بهداشت فردیسلامت

کارهایی که باید برای مراقبت از ناخن انجام داد

هنگامی که صحبت از مراقبت ناخن می شود آدم ها دو دسته می شوند: کسانی که می توانند با چشمان بسته برای خود مانیکور انجام دهند و کسانی که اهمیتی برای این موضوع قائل نیستند. با این وجود، یک چیز همه را متحد می کند: نیاز به یک روتین مراقبت از ناخن ساده و مناسب که همه بتوانند در خانه انجام دهند. پیشنهاد می کنیم امروز چند دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و با نکات سریع و آسان مراقبت از ناخن به دستان خود کمک کنید.

ناخن های خود را تمیز کنید

دقیقاً مانند مراقبت از پوست، مراقبت از ناخن نیز باید با پاکسازی کامل آغاز شود. شما می دانید که تمیز نگه داشتن ناخن ها چقدر مهم است، اما در هر صورت توصیه می کنیم قبل از شروع روتین مراقبت از ناخن ها، دست و ناخن های خود را کاملاً بشویید.

در مرحله بعد، پاک کردن اضافات لاک ناخن که همیشه روی ناخن ها باقی می مانند و جلوه ی بدی به ناخن هایتان می دهند. استفاده از پاک کننده مناسب لاک مهم است. ما اکثرا از پاک کننده های حاوی استون یا از خود استون استفاده می کنیم ولی کم کم باید روش پاکسازی را تغییر دهیم. پاک کننده های دارای استون به مرور زمان روی سلامت و زیبایی ناخن شما تاثیر می گذارند.

پاکسازی ناخن

به ناخن هایتان فرم مناسبی دهید

1. ناخنگیر

در مورد فرم دهی به ناخن ها گزینه های زیادی وجود دارد: برخی از افراد فقط از ناخنگیر استفاده می کنند. برخی هم برای دستیابی به شکل عالی ناخنشان از ناخنگیر و سوهان های مختلف استفاده می کنند. مهم اینست که خودتان کدام روش را ترجیح می دهید، همیشه باید اطمینان حاصل کنید ابزاری را استفاده کنید که فرم خوبی به ناخن هایتان بدهد.

به عنوان مثال، خریدن یک ناخنگیر فولادی و ضد زنگ با کیفیت بالا و دارای لبه تیز مهم است. اگر ناخن گیرتان کند باشد نه تنها با ناخن های ضخیم تر مواجه خواهید شد، بلکه با ایجاد پارگی های کوچک در ناخن های خود باعث آسیب دیدن آن ها می شوید. عدم توجه به این مسئله باعث ضعیف شدن و شکستن ناخن ها می شود.

2. سوهان

اگر سوهان های ناخن را ترجیح می دهید، گزینه های زیادی در اختیار دارید. مطمئن شوید که نوع متناسب با نیازتان را انتخاب کنید. آن دسته از سوهان های کاغذی مانند، به طور معمول کمتر از سوهان های فلزی ساینده هستند، اما به همان اندازه باعث ایجاد پارگی می شوند.

سوهان های شیشه ای که بیشتر مورد علاقه تکنسین های مانیکور هستند، سطح صاف تری دارند که احتمال آسیب دیدن ناخن کم است. با این وجود، یافتن آن ها دشوار تر و گران تر از سایر ابزار های مراقبت ناخن هستند.

هنگامی که روش مورد نظر خود را پیدا کردید به راحتی ناخن های خود را به شکل دلخواه خودتان درآورید. راحت باشید و از این کار لذت ببرید! اگر از ناخنگیر استفاده می کنید، ناخن خود را به یک باره مستقیم نگیرید. این روند را سه یا چهار بار انجام دهید تا ناخن هایتان انحنای طبیعی خود را حفظ کند.

اگر از سوهان استفاده می کنید وسوسه نشوید که سوهان را به سمت عقب و جلو بر روی نوک ناخن مانند اره بکشید. این کارباعث می شود یک لبه فرسوده و ناهموار برای ناخن خود ایجاد کنید. درعوض با حرکات بلند و صاف سوهان را در همان جهت بکشید. تفاوت این ها را خواهید دید!

سوهان کشیدن ناخن

به کوتیکول های خود اهمیت دهید

ما در مورد کوتیکول ها یک رویکرد ملایم را می پسندیم. بالاخره وظیفه آن ها محافظت از ناخن است. اگر با ما هم عقیده هستید، می توانید قسمت مراقبت از کوتیکول ناخن خود را به اصول اولیه محدود کنید.

هر قسمت را با دقت کوتاه کنید (آن قسمت های دندانه ای از پوست که به لبه ناخن شما آویزان هستند)، سپس مالش دهید. کمی روغن کوتیکول برای خوب و نرم ماندن این قسمت استفاده کنید.

ناخن های خود را لاک بزنید (یا نزنید!)

اگر قصد مانیکور کامل در خانه را دارید، زمان آن است که ناخن های خود را لاک بزنید. قبل از شروع، ناخن های خود را با یک پنبه آغشته به پاک کننده لاک ناخن پاک کنید. با این کار روغن اضافی (و حتی گرد و غبار) پاک می شود و یک سطح صاف و یکنواخت برای لاک ناخن ایجاد می شود. سپس یک لاک پایه (لاک بی رنگ) روی ناخن قرار دهید.

پس از خشک شدن لاک پایه، شما آماده استفاده از رنگ لاک مورد علاقه خود هستید. لاک ناخن خود را با سه بار کشیدن برس لاک روی ناخن تکرار کنید: یکی در وسط و یکی روی هر طرف ناخن. چند دقیقه صبر کنید، سپس همان لاک پایه را مجددا بزنید.

حال اگر ترجیح می دهید ناخن های خود را لاک نزنید، هنوز کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا آن ها را سالم و محکم نگه دارید. محصولی مانند تقویت کننده ناخن حاوی ویتامین در واقع برای کسی مناسب است که ناخن های “بدون لاک” را دوست دارد اما هنوز هم می خواهد از آن ها مراقبت کند.

از آنجا که این تقویت کننده ها با پرو ویتامین B5 غنی شده است، این تقویت کننده ناخن به کراتین نفوذ می کند تا ناخن ها را از داخل به بیرون فرآیند سالم سازی را شروع می کند و یک ظاهر سالم و صیقلی طبیعی ایجاد می کند و درخشش اضافی ندارد.

ناخن سالم

چه چیز هایی برای ناخن ها طبیعی است و چه چیزهایی نیست؟

ناخن های شما از چند لایه پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. از ناحیه پایه ناخن (زیر کوتیکول) رشد می کند. ناخن های سالم صاف، بدون چاله و شیار هستند. از نظر رنگ و قوام یکنواخت و بدون لکه و تغییر رنگ هستند.

گاهی اوقات ناخن ها برجستگی های عمودی بی ضرری ایجاد می کنند که از کوتیکول تا نوک ناخن کشیده می شوند. برجستگی های عمودی با افزایش سن برجسته تر می شوند. ناخن های دست نیز به دلیل آسیب دیدگی می توانند خطوط سفید یا لکه هایی ایجاد کنند اما در نهایت با ناخن رشد می کنند.

با این وجود همه شرایط ناخن طبیعی نیستند و احتمال ابتلا به بیماری های ناخن زیاد است. در صورت مشاهده موارد زیر با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید:

  • تغییراتی در رنگ ناخن مانند تغییر رنگ کل ناخن یا ایجاد رگه ای تیره در زیر ناخن
  • تغییراتی در شکل ناخن مانند ناخن های پیچ خورده
  • نازک شدن یا ضخیم شدن ناخن ها
  • جدا شدن ناخن از پوست اطراف
  • خونریزی در اطراف ناخن ها
  • تورم یا درد در اطراف ناخن ها
  • عدم رشد ناخن ها
مراقبت از ناخن

کار هایی که نباید روی ناخن ها انجام داد!

ناخن های خود را گاز نگیرید. این عادت ها می تواند به بستر ناخن آسیب برساند. حتی یک برش جزئی در کنار ناخن شما می تواند به باکتری ها یا قارچ ها اجازه ورود و ایجاد عفونت دهد.

قسمت هایی از ناخنتان که آویزان می شود را جدا نکنید. ممکن است به همراه آن قسمت بافت زنده را پاره کنید. در عوض قسمت هایی که بافت مرده دارد را با دقت جدا کنید.

از محصولات مضر برای مراقبت از ناخن استفاده نکنید. استفاده از پاک کننده لاک ناخن را محدود کنید. هنگام استفاده از پاک کننده لاک ناخن فرمول فاقد استون را انتخاب کنید.

مشکلات ناخن را نادیده نگیرید. اگر مشکل ناخن دارید که به نظر نمی رسد به خودی خود برطرف شده یا با علائم دیگری همراه است با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کنید.

نکته ای در مورد مانیکور و پدیکور

اگر برای ظاهر سالم ناخن هایتان به مانیکور یا پدیکور روی می آورید چند نکته را بخاطر بسپارید. به سالن هایی که مجوز دولتی دارند بروید. فقط با تکنسین هایی که از طرف دولت مجاز هستند کار کنید. کوتیکول های خود را جدا نکنید.

آن ها به منظور مهر و موم شدن پوست بر روی صفحه ناخن عمل می کنند، بنابراین برداشتن آن ها می تواند منجر به عفونت ناخن شود. اطمینان حاصل کنید که تکنسین ناخن شما برای جلوگیری از شیوع عفونت، تمام ابزار های مورد استفاده را در حین کار به درستی استریل می کند.

بدانید که نادیده گرفتن ناخن آسان است اما انجام برخی اقدامات اساسی می تواند ناخن های شما را سالم و محکم نگه دارد.

منابع: blog.caretobeauty.commayoclinic.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا