بارداریتغذیهخانوادهخواص مواد غذایی

آیا مصرف ریشه کاسنی در دوران بارداری بی خطر است؟

مصرف چای و عرق کاسنی فواید زیادی برای سلامتی دارند و قرار دادن آن در برنامه نوشیدنی ها، در دوران قبل بارداری یک گزینه بسیارعالی می باشد. اما، اگر باردار هستید، ممکن است مصرف آن منجر به عوارض و تأثیرات سوء بر بدن شما و جنین داخل رحم شود. بنابراین، در اینجا ما بررسی خواهیم کرد که آیا شما می توانید با خیال راحت در طول دوران بارداری فرآورده کاسنی مصرف کنید یا خیر؟

کاسنی چیست؟

کاسنی یک گیاه علفی و چوبی است که به عنوان پسر عموی قاصدک محبوب است. این گیاه بومی اروپا است، اما در همه جای دنیا کشت می شود. چندین قسمت مختلف کاسنی مانند: برگ ها، گل ها، ریشه ها و جوانه ها فواید دارویی زیادی را به همراه دارند. این گیاه ارزش غذایی بالایی دارد، بنابراین مصرف مقدار مناسب گیاه می تواند برای شما مفید باشد.

برگ ها

برگ های کاسنی مقدار زیادی ویتامین K، ویتامین A، ویتامین C، برخی ویتامین های گروه B و منگنز دارند. بنابراین شما می توانید از آن به عنوان یک ماده مغذی برای سالاد استفاده کنید.

ریشه ها

و اما یکی از خواص ریشه آن، پرو بیوتیک ها می باشند که می توانید با مصرف آن سلامت خود را افزایش دهید. عبارت اند از:

 • باکتری های خوب روده خود را تغذیه کنید.
 • با باکتری های بد مبارزه کنید.
 • مصرف آن موجب کاهش التهاب می شود.
 • جذب مواد معدنی را بهبود ببخشید.
 • از ریشه کاسنی به عنوان یک ملین طبیعی، کمک کننده هضم، ادرار آور و آرامبخش ملایم نام برده می شود.
کاسنی

طبق تحقیقات آیا مصرف کاسنی در بارداری بی خطر است؟

تحقیقات و مطالعات نشان می دهد که خوردن کاسنی به طور کلی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) در خارج از بارداری ایمن شناخته شده است. اما از آنجا که یک محرک رحمی قوی است و می تواند باعث انقباضات رحمی در دوران بارداری شود، بنابراین سلامتی شما و همچنین جنین شما را به خطر می اندازد.

مصرف مقدار زیادی کاسنی می تواند باعث قاعدگی در دوران بارداری شود و منجر به سقط جنین شود. بنابراین، حتی اگر فواید زیادی برای سلامتی شما ایجاد کند، باید از مصرف کاسنی بو داده یا نوشیدن چای کاسنی در دوران بارداری خودداری کنید. در صورت لزوم مصرف، با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

*** بیشتر بدانید: آنچه باید درباره تغییرات بدن در بارداری بدانید!

مقدار توصیه شده کاسنی در دوران بارداری

بیشتر تحقیقات در مورد کاسنی، بیشتر بر روی فیبر ریشه کاسنی بر روی تأثیرات اینولین که از فیبر ریشه کاسنی گرفته شده است متمرکز هستند. بنابراین، دوز پیشنهادی برای مصرف فیبر ریشه کاسنی وجود ندارد.

در زیر مقدار “متوسطی” توصیف می شود که می توانید در مورد مصرف آن با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید:

 • اگر می خواهید نوشیدنی خود را غنی کنید، به ازای هر 1 فنجان آب، 2 قاشق غذاخوری ریشه کاسنی آسیاب شده اضافه کنید.
 • به خاطر داشته باشید که در دوران بارداری، بهتر است مصرف کافئین خود را به حدود 200 میلی گرم در روز محدود کنید. یعنی حدود 12 اونس (1/2 فنجان) قهوه است.
 • دوز های معمول در استفاده های سنتی 3 تا 5 گرم در روز است. می توانید دوز خود را به آرامی تا 10 گرم در روز افزایش دهید.
تهیه نوشیدنی با ریشه کاسنی

*** بیشتر بدانید: بهترین زمان برای نوشیدن قهوه چه زمانی است؟

هشدار!

در دوران بارداری هیچ مقدار “ایمن” برای مصرف کاسنی توصیه نمی شود. بنابراین در صورت لزوم و یا تمایل به مصرف، با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

خطرات و عوارض جانبی مصرف بی رویه

حتی اگر چندین مزایای مصرف کاسنی در دوران بارداری برای سلامتی وجود دارد، مصرف بیش از حد این گیاه می تواند شما را از عوارض جانبی خاصی رنج دهد. برخی از عوارض جانبی شایع عبارت اند از:

1- انقباضات رحم در دوران بارداری

از نظر تئوری، مصرف زیاد آن می تواند باعث انقباضات رحمی شود و در نتیجه منجر به قاعدگی در دوران بارداری و سقط جنین شود.

*** بیشتر بدانید: نکات مهمی که باید در سه ماه اول بارداری رعایت کنیم

2- ناراحتی گوارشی

مطالعه ای در سال 2014 نشان داد برخی افراد در صورت مصرف بیش از حد کاسنی دچار گرفتگی معده، سرکوب اشتها، کاهش عمده وزن، نفخ شکم، یبوست و اسهال شده اند.

3- ایجاد حساسیت و آلرژی

مطالعه ای در سال 2015  نشان داد که افرادی که به گرده توس حساسیت دارند، ممکن است با مصرف بی رویه کاسنی دچار خستگی، خواب آلودگی، خارش و التهاب پوست، مشکل در تنفس، خس خس سینه شوند.

بنابراین، باید از مصرف مقدار زیاد عصاره کاسنی در دوران بارداری خودداری کنید. تا بارداری ایمن و سالمی داشته باشید. اما اگر مصرف آن الزامی شد حتماً حتماً با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

*** بیشتر بدانید: نکات مهمی که باید در سه ماه دوم بارداری رعایت کنیم

فواید احتمالی کاسنی در خارج از بارداری

متخصصان خط سلامت، مصرف کاسنی را در دوران بارداری توصیه نمی کنند. با این حال، می توانید در مورد فواید کاسنی در خارج از حاملگی صحبت کنید. اگر در دوران بارداری به هر یک از این مشکلات مبتلا هستید، می توانید نظر آن ها را در مورد مصرف آن در دوران بارداری جویا شوید.

1. سلامت روده

 • یک مطالعه از 47 شرکت کننده نشان داد که اینولین موجود در کاسنی می تواند به طور کلی سلامت روده شما را بهبود بخشد.
 • کاسنی حاوی اینولین، یک پروبیوتیک قوی است.
 • بنابراین خوردن این گیاه به شما کمک می کند تا در دوران بارداری با چندین مشکل گوارشی و روده ای مانند: سوء هاضمه، یبوست، سوزش معده، ریفلاکس اسید و اسیدیته مقابله کنید.

2. کنترل قند خون

 • برخی از مطالعات منبع معتبر نشان می دهد که اینولین ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد و به جلوگیری از دیابت و پیش دیابت کمک کند.
 • همچنین به نظر می رسد که اینولین باعث رشد باکتری های مفیدی می شود که به بدن شما کمک می کند تا کربوهیدرات ها را به قند تجزیه کند.
 • اینولین همچنین ممکن است حساسیت بدن شما به انسولین را افزایش دهد و به شما در جذب قند از خون کمک کند.

*** بیشتر بدانید: آنچه لازم است درباره دیابت بارداری (حاملگی) بدانید؟

3. فواید ضد التهابی

با توجه به مطالعه در سال 2013، لاکتون های سسکوئیترپن موجود در کاسنی ممکن است دارای مزایای سلامتی ضد التهابی باشند. همچنین این خواص ضد التهابی ممکن است به بهبود پوکی استخوان نیز کمک کند.

4. جذب کلسیم را افزایش دهید

اگر به دنبال راهی برای افزایش جذب کلسیم هستید، کاسنی ممکن است ارزش امتحان را داشته باشد. یک منبع معتبر بررسی 2018 نشان داد که اینولین ممکن است به بدن در جذب کلسیم کمک کند و از این طریق باعث بهبود تراکم مواد معدنی استخوان شود. دریافت کلسیم کافی در دوران بارداری، هم برای سلامتی و هم برای رشد کودک مهم است.

*** بیشتر بدانید: نکات مهمی که باید در سه ماه سوم بارداری بدانیم

5. از سرطان جلوگیری می کند

تحقیقات نشان می دهد که عصاره کاسنی رشد تومور را به حداقل می رساند و از خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان در دوران بارداری جلوگیری می کند. این گیاه حاوی فروکتان است که خواص آنتی اکسیدانی و ضد توموری را برای آن فراهم می کند. همچنین، مواد شیمیایی و پلی فنول موجود در گیاه در جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پستان کمک می کنند.

6. درد آرتروز را به حداقل می رساند

خواص ضد التهابی کاسنی موجب به حداقل رساندن درد ناشی از آرتروز در دوران بارداری می شود. این گیاه به شما کمک می کند تا از درد مفاصل، دردها و دردهای عضلانی به طور موثر رهایی یابید.

درد آرتروز را به حداقل می رساند.

7. سلامت کلیه را تقویت می کند

شما می توانید در دوران بارداری از عصاره ریشه کاسنی به عنوان ادرار آور موثر استفاده کنید. این گیاه ادرار را تقویت می کند و به شما در دفع سموم از کلیه و کبد کمک می کند. بنابراین کاسنی از تجمع آب در بدن جلوگیری می کند.

8. ایمنی بدن را تقویت می کند

 • کاسنی در دوران بارداری به عنوان تقویت کننده ایمنی عمل می کند.
 • خواص ضد باکتریایی گیاه، بدن شما را در برابر عفونت های باکتریایی محافظت می کند.
 • مواد شیمیایی آن به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و سایر مواد مغذی از خطر بروز بیماری قلبی و عروقی و سایر بیماری ها نیز جلوگیری می کنند.

خط آخر

تحقیقات کمی در مورد تأثیر کاسنی بر بارداری انجام شده است، اما احتمالاً مصرف آن در حد متوسط بی خطر است و حتی ممکن است فواید خاصی داشته باشد.

اگر سوال یا نگرانی دارید با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. وقتی صحبت از آنچه باید یا نباید در دوران بارداری انجام دهید، آن ها بهترین منبع اطلاعاتی هستند.

منبع: healthline.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا