پوست و موسلامت

6 مزایای اسکراب صورت و نحوه استفاده صحیح از آن ها

آیا تا به حال فکر کرده اید که اسکراب صورت سزاوار توجه بیشتر است؟ یک روال مراقبت از پوست سالم شامل مراحل مختلفی است که شامل اسکراب صورت هم می شود.

همانطور که می دانید، یک اسکراب صورت، لکه های سخت پوست شما را از بین می برد. با این حال، افراد بسیاری از مزایای پوستی زیاد دیگری که دارد بی اطلاع هستند. در اینجا ما در مورد مزایای استفاده از اسکراب و اینکه چگونه می توانید مناسب ترین نوع آن را برای پوست خود انتخاب کنید بحث خواهیم کرد. بیایید شروع کنیم!

اسکراب صورت چیست؟

اسکراب یک محصول مراقبت از پوست است که برای لایه برداری پوست شما استفاده می شود. با توجه به عمل تمیز کردن و لایه برداری از دوران باستان، تاریخ نشان می دهد که مردم از مواد ساینده برای لایه برداری پوست خود استفاده می کردند.

به عنوان مثال، سرخپوستان آمریکا از لپه و ذرت خشک شده برای لایه برداری پوست استفاده می کردند. پوسته های خرد شده دریایی نیز گزینه محبوب بود. امروزه ما اسکراب های متنوعی داریم مانند اسکراب قهوه، اسکراب شکر، اسکراب نمک، اسکراب دارچین، عسل، جو دوسر و غیره.

اسکراب صورت با صورت شما چه می کند؟

اسکراب های صورت حاوی ذرات درشتی هستند که به لایه برداری پوست کمک می کنند. وقتی از اسکراب استفاده می کنید، این ذرات به پوست شما می چسبند و تمام آلودگی منافذ پوست را از بین می برند. همچنین سلول های مرده پوست را از بین می برد و پوست شما را نرم و لطیف می کند. افزودن یک اسکراب مناسب صورت در برنامه هفتگی مراقبت از پوست، پوستی سالم و درخشان برای شما فراهم می کند.

مراحل استفاده از اسکراب صورت

مراحل استفاده از اسکراب صورت
 1. صورت خود را با آب کاملاً بشویید و سپس آهسته خشک نکنید.
 2. مقدار کافی از اسکراب را در کف دست خود بریزید.
 3. اسکراب را روی صورت مرطوب قرار دهید.
 4. اسکراب را به آرامی روی صورت بمالید و کمترین فشار را وارد کنید. می توانید با استفاده از انگشتان خود اسکراب را به صورت دورانی مالش دهید.
 5. همیشه صورت خود را به سمت بالا ماساژ دهید و روی قسمت هایی مانند بالا و گوشه بینی، گونه ها و لب های بالایی خود تمرکز کنید.
 6. ماساژ را به مدت 10 تا 15 ثانیه ادامه دهید.
 7. اکنون به سمت گردن و زیر چانه حرکت کرده و 10 ثانیه دیگر ماساژ دهید.
 8. پس از اتمام لایه برداری، صورت خود را با آب سرد یا ولرم بشویید.
 9. با استفاده از یک حوله نرم صورت خود را به آرامی خشک کنید.

مزایای استفاده از اسکراب صورت چیست؟

مزایای استفاده از اسکراب صورت

1. سلول های مرده پوست را از بین می برد

اولین و مهمترین مزیت استفاده از اسکراب، از بین بردن سلول های مرده پوست از صورت است. سلول های مرده پوست چهره شما را خشک و کدر نشان می دهد. این ها منافذ پوستی را نیز مسدود می کنند. اسکراب های صورت کاملاً پوست شما را لایه برداری می کنند و سلول های مرده پوست را از بین می برند.

2. منافذ پوست مسدود شده را بازمی کند

بدن برای مرطوب نگه داشتن پوست یک روغن طبیعی به نام سبوم تولید می کند. اما گاهی اوقات تولید بیش از حد می شود و روغن سبوم اضافی در منافذ پوست شما ذخیره می شود. از آنجا که منافذ پوست مسدود می شود، منجر به جوش های پوستی می شود. لایه برداری باعث از بین رفتن روغن سبوم و از بین رفتن منافذ پوست می شود.

3. پوسته ها را از بین می برد


بسیاری از افراد متوجه لکه های خشک روی پوست خود می شوند. این وصله های پوست خشک به عنوان پوسته شناخته می شوند. این ها ناسالم هستند و همچنین پوست را بسیار کدر نشان می دهد. لایه برداری صورت با استفاده از اسکراب صورت به شما کمک می کند تا پوست پوسته پوسته را از بین ببرید و آن را صاف کنید.

4. لک های آکنه را کاهش می دهد


اسکراب همچنین به کاهش زخم های آکنه و لکه های تیره پوست کمک می کنند. اگرچه این موارد به طور کامل برداشته نمی شوند، اما کمتر می شوند. یک اسکراب روند طبیعی سازی سطح پوست را تقویت می کند. هنگامی که صورت خود را اسکراب می کنید، سلول های پوستی مرده و آسیب دیده را از بین می برد و باعث جوان سازی پوست می شود.

5. از رشد موها جلوگیری می کند

موهای رشد کرده ممکن است اذیت کننده باشند زیرا در شیوع جوش نقشی اساسی دارند. اسکراب یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از از بین بردن رشد مو ها در صورت است. اسکراب را طوری انتخاب کنید که خاصیت ضد عفونی کنندگی داشته باشد تا اسکراب شما کار آمدتر و مفیدتر باشد.

6. پوست صاف تری را ایجاد می کند


به غیر از موارد گفته شده، اسکراب صورت سطح پوست شما را صاف و درخشان می کند. وقتی صورت شما صاف، نرم و درخشان به نظر می رسد، به طور طبیعی عزت نفس شما افزایش می یابد.

چگونه بهترین نوع اسکراب صورت را برای نوع پوست خود انتخاب کنیم؟

انواع پوست

یک انتخاب درست از اهمیت بالایی برخوردار است. برای بهترین نتیجه، همیشه باید محصولی متناسب با نوع پوست منحصر به فرد خود انتخاب کنید.

1. اسکراب صورت مناسب پوست چرب

افرادی که دارای پوست چرب هستند بیشتر دچار جوش می شوند، زیرا روغن سبوم اضافی منافذ پوست آن ها را مسدود می کند. بنابراین، شما به یک اسکراب صورت نیاز دارید که نه تنها سلول های مرده پوست را از بین می برد بلکه دارای خاصیت ضد جوش در آن است. سالیسیلیک اسید به دلیل مزایای ضد آکنه شناخته شده است. اگر پوست چربی دارید، باید اسکراب حاوی اسید سالیسیلیک یا مواد مشابه ضد آکنه باشد.

2. اسکراب صورت مناسب پوست خشک


کسانی که پوست خشک دارند می توانند از هر نوع شستشوی صورت که دارای موادی مناسب برای از بین بردن سلول های مرده پوست است استفاده کنند. گلیکولیک اسید یکی از این مواد است که سلول های مرده پوست و پوسته پوسته ها را به راحتی از بین می برد. به دنبال یک اسکراب صورت باشید که دارای اسید گلیکولیک باشد و همچنین برخی مزایای مرطوب کنندگی را برای پوست شما فراهم کند.

3. اسکراب صورت پوست حساس


افرادی که پوست حساس دارند هنگام انتخاب محصولات مراقبت از پوست باید بیشتر مراقب باشند. اگر پوست حساسی دارید، اطمینان حاصل کنید که اسکراب ضد باکتری و ضد التهاب است. پروپیلن گلیکول دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است. زردچوبه و ماست مواد طبیعی هستند که فواید ضد التهابی دارند. اسکراب های حاوی شکر منافذ برای پوست های حساس در نظر گرفته می شوند. شکر یک لایه بردار پوست طبیعی است و برای از بین بردن سلول های مرده پوست بسیار عالی عمل می کند.

4. اسکراب صورت مناسب پوست ترکیبی


از آنجا که پوست ترکیبی، ترکیبی از پوست خشک و چرب است، انتخاب اسکراب کمی سخت است. اما متخصصان می گویند افرادی که پوست ترکیبی دارند باید از اسکراب صورتی استفاده کنند که روغن اضافی پوست را بدون خشک شدن پاک کند.

ژل شستشوی صورت و اسکراب صورت


تفاوت اصلی بین ژل شستشوی صورت و اسکراب صورت، بافت آن است. شستشوی صورت دارای بافت صاف خامه ای است، در حالی که یک اسکراب صورت ریشه در آن دارد. هدف از استفاده از این دو نیز متفاوت است. شستشوی صورت فقط آلودگی ها، گرد و غبار و عوامل بیماری زا را از سطح پوست شما پاک می کند. با این حال یک اسکراب منافذ پوست را نیز تمیز می کند. با لایه برداری از پوست سلول های مرده پوست را از بین می برد.

آیا می توانید روزانه از اسکراب صورت استفاده کنید؟


نه. شما هر روز نباید از اسکراب استفاده کنید. اسکراب برای یک برنامه هفتگی مراقبت از پوست ساخته می شود. با این وجود می توانید هفته ای دو بار از اسکراب استفاده کنید.

اسکراپ صورت طبیعی

پس از استفاده از اسکراب چه مواردی را باید اعمال کنید؟


بعد از استفاده از اسکراب، یک مرطوب کننده ملایم بزنید. هنگام استفاده از مرطوب کننده، مطمئن شوید که صورت شما کمی مرطوب است. پوست مرطوب به مرطوب کننده کمک می کند تا در پوست شما قرار بگیرد و حداکثر مزایای آن را فراهم کند.

باید ها و نباید ها هنگام استفاده از اسکراب صورت


باید ها

 1. قبل از استفاده از اسکراب هرگز فراموش نکنید که صورت خود را بشویید.
 2. روی ناحیه T صورت (پیشانی، بینی، لب ها) تمرکز کنید.
 3. اطمینان حاصل کنید که حداقل 40 ثانیه زمان را برای ماساژ صورت خود صرف کرده اید.
 4. اگر وقت خود را برای انجام یک روال مناسب مراقبت از پوست دارید، می توانید بعد از اسکراب ماسک صورت بزنید.

نباید ها

 1. هر روز صورت خود را تمیز نکنید. دو بار در هفته بیش از حد کافی است.
 2. بیش از 40 تا 45 ثانیه صورت خود را پاک نکنید. مالش بیش از حد طولانی می تواند باعث تحریک پوست شود.
 3. اگر زخم های باز یا جوش های زخمی در صورت دارید، از استفاده از آن خودداری کنید.
 4. پوست خود را بلافاصله پس از استفاده اسکراب مقابل نور آفتاب قرار ندهید. این باعث می شود پوست شما فوق العاده حساس شود.

نتیجه گیری

اسکراب صورت یک روش ضروری و موثر برای مراقبت از پوست است. این به شما کمک می کند سلول های مرده پوست و روغن سبوم اضافی را از صورت خود پاک کنید و پوستی نرم و لطیف به شما بدهد.

برای یک اسکراب کامل مراحل ذکر شده را دنبال کنید. با این حال، محصولی متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید و پوست خود را ملایم نگه دارید، تا از ورود ریزگرد ها در پوست خود جلوگیری کنید. برای جلوگیری از عوارض جانبی، موارد باید ها و نبایدها را نیز به خاطر بسپارید.

منبع: skinkraft

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا