پوست و موسلامت

هر آنچه که باید در مورد مشکل پوستی کلوئید بدانید!

هنگامی که پوست آسیب می بیند، بافت نرمی از پوست به نام بافت “Scar” روی زخم ایجاد می شود تا محل آسیب را ترمیم و محافظت کند. در برخی موارد، بافت گوشتی، شروع به رشد اضافی می کند و ناهمواری هایی به نام کلوئید روی پوست ایجاد می کند.

کلوئید ها در کدام نواحی پوست یافت می شوند؟

کلوئید ها می توانند بسیار بزرگ تر از زخم اصلی باشند. آن ها بیشتر در قفسه سینه، شانه ها، لاله گوش و گونه ها یافت می شوند. با این حال، این زائده ها می توانند بر هر قسمتی از بدن تأثیر بگذارند. اگرچه برای سلامتی شما مضر نیستند، اما ممکن است نگرانی های زیبایی ایجاد کنند.

علائم کلوئید چیست؟

این زائده های گوشتی، از رشد بیش از حد بافت زخم، ناشی می شوند. این زائده ها، بزرگتر از خود زخم اصلی هستند. توسعه کامل آن ها ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.
علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ناحیه ای از پوست که رنگ گوشتی، صورتی یا قرمز دارد.
  • یک ناحیه برجسته از پوست که در حال تغییر اندازه و بزرگ تر شدن است.
  • لکه خارش دار روی پوست.

در حالی که اسکار کلوئید ممکن است خارش داشته باشد، اما معمولاً برای سلامتی شما مضر نیست. ممکن است احساس ناراحتی، حساسیت یا تحریک احتمالی از لباس یا سایر اصطکاک ها داشته باشید. این نوع زائده گوشتی، می تواند در نواحی وسیعی از بدن شما ایجاد شود، اما به طور کلی نادر است.

کلوئید ها اغلب بیشتر یک نگرانی زیبایی هستند تا یک نگرانی سلامتی. اگر این زائده، بسیار بزرگ باشد یا در محلی بسیار قابل مشاهده باشد، مانند لاله گوش یا صورت، باعث احساس نارضایتی خواهد شد.

عواملی که باعث ایجاد این بیماری پوستی می شوند

اکثر انواع آسیب های پوستی می توانند باعث ایجاد اسکار کلوئید شوند. این شامل:

  • جای جوش
  • جای سوختگی
  • زخم های آبله مرغان
  • سوراخ گوش
  • خراش
  • محل های برش جراحی

تخمین زده می شود که 10 درصد از مردم این زائده ها را تجربه می کنند. مردان و زنان به طور مساوی دچار این بیماری می شوند. افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند بیشتر مستعد کلوئید هستند.

این بیماری پوستی مؤلفه ژنتیکی دارد، به این معنی که اگر یکی از والدین یا هر دو والدین شما آن را داشته باشند، احتمال ابتلا به کلوئید در شما، بیشتر است.

بر اساس یک مطالعه، ژنی که به عنوان ژن AHNAK شناخته می شود ممکن است در تعیین افرادی که به این بیماری پوستی مبتلا می شوند و کسانی به این بیماری مبتلا نمی شوند، نقش داشته باشد. محققان دریافتند افرادی که ژن AHNAK دارند ممکن است بیشتر از کسانی که این ژن را ندارند، دچار اسکار کلوئید شوند.

مطالعه کنید👇

عوارض پوستی ناشی از استفاده ماسک + راه های پیشگیری

مقایسه کلوئید با اسکار های هایپرتروفیک

گاهی اوقات کلوئید با نوع دیگری از اسکار های رایج تر به نام اسکار های هایپرتروفیک اشتباه گرفته می شوند. این زخم های مسطح هستند که می توانند از صورتی تا قهوه ای متغیر باشند. برخلاف کلوئید، اسکار های هایپرتروفیک کوچک تر هستند و می توانند به مرور زمان و خود به خود از بین بروند.

اسکار های هایپرتروفیک در جنسیت ها و قومیت ها به طور مساوی ایجاد می شوند و معمولاً ناشی از اشکال مختلف مانند جراحات فیزیکی (سوراخ شدن) یا شیمیایی (عطر های تند) هستند.

درمان بیماری پوستی کلوئید

تصمیم برای درمان این بیماری پوستی، می تواند یک تصمیم پیچیده باشد. این نوع زائده گوشتی، نتیجه تلاش بدن برای ترمیم خود است. بعد از برداشتن این زائده ها، بافت اسکار ممکن است دوباره رشد کند و گاهی اوقات بزرگتر از قبل شود.

قبل از هرگونه عمل پزشکی، سعی کنید درمان های خانگی را در نظر بگیرید. روغن های مرطوب کننده، می توانند به نرمی بافت زائده، کمک کنند. روغن های گیاهی ممکن است به کاهش اندازه زخم بدون بدتر شدن آن کمک کنند.

در ابتدا، پزشک احتمالاً درمان های کمتر تهاجمی، مانند پد سیلیکونی، پانسمان یا تزریق را توصیه می کند. این درمان ها برای مؤثر بودن، نیاز به استفاده مکرر و دقیق دارند و حداقل سه ماه طول می کشد تا کار کنند.

جراحی

در مورد زائده های بسیار بزرگ یا قدیمی تر، ممکن است برداشتن آن از طریق جراحی، توصیه شود. میزان بازگشت اسکار کلوئید پس از جراحی می تواند زیاد باشد. با این حال، مزایای برداشتن یک زائده بزرگ ممکن است از خطر اسکار های بعد از جراحی بیشتر باشد.

جراحی کرایو “Cryosurgery” شاید مؤثر ترین نوع جراحی برای این زائده ها باشد. این فرآیند که کرایوتراپی نیز نامیده می شود، در اصل با انجماد کلوئید با نیتروژن مایع، انجام می شود.
پزشک شما همچنین ممکن است تزریق کورتیکواستروئید را پس از عمل برای کاهش التهاب و کاهش خطر بازگشت این بیماری پوستی، توصیه کند.

لیزر درمانی

برای انواع خاصی از اسکار ها (از جمله برخی از کلوئید ها)، پزشک ممکن است لیزر درمانی را توصیه کند. این درمان با کولئید و پوست اطراف آن و با پرتو های نور زیاد انجام می شود تا ظاهری صاف تر، روی پوست ایجاد شود.

با این حال، این خطر وجود دارد که درمان با لیزر با افزایش زخم و قرمزی، کلوئید های شما را بدتر کند. لیزر درمانی برای انواع دیگر اسکار های پوستی استفاده می شود که همه مزایا و خطرات مشابهی دارند.

جلوگیری از بیماری پوستی کلوئید

درمان قطعی برای کلوئید وجود ندارد.

درمان اسکار کلوئید می تواند مشکل باشد و همیشه مؤثر نیست. به همین دلیل، تلاش برای جلوگیری از آسیب های پوستی که منجر به ایجاد این زائده ها می شود، بسیار مهم است. استفاده از پد فشار یا ژل سیلیکون بعد از آسیب نیز ممکن است به جلوگیری از آن کمک کند.

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یا برنزه شدن ممکن است باعث تغییر رنگ بافت زخم شود و کمی تیره تر از پوست اطراف شما شود، این می تواند کلوئید را بیشتر برجسته کند. هنگامی که زیر نور آفتاب هستید، جای زخم را بپوشانید تا از تغییر رنگ جلوگیری شود.

سخن پایانی

اگرچه کلوئید ها به ندرت عوارض جانبی منفی ایجاد می کنند، اما ممکن است از ظاهر آن ها خوشتان نیاید. شما می توانید در هر زمان، حتی سال ها پس از ظاهر شدن، کلوئید را تحت درمان قرار دهید.

منبع: healthline

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا