتانی، شکم و سینه، بازوها را از کف دست به سمت بدن مسواک بزنید.
 5. بعد از اینکه کل بدن خود را مسواک زدید، در آب سرد دوش بگیرید و مرطوب کننده دلخواه خود را استفاده کنید.

3. اسکراب کاملاً طبیعی خود را بسازید

شما هزاران محصول در آشپزخانه خود دارید که می توانید به آسانی اسکراب های خانگی تهیه کنید. از اسکراب نمک و شکر گرفته تا لایه بردار های آرد جو دوسر و عسل، آن ها سلول های مرده پوست را از بین می برند و بدن شما را بدون آسیب رساندن به بافت طبیعی پوست، به خوبی هیدراته می کنند.

اما اسکراب شما می تواند به سادگی بلغور جو دوسر، عسل و ماست ساده یا روغن آووکادو، عسل و شکر باشد! فقط بخاطر داشته باشید که از استفاده بعضی چیز ها برای صورت خودداری کنید، زیرا پوست صورت نازک تر است و ممکن است به پوست صورت شما آسیب برسد. استفاده از ماسک های خانگی نیز می تواند برای سلامت پوست شما مفید باشد.

توجه کنید!!

قبل از استفاده از هر محصولی که تازه می خواهید امتحان کنید، حداقل 24 ساعت آن را روی ناحیه کوچکی از پوست خود آزمایش کنید و ببینید آیا عکس العمل های جانبی دارید یا خیر.

استفاده از صابون های طبیعی

صابون های دست ساز بهتر از صابون های تولید شده در بازار هستند و معمولاً از چربی ها و روغن های با کیفیت بالاتر در طی فرآیند صابون سازی در آن ها استفاده می شود. مواد خوبی مانند کره درخت روغن قلم، روغن نارگیل یا روغن زیتون اغلب پایه این صابون ها هستند، در حالی که برای تهیه صابون های تجاری از مواد خشن و روغن ها و چربی های بی کیفیت استفاده می کنند.

مواد تشکیل دهنده مضر صابون های تجاری را دوباره بررسی کنید و از موارد زیر اجتناب کنید:

 • سدیم لوریل سولفات
 • فتالات
 • پارابن
 • عوامل رنگ آمیزی مصنوعی (FD&C زرد و غیره)
 • عطر مصنوعی

برخی از برند های محبوب طرفداران مانند Meller & Maude و Colorado Aromatics صابون های کوچک و با کیفیت بالا را ایجاد می کنند که با مواد طبیعی نرم تر از صابون های معمولی ساخته شده اند.

معایب استفاده از صابون

آیا آماده خداحافظی با صابون هستید؟

با توجه به اینکه چگونه صابون می تواند بر روی باکتری های طبیعی یا میکروبیوم موجود در سطح پوست تأثیر منفی بگذارد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که این ماده پاک کننده را به طور کامل کنار بگذارید.

یادآوری سریع صابون برای بهترین پوست شما:

 • صابون های معمولی می توانند به پوست شما آسیب برسانند و از عملکرد مطلوب آن جلوگیری کنند.
 • صابون خود را کنار بگذارید و تمیز کردن با آب، روغن، مسواک زدن خشک یا گزینه های کاملاً طبیعی را انتخاب کنید.
 • مراقب مواد مضر برای پوست خود باشید.

از این گذشته، یک میکروبیوم سالم و کارآمد یک عنصر اساسی برای حفظ سلامت پوست است. برای از بین بردن باکتری های بد، باکتری های “خوب” را بشویید. بگذارید بدن شما از خودش مراقبت کند و زره خودش باشد. پس سعی کنید از صابون بسیار کمتر استفاده کنید تا درگیر معایب آن نشوید.

منبع: healthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا