پزشکیسلامت

آشنایی با مراقبت های بعد از کرونا

دوست عزیز خوشحالیم که توانستید بیماری کرونا را شکست دهید و به سلامت از بیمارستان ترخیص شدید. ولی باید به شما یادآور شویم که درمان شما هنوز کامل نشده و همچنان نیاز به مراقبت دارید. بهبودی از کرونا در خیلی از موارد به معنای تمام شدن مراقبت ها نمی باشد و افراد باید بعد از بهبودی برخی از تست ها را برای اطمینان از سلامتی خود انجام دهند.

علائم

اکثر بیماران حتی پس از بهبود یافتن دچار یک یا چندین عارضه جانبی هستند و از یک نشانه یا علامت خاص ناشی از کرونا رنج می‌برند. تعدادی از این علائم به شرح زیر است:

  • خستگی
  • تنگی نفس
  • ضعف حافظه
  • استرس و اضطراب
  • پایین آمدن کیفیت زندگی

مراقبت های پزشکی

مراقبت های پزشکی پس از کرونا
مراقبت پزشکی

برای اکثر بیماران، هدف از مراقبت های پزشکی شرایط پس از کرونا بهبود عملکرد و کیفیت زندگی است. در حالت ایده آل، باید با مشورت متخصصان پزشکی و روان پزشکی و باتوجه به شرایط فردی و اجتماعی بیمار، یک برنامه کامل تهیه و تنظیم شود.

متخصصان باید به بیماران یادآوری کنند که شرایط پس از کرونا هنوز به خوبی درک نشده، در عین حال باید به بیماران اطمینان دهند که در صورت ظهور اطلاعات جدید، حمایت از آن ها ادامه خواهد داشت. متخصصان باید در مورد پیشرفت ها و چالش ها بحث کنند و اهداف را ارزیابی کنند.

بسیاری از شرایط پس از کرونا را می توان با استفاده از روش های مدیریت علائم (مانند تمرینات تنفسی برای بهبود تنگی نفس) بهبود بخشید. یک برنامه توان بخشی کامل ممکن است برای برخی از بیماران مفید باشد که می تواند شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، درمان گفتار و زبان و یا توان بخشی عصبی باشد.

ممکن است یک برنامه بازتوانی محافظه کارانه فیزیکی برای برخی از بیماران (به عنوان مثال، افراد مبتلا به ضعف بعد از تمرین) توصیه شود. مشاوره با فیزیوتراپی برای شروع محتاطانه ورزش و توصیه هایی در مورد قدم زدن ممکن است مفید باشد. بازگشت تدریجی به ورزش استقامتی می تواند برای اکثر بیماران مفید باشد.

همچنین بهینه سازی مدیریت بیماری های زمینه ای ممکن است شامل مشاوره در مورد اجزای سبک زندگی مانند تغذیه، خواب و کاهش استرس (به عنوان مثال، مدیتیشن) باشد.

یادداشت برداری

یادداشت برداری از علائم پس از کرونا
یادداشت برداری

یادداشت برداری (همراه با تاریخ) از علائم و تغییرات توسط بیماران ممکن است برای ثبت تغییرات در شرایط سلامتی و شدت علائم مفید باشد، به ویژه در رابطه با محرک های احتمالی مانند فعالیت (فیزیکی و شناختی)، غذا ها، قاعدگی و درمان یا داروها.

چنین یادداشت برداری هایی می توانند بینش بیشتری از علائم و تجربیات بیماران را برای متخصصان مراقبت های بهداشتی ارائه دهند. متخصصان مراقبت های بهداشتی باید بیماران را تشویق کنند تا هرگونه علائم جدید یا متغیر را گزارش کرده و در مورد هرگونه تغییر در فعالیت ها یا روال عادی صحبت کنند.

دارو های بدون نسخه ای مانند مکمل های ویتامینی، پس از سنجش دقیق مزایا و خطرات مداخلات دارویی ممکن است برای برخی بیماری ها پس از کرونا (مانند سردرد و اضطراب) مفید باشد. برخی درمان ها ارائه شده است که شواهدی مبنی بر اثر بخشی آن ها وجود ندارد و حتی گاهی ممکن است برای بیماران مضر باشند.

متخصصان مراقبت های پزشکی پس از کرونا باید در مورد دارو های بدون نسخه، دارو های گیاهی، مکمل ها یا سایر درمان هایی که ممکن است بیماران به صورت خودسرانه انجام دهند، تحقیق کنند.

ملاقات با متخصص ها می تواند 2 یا 3 ماه یک بار در نظر گرفته شود. البته بسته به وضعیت بیمار و پیشرفت بیماری می تواند تعداد ملاقات ها تغییر کند.

مراقبت و حمایت جامع از بیماران پس از کرونا

شواهد نشان می دهد که حمایت همه جانبه از بیمار در طول دوره بیماری او می تواند مفید باشد. تشخیص و تأیید تأثیر بیماری بر کیفیت زندگی باید بخشی از تعامل مداوم متخصصان مراقبت های بهداشتی و بیمار باشد. گروه های حمایتی افراد را به هم متصل می کنند، پشتیبانی می کنند و منابع را برای افرادی که از کرونا آسیب دیده اند به اشتراک می گذارند.

هنگامی که نیاز های مادی، شغلی یا سایر حمایت های اجتماعی مشخص می شود، متخصصان مراقبت های بهداشتی باید خود از یک مددکار اجتماعی، کارگر، کارمند بهداشت یا متخصصان آموزش دیده مشابه برای کمک استفاده کنند.

منبع: cdc.gov

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا