اقتصادحرفه و شغل

راز هایی برای داشتن یک مصاحبه استخدامی موفق

بسیاری از مردم هم اکنون به دنبال پیدا کردن شغل مناسب برای کسب درآمد هستند. اکثر این افراد هر روزه تعداد زیادی از صفحات کاریابی روزنامه ها، سایت های کاریابی و گروه ها و کانال های کاریابی را برای پیدا کردن شغل مناسب بالا و پایین می کنند. اگر از پروسه سخت کاریابی عبور کنیم در مرحله بعدی با مصاحبه های معمولاً سخت گیرانه استخدامی رو به رو خواهیم شد. مصاحبه های استخدامی گاهی می توانند به شدت سخت و دلهره آور باشند به طوری که ممکن است از موفق شدن در آن ها نا امید شوید. در این مقاله قرار است ما هفت راز مهم برای داشتن یک مصاحبه استخدامی موفق را برای شما فاش کنیم.

1. با CV یا رزومه کاری خود آشنا باشید

رزومه کاری موفق

مطمئناً مصاحبه گر شما رزومه ارسال شده توسط شما را مطالعه کرده است و احتمالاً مدت کمی از این کار او می گذرد. مسئله مهم این است که شما نباید نقطه ضعفی از خود به جا بگذارید.

شما باید اطمینان حاصل کنید که رزومه خود را به طور کامل خوانده اید و با آن آشنا هستید. سعی کنید برای هر سؤالی را که ممکن است در مورد رزومه تان از شما بپرسند آمادگی کامل داشته باشید. همچنین سعی کنید در مورد موضوعاتی از روزمه خود که ممکن است بیشتر مورد بحث قرار گیرند، مطالعه کرده و اطلاعات کسب کنید.

پرسش و پاسخ های متداولی که همیشه باید آن ها را در یک مصاحبه استخدامی در نظر بگیرید عبارتند از:

 • دلایل شما برای ترک شغل قبلی تان
 • مهارت ها و تجربیات شما در مورد شغلی که قرار است آن را به دست آورید.
 • چیزی که در یک عنوان شغلی از آن لذت می برید یا دوست ندارید.
 • چرا تحصیلات خود را در دوره و عنوانی که مدرک آن را گرفته اید انتخاب کرده اید.
 • چرا تحصیلات خود را ادامه نداده اید و مشغول به کار شده اید
 • صحبت در مورد علایق و فعالیت های غیر حرفه ای شما که اغلب مهارت ها و خلاقیت ها، پتانسیل کار تیمی، قدرت رهبری و نوع ارتباطات شما با دیگران را نشان می دهد.

2. کارفرمای مصاحبه استخدامی را بشناسید

کارفرمایانی که از شما مصاحبه استخدامی می گیرند باید بدانند که شما به سازمان آن ها علاقه واقعی دارید و واقعا می خواهید در آنجا موفق باشید. همچنین باید متوجه شوند که شما با اشتیاق و علاقه به دنبال گرفتن این عنوان شغلی هستید.

اگر از سازمان آن ها آگاهی کافی نداشته باشید، این نشان می دهد که شما علاقه کافی را به نوع فعالیت و کسب و کار این سازمان ندارید. در این صورت کارفرمایان چرا باید فردی را که علاقه ای به سازمان آن ها ندارد استخدام کنند.

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توانید علاقه خود را نشان بدهید، ما راه حل ساده ای برای شما داریم. در ابتدا که شما باید به قدر کافی در مورد سازمانی که می خواهید در آن استخدام شوید اطلاعات داشته باشید. پس از آن هم شما می توانید با پرسیدن سوالاتی در رابطه با روند کار سازمان علاقه، اشتیاق و میزان اطلاعاتی که در مورد آن ها دارید را نشان بدهید.

3. ارزش خودتان را در مصاحبه نشان دهید

یک کاندیدای باهوش در مورد آنچه که می خواهد به این سازمان ارائه دهد، به طور دقیق فکر کرده است. یک کاندیدای موفق، مهارت ها و دستاورد های خود را با شرح کامل و به طور دقیق برای عنوان کردن در مصاحبه استخدامی، تنظیم کرده است.

البته انجام این کار کمی دشوار است، اما سعی کنید جوایز، تشویقی ها و تقدیر نامه هایی را که در مشاغل قبلی دریافت کرده اید به کار فرمایان جدید ارائه دهید. همچنین در پرسش و پاسخ ها به دستاورد های خارج از کار، کار های داوطلبانه ای که اخیراً انجام داده اید و مشارکت های گروهی خود اشاره کنید.

4. درک مناسبی از مصاحبه استخدامی داشته باشید

رفتن به مصاحبه استخدامی

سعی کنید برای مصاحبه ای که از قبل قرار آن گذاشته شده است بسیار آماده باشید. در مورد مراحل مصاحبه استخدامی اطلاعات کافی داشته باشید، تا بتوانید در تمام مراحل موفق شوید. ممکن است مصاحبه کاری یک یا چند مرحله داشته باشد. حتی گاهی ممکن است مصاحبه استخدامی شامل آزمون و یک سری سوالات برای مشخص کردن شایستگی شما باشد و موفق شدن در این آزمون ها بسیار مهم است.

اگر نمی توانید روند مصاحبه را از قبل متوجه شوید، هنگام ورود به مصاحبه این کار را انجام دهید. سوال پرسیدن در مورد روند مصاحبه استخدامی نشان می دهد که شما آدم موفق و فعالی هستید و سیگنال های بسیار واضحی در مورد علاقه شما به شغل مورد نظر برای کارفرما ارسال می کند.

5. مشخصات و شرایط استخدامی شغل مورد نظر خود را بشناسید

توضیحات مربوط به شغل در آگهی استخدامی به شما خیلی از چیز ها را می گوید اما یک داوطلب موفق قبل یا هنگام مصاحبه مشخصات کامل شغل را درخواست می کند. این کار چند فایده مهم دارد که عبارت اند از:

 1. این کار شما را برای مصاحبه استخدامی کاملاً آماده می کند. این کار نشان می دهد که شما یک کاندیدا متعهد، علاقه مند و با انگیزه بالا هستید.
 2. این اطلاعات اضافی به شما اجازه می دهد تا شغل و مهارت های مورد نیاز خود را به طور کامل درک کنید.
 3. ممکن است مشخص شود شما نمی توانید انتظارت کامل این عنوان شغلی را بر آورده کنید یا بر عکس این شغل انتظارات شما را بر آورده نمی کند
 4. همچنین زمانی که این کار را انجام دهید اگر در شغل مورد نظر ضعفی داشته باشید وقتی از شما در مورد نقاط ضعف تان سؤال می شود، غافلگیر نمی شوید. شما می توانید عنوان کنید که می خواهید در این زمینه بعداً رشد کنید و نشان دهید که برای آن برنامه هایی دارید.

6. در مورد پاسخ به سؤالات احتمالی در مصاحبه تمرین کنید

سوالات مصاحبه های استخدامی

با وجود تأکید بر تطبیق مهارت های خود با شغل مورد نظر و کسب اطلاعات درباره سازمان مورد نظر، حقیقت این است که مصاحبه ها معمولاً از یک قالب نسبتاً استاندارد پیروی می کنند. این بدان معناست که می توانید سوالات استانداردی را که احتمال پرسیدن آن ها زیاد است پیش بینی کنید و برای آن ها آماده باشید تا اولین چیزی که به ذهنتان می رسد را نگویید.

در اینجا نحوه پاسخگویی به برخی از رایج ترین سوالات را مشاهده می کنید:

1. در مورد خودتان بگویید؟

این سوال گسترده ای است و در واقع نیاز به پاسخ مناسب دارد. برای موفق شدن جواب آن را مختصر و دقیق بدهید تا زمان مصاحبه استخدامی را برای معرفی خود نگیرید.

2. از ما چه می دانید؟

در اینجا شما باید یک نقطه قوت خاص از سازمان را مشخص کرده و در مورد آن صحبت و سوال کنید. این کار نشان می دهد که تحقیقات خود را انجام داده اید و واقعاً علاقه مند هستید که در مورد شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

3. نقاط قوت شما چیست؟

با صرف نظر از اینکه واقعاً در چه چیزی برتری دارید، بیش از هر چیز در اینجا باید نقاط قوت خود را با مشخصات شغلی و فرهنگ شرکت مورد نظر مطابقت داده و عنوان کنید. به یاد داشته باشید که مهارت هایی مانند حل مسئله، انعطاف پذیری، مدیریت زمان، پتانسیل کار تیمی، مهارت های رهبری یا ارتباطی و همچنین مهارت های خاص مربوط به شغل را در نظر بگیرید.

4. نقاط ضعف شما چیست؟

این سوال هم مانند سوال نقاط قوت جزئی از سوالات استخدامی است، بنابراین نباید شوکه شوید. سعی کنید برای این سوال آماده باشید و نشان دهید برای بهبود ضعف خود برنامه هایی دارید. همچنین سعی کنید از قبل نقاط ضعف خود را پیدا کنید و شروع به برطرف کردن آن کنید.

5. چرا آخرین موقعیت شغلی خود را ترک کردید؟

سعی کنید در پاسخ به این قسمت خود را مثبت و راضی نشان دهید، حتی اگر شرایط شما دشوار باشد. بر پیشرفت یا فرصت هایی که به سمت آن ها رفته اید بیشتر تمرکز کنید تا آنچه که پشت سر گذاشته اید.

6. میزان حقوق درخواستی شما چقدر است؟

خوب است که در پاسخ خود اطمینان داشته باشید. داشتن درخواستی فراتر از محدوده حقوق و موقعیت شغلی شما نشان می دهد که ممکن است انگیزه اشتباهی برای این شغل داشته باشید. تحقیقات خود را با بررسی شرح مشاغل مشابه که حقوق مورد انتظار برای نقش را نشان می دهد، بررسی کنید.

7. اهداف شغلی تان چیست؟

این سؤال دیگری است که هدف های بیش از حد بالا می تواند نشان دهد که از آنچه ارائه می شود ناراضی هستید. شما باید اطمینان حاصل کنید که اهداف خود را واضح ارائه می دهید. این اهداف باید با برنامه شغلی شما مطابقت داشته باشد. همچنین با اشاره به آرزو های بزرگ به عنوان بخشی از یک برنامه بلند مدت، انگیزه خود را نیز آشکار می کنید.

7. شما نیز برای مصاحبه استخدامی سوالاتی آماده کنید تا از کارفرما بپرسید

بدترین پاسخی که شما می توانید در یک مصاحبه استخدامی بدهید برای زمانی است که از شما می پرسند اگر سؤال دیگری دارید عنوان کنید و شما با گفتن یک «نه» به رو به رو خیره می شوید!

مطمئن باشید در یک مصاحبه استخدامی به سؤالات شما پاسخ داده می شود و کاندیدای موفق کسی است که حداقل 5 سؤال آماده کرده باشد.

بنابراین می توانید درباره ساختار تیم و بخش های مربوطه آن بپرسید، همچنین در مورد مزایای شغل سوال بپرسید، زیرا این سؤالات نشان دهنده اشتیاق شماست. البته بهترین سؤالات آن هایی هستند که خودتان هم به آن ها فکر می کنید، زیرا آن ها برای شما هم مهم هستند. با این حال، در اینجا چند مثال وجود دارد که به شما کمک می کند به یک دید کلی برسید:

 • در مورد تیمی که با آن کار خواهم کرد چه چیزی می توانید به من بگویید؟
 • شیوه مدیریت شرکت را چگونه توصیف می کنید؟
 • آیا اخیراً تغییرات عمده ای در سازمان ایجاد شده است؟ آیا برنامه ریزی خاصی انجام شده است؟
 • آیا در حال برنامه ریزی برای خرید های عمده ای برای سازمان هستید؟
 • پیش بینی سود و گردش مالی شرکت در چند سال آینده چقدر است؟

منبع:

skillsyouneed.com
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا