پوست و موسلامت

راه حل های مؤثر برای مراقبت از پوست در هوای گرم تابستان

تابستان سرگرم کننده است، مگر اوقاتی که زمان زیادی را زیر نور خورشید می گذرانیم و دچار آسیب پوستی می شویم! ممکن است زمانی در زندگی خود آفتاب سوختگی را تجربه کرده باشید و اگر چنین تجربه ای داشته اید، از قبل می دانید که چقدر می تواند دردناک باشد. انجام کار های ساده می تواند از پوست در برابر آفتاب سوختگی و سایر انواع آسیب های پوستی که در تابستان به وجود می آید، مراقبت کند.

اشعه های گرم، مرطوب و آفتاب می تواند مضر باشد، اما با رعایت برخی اقدامات احتیاطی، می توان از آسیب پوست جلوگیری کرد. اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید می تواند در کمتر از 15 دقیقه به پوست آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت و آسیب می تواند منجر به انواع مختلفی از سرطان پوست شود که خوشبختانه روش هایی برای پیشگیری و مراقبت از پوست در برابر نور خورشید در تابستان، وجود دارد که در ادامه، به آن ها می پردازیم.

محافظت در برابر آب و هوای گرم

لباس مناسب بپوشید

انتخاب لباس مناسب در تابستان، برای مراقبت از پوست.

پوشاندن بدن، یکی از نکات ضروری برای جلوگیری از آفتاب سوختگی است. معمولاً لباس‌ هایی با بافت محکم، بهترین پارچه برای مراقبت از پوست در آفتاب تابستان است، زیرا برخلاف پارچه‌ های سبک، نفوذ اشعه‌ ها به پوست را سخت‌ تر می‌ کند.

رنگ هایی را برای لباس انتخاب کنید که اشعه ماوراء بنفش را جذب نکنند، هر چه رنگ پارچه زنده تر باشد، محافظت بیشتری دارد. از پوشیدن لباس های سیاه خودداری کنید، زیرا نور و اشعه خورشید را جذب می کنند.

لوازم جانبی مانند عینک آفتابی و کلاه می توانند محافظت بیشتری در برابر اشعه های مضر UV ایجاد کنند. هر نوع لباس یا لوازم جانبی که بتواند از تماس مستقیم نور خورشید با پوست شما جلوگیری کند برای محافظت ضروری است.

  • عینک آفتابی با محافظ UV حداقل ۷۵ تا ۹۰ درصد نور مرئی، تهیه کنید و مطمئن شوید که 99 تا 100 درصد اشعه های UVA و UVB را مسدود می کند. لنز های پلی کربنات، محافظت لازم را در عین راحتی فراهم می کنند.

از ضد آفتاب استفاده کنید

کرم ضد آفتاب برای مراقبت از پوست در برابر اشعه های مضر UV خورشید در تابستان، بسیار مهم است. نه تنها از پوست در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند، بلکه خطر ابتلا به سرطان پوست، پیری و تغییر رنگ از جمله ظهور لکه های تیره را کاهش می دهد. مراقبت از پوست در زمستان و تمام فصول سال، ضروری است.

  • کرم ضد آفتاب، باید حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون آمدن از خانه استفاده شود. زیرا باید به طور کامل جذب پوست شود.
  • به دنبال کرم ضد آفتابی باشید که از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کند، برچسب روی بسته بندی باید شامل عبارت “broad spectrum” یا همان “طیف گسترده”، باشد.
  • یک ضد آفتاب با SPF بالا انتخاب کنید. “SPF”، یک معیار نسبی برای محافظت از پوست در برابر اشعه است. SPF توصیه شده برای مراقبت از پوست، 30 است.
  • از کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب، مخصوصاً هنگام شنا یا تعریق زیاد استفاده کنید. هر دو ساعت یک بار نیز آن را تمدید کنید.

هیدراته بمانید

به طور کلی، نوشیدن آب زیاد مهم است. اما در روز های مرطوب باید میزان آبی که می نوشید را افزایش دهید. هنگامی که آفتاب سوختگی رخ می دهد، مایعاتبدن کم می شود. بنابراین نوشیدن آب و مایعات اضافی، به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند. هر چه میزان مصرف آب بیشتر باشد، سطح مراقبت از پوست، به طور طبیعی در برابر آفتاب سوختگی تابستان، مقاوم تر می شود.

از مرطوب کننده استفاده کنید

هوای گرم، در نهایت می تواند پوست را خشک کند که منجر به سوزش بیشتر می شود. استفاده از مرطوب کننده مناسب که شامل یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع است، می تواند به راحتی پوست شما را آبرسانی کند. لایه برداری قبل از مرطوب کننده، موثر ترین راه است. زیرا رطوبت و گرما می تواند به سطح خارجی پوست آسیب برساند، بنابراین لایه برداری از شر سلول های مرده پوست خلاص می شود.

مدیریت پوست آسیب دیده

برخی اقدامات را می توانید برای بهبود و مراقبت بیشتر از پوست در برابر آفتاب تابستان انجام دهید. اما اگر به روش های تضمینی برای درمان آفتاب سوختگی پوست نیاز دارید، باید به مقاله دیگر ما، سر بزنید.

پوست را خنک کنید

قرار دادن کمپرس سرد یا دوش آب سرد، می تواند درد پوست آسیب دیده را تسکین دهد. یخ را مستقیماً روی پوست آفتاب سوخته قرار ندهید، زیرا می تواند منجر به خشک شدن پوست شود. نه تنها پوست را خشک می کند بلکه می تواند روند بهبودی را نیز طولانی کند. حمام یا دوش آب سرد مکرر به تسکین درد کمک می کند، زیرا گرمای ناشی از سوختگی را جذب می کند.

دارو مصرف کنید

توصیه می شود از یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی برای کاهش تورم، قرمزی و درد، استفاده کنید. این می تواند شامل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن باشد. در حالی که این کار می تواند درد داخل بدن را تسکین دهد، می توانید از کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه نیز استفاده کنید تا به مراقبت و کاهش خارش و تورم ناشی از آفتاب سوختگی بر روی سطح پوست در تابستان، کمک کند.

آلوئه ورا بمالید

اگر مصرف دارو را دوست ندارید، یک درمان طبیعی این است که آلوئه ورا را در ناحیه ملتهب بمالید. آلوئه ورا از سوختگی های جزئی تا خفیف کمک می کند. استفاده از ژل آلوئه ورا به تسکین درد کمک می کند. برای افزایش تسکین درد، توصیه می شود آلوئه ورا را در یخچال قرار دهید تا به احساس سوزش کمک کنید. می توانید حداقل 5 تا 6 بار در روز به مدت یک هفته، ژل را روی ناحیه آفتاب سوخته بمالید.

پوست آفتاب سوخته را جدا نکنید

بیرون آمدن تاول های کوچک می تواند مشکلات بیشتری مانند عفونت یا بثورات ایجاد کند. اگر تاول پاره شد، به سادگی آن ناحیه را با آب و صابون ملایم تمیز کنید. در طی فرآیند بهبود، پوسته شدن پوست طبیعی است. فقط به استفاده از مرطوب کننده ادامه دهید تا از پوست مرده اضافی جلوگیری کنید. محافظت از تاول ها و پوست، منجر به بهبود سریع تر پوست آفتاب سوخته و جلوگیری از ایجاد جای زخم می شود.

بدانید که از چه چیز هایی اجتناب کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید

در معرض نور مستقیم خورشید، قرار نگیرید.

بهتر است برای جلوگیری از آفتاب سوختگی یا بدتر شدن سوختگی، قرار گرفتن در معرض آفتاب را به حداقل برسانید. در حالی که آفتاب سوختگی در حال بهبود است، محافظت از آن در برابر اشعه های مضر UV که باعث آن شده اند بسیار مهم است.

در سایه ماندن، پوشیدن لباس‌ های محافظ و استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب اضافی، برای مراقبت از پوست در آفتاب تابستان، بسیار مؤثر است. برای محافظت در برابر اشعه خورشید، توصیه می شود از بیرون رفتن، از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، خودداری کنید. زیرا در این زمان است که پرتو های خورشید در قوی ترین حالت خود هستند. اگر در آن بازه زمانی بیرون هستید، تا آنجا که ممکن است به دنبال سایه باشید.

از عوامل تحریک کننده پوست اجتناب کنید

هر چیزی که حاوی ماده نفتی باشد، باید از آن اجتناب شود. زیرا گرما را جذب می کند که می تواند منجر به درد بیشتر شود. از وان آب گرم یا دوش پرهیز کنید، زیرا این فقط می تواند درد را افزایش دهد. دوش آب گرم می تواند پوست را خشک کرده و روند بهبودی را کُند کند. آب با دمای بسیار بالا می تواند منجر به تاول زدن و یا لایه برداری پوست شود. مهمترین عامل تحریک کننده ای که باید از آن اجتناب کنید خود آفتاب است، زیرا این امر می تواند آفتاب سوختگی را بدتر و طولانی تر کند.

از تخت های برنزه کننده دوری کنید

برنزه کردن، به طور کلی می تواند منجر به سرطان پوست و پیری پوست شود. تخت های برنزه کننده اشعه های UVA ساطع می کنند که روند بهبود را تسریع نمی کند. برنزه کردن در تابستان، جایگزین مناسبی برای مراقبت از پوست نیست.

از آرایش خودداری کنید

پوست آسیب دیده باید با گذشت زمان و به درستی، ترمیم شود. استفاده از مواد آرایشی شیمیایی و خشن می تواند باعث خارش، خشکی و التهاب بیشتر پوست شود. هر چه مواد شیمیایی کمتر باشد برای پوست بهتر است. در صورت وجود زخم باز، چیزی جز دارو، برای کمک به بهبود نباید روی آن قرار گیرد. اگر مواد آرایشی، روی تاول سوراخ شده اعمال شود، می تواند منجر به راش و احتمالاً عفونت شود.

منبع: wikihow

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا