بارداریخانواده

آیا در زمان مصرف قرص ضد بارداری باز هم احتمال بارداری وجود دارد؟

قرص های ضد بارداری یک روش محبوب و موثر در پیشگیری از بارداری است. با این حال برخی از عوامل مانند از دست دادن روز قرص، استفراغ و مصرف برخی از داروها، می توانند اثر قرص را کاهش دهند و ممکن است منجر به حاملگی ناخواسته شود.

در این مقاله، ما به بررسی تاثیر قرص های ضد بارداری می پردازیم. همچنین به این نکته اشاره می کنیم که آیا مصرف قرص های دیگر می تواند تاثیر قرص های ضد بارداری را از بین ببرد. ما همچنین نکاتی در مورد چگونگی جلوگیری از تاثیر قرص و برخی علائم اولیه بارداری را بیان می کنیم.

مصرف قرص های ضد بارداری چقدر موثر است؟

قرص ضد بارداری حاوی هورمون هایی است که از تخمک گذاری جلوگیری می کند، این مورد زمانی رخ می دهد که تخمدان تخمک را برای لقاح آزاد می کند. نوع دیگری از قرص ها وجود دارد که به مینی پیل معروف هستند و باعث ضخیم شدن مخاط دهانه رحم و نازک شدن پوشش رحم می شوند که احتمال رسیدن اسپرم به تخمک را کاهش می دهد، در نتیجه باعث عدم بارداری می شوند.

اگر شخصی قرص ضد بارداری را به درستی مصرف کند و هیچ روزی قرص را به تاخیر نیاندازد می تواند بسیار موثر باشد.

در چه مواقعی قرص ضد بارداری موثر است؟

مصرف قرص های ضد بارداری

قرص ضد بارداری با استفاده کامل 99.7 درصد به روی بدن افراد تاثیر می گذارد. این بدان معنی است که از هر 100 زنی که قرص مصرف می کنند کمتر از 1 نفر در 1 سال باردار می شوند.

با این حال، با استفاده معمولی از این قرص ها تاثیر قرص 91 درصد می شود. این بدان معناست که از هر 100 زن که در طی یک سال مصرف قرص را ادامه می دهد، 9 زن باردار می شوند و باقی زنان تاثیر بارداری را خنثی می کنند.

4 دلیل برای عدم تاثیر مثبت قرص

اگرچه قرص ضد بارداری به طور کلی بسیار موثر است، اما در برخی موارد می توانند از اثربخشی آن کاسته و گاهی ممکن است منجر به بارداری ناخواسته شود. که این موارد عبارتند از:

1. به تاخیر انداختن مصرف قرص

در نحوه استفاده قرص های ضد حاملگی توصیه شده تا به صورت روزانه از این قرص ها استفاده شود تا بیشترین اثر را به روی افراد داشته باشد.

توجه داشته باشید که اگر فردی مصرف روزانه قرص را دائما به تاخیر بیاندازد، سایر روش های جلوگیری از بارداری نیز ممکن است با نیازهای او هم خوانی نداشته باشد.

2. استفراغ

عوارض قرص های ضد بارداری

بعضی اوقات ممکن است فردی هنگام مصرف قرص بیمار شود. هنگامی که فرد استفراغ می کند، قرص می تواند دوباره برگردد، یا ممکن است به طور کامل آن را در بدن خود جذب نکند.

3. عدم مصرف قرص ها به طور هم زمان

علاوه بر مصرف روزانه قرص های ضدبارداری، فرد باید قرص را تقریباً در ساعت مقرر مصرف کند. به طور مثال هر شب در ساعت 10 قرص را مصرف کند، انجام این دستور می تواند سطح هورمون آن ها را با ثبات بیشتری حفظ کند. فردی که از این قرص ها استفاده می کند باید هر روز یک مینی پیل را در همان بازه زمانی 3 ساعته مصرف کند.

شخصی که دُز خود را از دست می دهد باید تا 2 روز آینده از روش جلوگیری از بارداری استفاده کند یا از رابطه جنسی پرهیز کند. بسیاری از افراد هر روز زنگ هشدار تنظیم می کنند و به آن ها یادآوری می کند هر روز قرص خود را در زمان مناسب مصرف کنند.

4. مصرف داروهایی که با قرص تداخل دارند

از دارو هایی که با قرص های ضدبارداری تداخل دارند استفاده نکنید

برخی از داروها می توانند تاثیر قرص را کم کنند. نمونه ای از این داروها شامل آنتی بیوتیک های خاصی مانند ریفامپیسین و داروهای ضد قارچ مانند: گریزئوفولوین است. هنگام استفاده از این داروها و 48 ساعت پس از اتمام دوره، فرد باید از روش پیشگیری از بارداری استفاده کند.

سایر داروها و مکمل های طولانی مدت دیگر نیز ممکن است بر نحوه عملکرد قرص های ضد بارداری تأثیر بگذارند. این موارد می تواند شامل مواردی همچون: داروهای صرع، مانند: فنوباربیتال، فنی توئین و کاربامازپین باشد.

نکاتی برای جلوگیری از کاهش اثر قرص

قرص های جلوگیری از بارداری به گونه ای عمل می کنند که اگر شخصی آن ها را به درستی مصرف کند و هیچ روز قرص را به تاخیر نیاندازد بسیار موثر و کارامد است.

رعایت نکات زیر می تواند به جلوگیری از بارداری ناخواسته در هنگام مصرف قرص کمک کند:

  • بسته بندی قرص را بخوانید و دستورالعمل ها را مطابق با نوشته ها عمل کنید.
  • هر روز در همان زمان معین قرص ها را مصرف کنید.
  • با استفاده از برنامه ای که دوره ها را ردیابی می کند و یادآورهای قرص را ارائه می دهد، قرص ها را مصرف کنید.
  • همیشه قبل از این که تعداد قرص های شما به پایان برسد، یک بسته جدید خریداری کنید.
  • همیشه سعی کنید در اسرع وقت قرص های فراموش شده خود را مصرف کنید.
  • اگر شخصی دو یا چند روز پشت سر هم از قرص استفاده نکرد، از روش پشتیبان گیری از پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کند.

علائم اولیه بارداری

اگر فردی نگران نقص در پیشگیری از بارداری و احتمال بارداری است، باید با پزشک خود صحبت کند. با این حال، برخی علائم اولیه نیز وجود دارد که می تواند بارداری را نشان دهد:

1. نفخ شکم

در بعضی موارد نفخ شکم نشانه بارداری است

در حالی که نفخ غالباً علائم سندرم قبل از قاعدگی است، اما گاهی اوقات می تواند نشانه اوایل بارداری باشد.

2. حساسیت به پستان

افزایش سطح هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند باعث حساسیت پستان در اوایل بارداری شود. برخی از خانم ها ممکن است علائمی مانند: سوزن سوزن شدن، سنگینی یا احساس سیری پستان را نیز تجربه کنند.

3. لکه بینی

هنگام اتصال تخمک به پوشش رحم، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی ایجاد می شود. اگر لکه بینی خارج از چرخه قاعدگی پیش بینی شده رخ دهد، این ممکن است یکی از علائم اولیه بارداری باشد.

4. خستگی بی دلیل

احساس خستگی در مراحل اولیه بارداری

تغییرات هورمونی که در بدن در دوران بارداری رخ می دهد، حتی در مراحل اولیه می تواند احساس خستگی در فرد ایجاد کند.

5. ادرار بیش از حد

تغییرات هورمونی می تواند نیاز زن به ادرار در اوایل بارداری را افزایش دهد.

هر کسی که فکر می کند ممکن است باردار باشد ممکن است مایل به انجام تست بارداری در خانه باشد. این آزمایشات نسبت به سطح هورمون های فرد حساس تر شده و در مراحل اولیه بارداری بهتر تشخیص داده می شوند.

با این حال، اگر فردی خیلی زود این آزمایشات را انجام دهد یا دستورالعمل ها را به درستی دنبال نکند، ممکن است آزمایش های بارداری در خانه برای آن فرد هنوز قابل اعتماد نباشد.

منبع: www.medicalnewstoday.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا