خانوادهکودک و والدین

نکاتی که باید در مراقبت از پوست کودکان رعایت کرد!

فکر می کنید همه نوزادان تازه متولد شده پوست بی عیب و نقصی دارند؟ بهتر است درباره این مسئله تجدید نظر کنید. در اینجا نحوه مراقبت از پوست کودکان آورده شده است. شاید تصور می کنید پوست کودکان صاف، نرم و بوی شگفت انگیزی دارد. اما در واقعیت در مواردی می تواند خشک، پوسته پوسته، حساس و حتی دارای تغییر رنگ و زردی نوزاد باشد.

نسبت به حمام حساسیت زیادی نشان ندهید

به احتمال زیاد شما هر روز دوش می گیرید، اما کودک واقعاً نباید روزانه حمام کند. Karl Neumann، پزشک متخصص اطفال در فارست هیلز می گوید: حمام کردن کودکان حتی دو یا سه بار در هفته هم زیاد است. البته هر زمان که لازم است باید ناحیه پوشک را تمیز کنید.

استحمام مکرر ممکن است باعث خشک شدن پوست و از بین بردن چربی ها و سایر موادی شود که از عفونت و قارچ های پوستی و سایر مواد تحریک کننده محافظت می کنند. حمام کردن از موارد مهم در مراقبت از پوست کودکان است.

محصولات پوستی ملایم را انتخاب کنید

هیچوقت نباید از شامپو و صابون بزرگسالان برای کودک استفاده کنید. دکتر Neumann می گوید: تا زمانی که نوزادان حدوداً یک ساله نشده اند، بهتر است از صابون ها و شامپو هایی استفاده کنید که مخصوص این گروه سنی باشد. به طور کلی این محصولات “غیر سمی” هستند، حاوی هیچ ماده رنگی، دئودورانت، الکل و سایر ترکیباتی که می توانند برای پوست نوزاد شما مضر باشند، نیستند.

هنوز نمی دانید که کدام محصولات مراقبت از پوست کودکان را باید خریداری کنید؟ ما پیشنهاد می کنیم نگاهی به برچسب محصول بیندازید و مواردی را که دارای کمترین مواد شیمیایی عجیب و غریب هستند انتخاب کنید. فرمول های ضد ریزش اشک کمتر باعث تحریک چشم کودک می شوند. وقتی کودک را استحمام می کنید، بدانید که برخی از صابون های کودک مانند یک صابون معمولی شما کف ایجاد نمی کنند، اما این بدان معنا نیست که شما باید مقدار بیشتری صابون بزنید.

محصولات مراقبت از پوست کودکان

استفاده از پودر بچه را فراموش کنید

می دانیم که در بسته های ضروری مراقبت از کودک پودر بچه وجود دارد، اما از استفاده آن دوری کنید. کارشناسان می گویند از این کار خودداری کنید، زیرا کودک می تواند پودر را در ریه های خود استنشاق کند و این کار باعث آسیب او می شود.

دکتر Neumann می گوید: اگر مجبور به استفاده از پودر هستید، دور از کودک پودر خود را تکان دهید، بر روی دستان خود ریخته و آن را در هوا پخش نکنید تا اثرات مخرب آن به کودکتان آسیبی وارد کند.

لوسیون از محصولات پوستی مهم است

پوست کودک معمولا مستعد خشکی است، بنابراین باید آن را تا حد ممکن مرطوب نگه دارید. وقتی کودک را از وان خارج کردید به آرامی خشکش کنید و بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید. احتمالاً در بین حمام ها نیز به میزان زیادی به لوسیون مرطوب کننده نیاز خواهید داشت.

مرطوب کننده ها به پوست رطوبت نمی دهند. آن ها مانع از تبخیر رطوبت موجود در پوست می شوند. مرطوب کننده ها را هر چند بار که لازم است استفاده کنید. قرار دادن لایه های ضخیم از این محصول روی پوست کودک اشکالی ندارد. همچنین می توانید برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد هوای اتاق کودک یک دستگاه رطوبت ساز خریداری کنید که این امر می تواند به خشکی و اگزما پوست کودک کمک کند.

لوسیون مرطوب کننده پوست کودکان

نگران در معرض آفتاب قرار گرفتن کودک نباشید

کرم ضد آفتاب برای نوزادان زیر شش ماه توصیه نمی شود. دکتر Neumann می گوید: ضد آفتاب ها برای نوزادان زیر شش ماه تأیید نمی شوند، زیرا هنوز برای این گروه سنی آزمایش نشده اند. اما بیشتر کارشناسان معتقدند که در شرایطی که نوزاد در معرض آفتاب قرار می گیرد، استفاده از ضد آفتاب مناسب کودکان ایمن تر از عدم استفاده از ضد آفتاب است.

اما شما و نوزاد نمی توانید برای همیشه در خانه بمانید. ( فقط بردن کودک برای پیاده روی یا پارک یا ساحل قبل از رسیدن به شش ماهگی مشکلی ندارد. خوب است که هم فعال باشید و هم هوای تازه بخورید.) فقط سعی کنید اجازه ندهید آفتاب مستقیماً به پوست کودک برخورد کند. پوشش آفتاب را روی کالسکه او باز کنید و بدن او را بپوشانید. همچنین ممکن است بخواهید برای شیشه های عقب اتومبیل خود سایه آفتاب تهیه کنید. وقتی در پارک یا ساحل هستید، زیر چتر یا درخت سایه دار باشید.

هنگامی که نوزاد شش ماه را تمام کرد به دنبال ضد آفتاب با فیلتر های ارگانیک باشید، زیرا پوست و چشم کودک را تحریک نمی کند و حاوی مواردی است که کمک شایانی به مراقبت از پوست کودک شما می کند.

چین خوردگی های پوست کودک را تمیز کنید

در حالی که مرطوب شدن پوست با لوسیون توصیه می شود، باید مطمئن شوید که پوست کودک خیس نیست. طبق گفته پزشک متخصص اطفال Cheryl Wu، رطوبت می تواند در همه چین خوردگی های پوست باقی بماند. این نواحی دارای پوست نازک و تحریک پذیری هستند که باید مراقب آن ها بود.

برای مراقبت و جلوگیری از قرمزی، زخم شدن و لایه برداری، تمام چین خوردگی های پوست کودک را دو بار در روز تمیز کنید. از آب نیز استفاده کنید، زیرا ممکن است در نواحی گلوی کودک شیر یا مواد غذایی باقی مانده وجود داشته باشد. دهان کودک را به طور مداوم پاک کنید.

جوش ها و التهابات معمولاً طی چند روز برطرف می شوند، اما برای تسکین ناراحتی کودک می توانید از Aquaphor و وازلین استفاده کنید. اگر جوش های قرمز ناهموار باشند، می تواند نشانه ای از عفونت مخمر باشد که با مراجعه به پزشک متخصص اطفال رفع می شود.

فرق التهاباتی که از پوشک حاصل می شود را با جوش های دیگر بدانید

ما هیچ نوزادی را نمی شناسیم که هرگز التهابات حاصل از پوشک را پیدا نکرده باشد، بنابراین احتمالاً شما نیز مجبور خواهید شد با آن ها کنار بیایید. التهابات پوشک معمولاً جدی نیستند و با مقداری کرم مخصوص التهاب پوشک یا لوسیون مرطوب کننده ملایم و خشک نگه داشتن ناحیه طی چند روز از بین می روند.

نکته اصلی در مراقبت از پوست کودکان این است که تفاوت بین التهابات پوشک قدیمی و جوش های پوستی مخمر را بدانید. نوع قدیمی این التهابات ساده معمولاً با کرم بدون نسخه رفع می شود. نوع جوش های مخمر به کمک کرم تجویز شده رفع می شود.

وجود ماه گرفتگی طبیعی است

ماه گرفتگی های کودکان

ماه گرفتگی ها در بدو تولد نوزادان بسیار رایج است و معمولاً بی ضرر است اما اگر هرگونه تغییری پیدا کردند باید مراقب آن ها باشید. آكادمی اطفال آمریكا توصیه می كند در صورت ایجاد گره (ایجاد ناهمواری و پیچ خوردگی در پوست) و یا رشد سریع آن، با متخصص اطفال مشورت كنید. هر ماه گرفتگی قرمز یا صورتی، به خصوص اگر برجسته شده باشد، را به دکتر نشان دهید. بنابراین پزشک کودک می تواند آن را بررسی کند و مطمئن شود که همه چیز خوب است.

موادی که باید از استفاده آن ها اجتناب کرد

متخصصان پوست کودکان می دانند که هرچه سن کودک کمتر باشد حساسیت پوست او بیشتر می شود و مراقبت سخت تر است. وظیفه ما این است که به والدین اطلاع دهیم که پوست کودک آن ها معمولاً بیشتر از پوست بزرگسالان در معرض مواد تحریک کننده است و در کودکان غیر معمول نیست که به تحریکات پوستی یا آلرژی به مواد رایج مصنوعی دچار شوند.

بنابراین هیچ مقاله روتین مراقبت از پوست کودکان بدون بحث در مورد مواد تشکیل دهنده محصولات پوستی برای جلوگیری از آارژی نیست. در اینجا نکاتی برای آموزش والدین در مورد هر ماده خطرناک وجود دارد:

  • عطر: هر کسی بوی خوب کودک خود را دوست دارد، اما محصولات دارای رایحه اغلب با آلرژی، درماتیت، مشکلات تنفسی و سایر عوارض جانبی منفی همراه است. علاوه بر این ها پوست کودک به خودی خود بوی خوبی دارد. برای جلوگیری از هرگونه عارضه پوستی، اطمینان حاصل کنید که مرطوب کننده ای که انتخاب می کنید فاقد عطر است.
  • پارابن: این مواد به عنوان مواد نگهدارنده در شستشوی بدن، شامپو ها، پاک کننده های صورت و دئودورانت ها بسیار استفاده می شوند. با این حال آن ها می توانند باعث تحریک و آلرژی در کودکان خردسال شوند، بنابراین بهتر است از این موارد نیز خودداری کنید.
  • فرمالدئید: از مواد نگهدارنده آزاد کننده فرمالدئید (FRP) گاهی اوقات برای جلوگیری از رشد باکتری استفاده می شود، اما این ماده شیمیایی همچنین می تواند منجر به آلرژی و تحریک شود و حتی ممکن است برای سیستم ایمنی بدن مضر باشد. بهتر است از هرگونه مواد شوینده، شستشوی بدن، نرم کننده ها یا شامپو هایی که دارای این ماده هستند، خودداری کنید.
  • سدیم لوریل سولفات (SLS) / سدیم لورات سولفات (SLES): تحقیقی گزارش می دهد که بیش از 90 درصد شامپو ها و مایع های شستشوی بدن حاوی سولفات هستند. SLS می تواند چشم، پوست و ریه ها را تحریک کند و این ماده گاهی اوقات با سایر محصولات شیمیایی ارتباط ضعیفی برقرار می کند.
  • رنگ های مصنوعی: اغلب به عنوان FD&C یا D&C برچسب گذاری می شوند. این رنگ ها حاصل از منابع قیر نفتی یا ذغال سنگ محرک های بالقوه ای هستند که کودکان می توانند به آن ها حساسیت نشان دهند. در حالی که اتحادیه اروپا آن ها را ممنوع کرده است، والدین باید مراقب باشند، زیرا هنوز هم در بسیاری از محصولات زیبایی یافت می شود.
  • پروپیلن گلیکول: پروپیلن گلیکول که به طور مرتب در مرطوب کننده ها و ضد آفتاب یافت می شود، یک الکل کوچک و ارگانیک است که بیشتر برای تهویه پوست استفاده می شود. با این حال شناخته شده است و حتی در غلظت های کمتر از دو درصد باعث درماتیت و کهیر می شود.
  • ضد آفتاب شیمیایی: به عنوان عامل جذب نور ماورا بنفش عمل می کنند، اما در صورت جذب مقدار زیاد عواقب آن ناشناخته است. از استفاده از ضد آفتاب هایی که شامل مواد شیمیایی مانند بنزوفنون، آووبنزون، PABA، هموسالات و متوکسی سینامات هستند خودداری کنید. در عوض ضد آفتاب های روی یا تیتانیوم را انتخاب کنید.

منابع: practicaldermatology.com و thebump.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا