اخبار سلامتسلامتمذهبی

مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا را چگونه باید برگزار کرد؟

با نزدیک شدن به ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) و آغاز ماه محرم و صفر، بسیاری از افرادی که هر ساله این مراسم را با شور و اشتیاق خاصی برگزار می کرده اند، حال از خود این پرسش را دارند که با وجود وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور و بالا رفتن آمار هر روزه مبتلایان، آیا می شود این مراسم را همچون گذشته با شکوه هر چه تمام تر برگزار کنند یا خیر؟ ما در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت و با توجه به منابع معتبر و صاحب نظر در این زمینه به بررسی امکان برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

نظر مسئولین درباره برگزاری مراسم عزاداری در ایام کرونا

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه امسال در ماه محرم با شرایط خاص و محدودیت هایی رو به رو هستیم، گفت: “خط قرمز و اولویت اصلی ما در برگزاری مراسم محرم و صفر، حفظ سلامت جامعه است“. در ادامه مطلب درباره عزاداری در ایام کرونا و شرایط آن صحبت خواهیم کرد.

به نقل از سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت ‌الاسلام غلام رضا عادل روز چهارشنبه در جلسه “ستاد راهبردی ویژه محرم 1399” که با حضور مدیران و مسئولان سازمان اوقاف برگزار شد، اظهار کرد این جلسه به دلیل شرایط خاص امسال و در پیش بودن محرم برگزار شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه اهمیت محرم و صفر بر کسی پوشیده نیست، گفت ایام محرم همواره مورد توجه مردم بوده است، به طوری که عزاداران به صورت خود جوش در خیابان ها، کوچه ها و امام زادگان حضور می یابند.

عادل تصریح کرد: فرصت محرم برای کشور نیز مهم است، زیرا بسیاری از مشکلات کشور به برکت روضه های سیدالشهدا (ع) حل شده است، بنابراین باید از این فرصت استفاده کنیم اما برای سبک و سیاق برگزاری باید فکر شود.

وی با تاکید بر اجرای طرح شمیم حسینی در ایام محرم خاطر نشان کرد: طی هفته های اخیر جلساتی را برگزار کردیم و ظرفیت ها و مدل سازی های جایگزین بررسی شده است و با تصمیم نهایی، ابلاغیه ها به استان ها ارسال می شود.

آیا هیئت ها می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی عزاداری در ایام کرونا را برگزار کنند؟

عزاداری در ایام کرونا

کمیته اطلاع رسانی مبارزه با کرونا در تازه ترین اطلاعیه، شیوه نامه های بهداشتی مراسم محرم را منتشر کرده که برنامه های عزاداری را تنها درمحیط های سر بسته و مورد تایید، مجاز می داند و از مردم، مسئولان هیات های مذهبی و سخنران ها می خواهد آیین نامه ها را رعایت کنند. از جمله موارد ممنوعه، پذیرایی و توزیع شربت و نذری تکیه ها و تجمع هاست.

معاون وزارت بهداشت، از مخالفت قاطع و محکم این وزارت خانه با مراسم پرجمعیت محرم به ویژه در محیط های سر بسته خبر داد.

علیرضا رئیسی گفت: “با وجود ارادت بالایی که به محرم داریم، اگر شرایط رعایت نشود دچار مشکل خواهیم شد. نمی شود هر کار که می خواهیم انجام دهیم و بگوییم با رعایت پروتکل های بهداشتی خطر کنترل می شود؛ چون پروتکل یک عصای جادویی نیست.”

در این میان سعید ده نمکی، وزیر بهداشت در یک نشست آنلاین با کارشناسان پزشکی، یاد آوری کرد که راه مقابله با کووید 19 طولانی است. او ماهیت کرونا را چند وجهی و “شتر گاو پلنگ” نامید و از اهل علم و دانشگاه خواست از “ادعا و توهم” در زمینه های درمان و ریشه کن کردن این ویروس ناشناخته خودداری کنند.

چگونه مراسم عزاداری را همراه با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کنیم؟

اگر به هر دلیلی قصد برگزاری مراسم عزاداری در ایام کرونا را داشته باشید، باید تمامی پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های صادر شده از منابع و سازمان های معتبر فعال در این زمینه را رعایت نمایید تا هیچ مشکلی برای خودتان و سایر افراد شرکت کننده در این مراسم پیش نیاید.

ستاد مقابله با کرونا و سایر نهادهای مربوطه، همانطور که در بالا اشاره شد دستورالعمل هایی را برای هیئات و حسینه ها و مساجد و… برای برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایام کرونا ارائه داده اند که به شرح ذیل می باشد:

 1. برنامه ریزی برگزاری مراسم دارای مجوز کارگروه، صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری (از هر طرف حداقل دو متر) و تجمعات حداقلی.
 2. رعایت کاهش ساعات برگزاری مراسم (حداکثر دو ساعت).
 3. جابجایی هیات ها و دسته روی ممنوع می باشد.
 4. استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم ممنوع می باشد. بدیهی است مراسم سینه زنی و زنجیرزنی (با زنجیر شخصی) در محل مراسم بدون جابجایی مجاز می باشد.
 5. ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری.
 6. استفاده از ماسک به صورت مستمر.
 7. اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات.
 8. تشدید نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی مرتبط با عزاداری در شهرهای دارای وضعیت حاد بیماری توسط کمیته های نظارت استانی و شهرستانی.
 9. تاکید شده است که مراسم های خاص در برخی استان ها (نظیر یوم العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری اردبیل، شیرخوارگان، قالیشوران اصفهان و …) به دلیل تجمع، تراکم و جابجایی و همچنین ضرورت پیشگیری از شیوع و سرایت بیماری، ممنوع می باشد.
 10. حضور هیات ها در اماکن مقدس حرم رضوی، حرم حضرت معصومه سلام علیها، حرم عبدالعظیم حسنی، شاهچراغ، امامزاده صالح و …جهت برگزاری مراسم ممنوع می باشد. مدیریت تولیت ها نسبت به برگزاری مراسم در اماکن و فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اجرای پروتکل های بهداشتی در چارچوب ضوابط کلی فوق الذکر اقدام می نمایند.
 11. برگزاری نماز کما فی السابق در مساجد حداکثر به مدت یک ساعت در اماکن سربسته دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت مکان مورد نظر و رعایت فاصله گذاری (حداقل دو متر از هر طرف)، استفاده از ماسک و همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع می باشد.

دستورالعمل های مرتبط با نذورات

در بخش مرتبط با نذورات این دستورالعمل آمده است: با عنایت به مخاطره جدی نسبت به توزیع نذورات به شکل سنوات گذشته لازم است ذیل اقدام و نظارت لازم معمول گردد:

🔹 ممنوعیت هر گونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری.

🔹نذورات برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط صرفا در قالب مواد غذایی خشک و یا خام توزیع گردد.

🔹 برپایی هر نوع ایستگاه های صلواتی توزیع نذورات و چای (موکب ها، خیمه ها، چادر و …) در تمامی استان ها و شهرستان ها ممنوع است.

🔹 نذورات خاصی که امکان تغییر نذر به دلیل مسائل شرعی وجود ندارد، با نظارت کارشناسان بهداشتی طبخ و بسته بندی می شود. توزیع این نذورات باید در سایر اماکن انجام شود تا از تشکیل تجمع، صف و تراکم جمعیت خودداری شود.

دستورالعمل های مرتبط با بهداشت

🔸 با عنایت به اهمیت حفظ بهداشت محیط در محل های برگزاری مراسم سوگواری، لازم است نسبت به توجیه هیات امنا و متولیان امر و مداحان مبنی بر رعایت دستورالعمل های ضمیمه و فراهم نمودن اقلام بهداشتی، مواد ضدعفونی، نصب پلاکاردهای آموزشی، توجیه عدم حضور افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، مدیریت ساعت و زمان برگزاری و سایر موارد، اقدام لازم قبل از فرا رسیدن ماه محرم و همچنین در حین ایام سوگواری، صورت پذیرد.

🔸 مسوول برگزاری مراسم نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تعداد شرکت کنندگان، زمان برگزاری و رعایت نکات مرتبط با پذیرایی متعهد بوده و لازم است به شیوه مناسب اطلاع رسانی و توجیه صورت پذیرد.

🔸مراسم صرفا در اماکن و فضاهایی دارای مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شود.

🔸 در این دستورالعمل همچنین وظایف دستگاه هایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان تبلیغات اسلامی، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و جماعات، مدیریت حوزه های علمیه، دفتر تبلیغات حوزه علمیه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، نیروی انتظامی، دادستانی کل کشور،سازمان بسیج، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور (کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی)، ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و رسانه ها تشریح شده است.

آیا صرفا زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی می تواند عزاداری را ایمن کند؟

عزاداری در ایام کرونا

مینو محرز عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری های واگیر در ایران درباره روند افزایش مبتلایان به کرونا در ایران هشدار داد و گفت امکان فاصله گذاری اجتماعی در مراسم محرم نیست. به گفته این کارشناس مراسم ماه محرم معمولی نیست و نمی توان اقدامات بهداشتی را رعایت کرد.

به گفته این عضو کمیته علمی ستاد مبارزه در ایران، ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود 10 برابر شده است. مینو محرز گفت: ” ویروس کرونا که در ماه های گذشته در دنیا گسترش پیدا کرده بود، کرونای نوع B بود. اکنون جهش یافته و به عنوان نوع G شناخته می شود که می تواند تعداد بسیار بیشتری را مبتلا کند و اگر در یک جمع یک نفر ناقل باشد می تواند تعداد زیادی را مبتلا کند.”

او درباره برگزاری مراسم عزاداری محرم در ایران هشدار داد که “با ماسک نمی شود جلوی انتشار کرونا را در مراسم ماه محرم گرفت، زیرا عزاداران در این مراسم اشک می ریزند و عرق می کنند و ماسک خیس می شود، ماسک هم که خیس شود دیگر به درد نمیخورد.

او خواستار آن شد که از طریق رسانه ها به مردم هشدار داده شود که ” خطر انتشار و گسترش کرونا درمراسم ماه محرم زیاد است و بهتر است تا جای ممکن در خانه بمانند و عزاداری کنند. همچنین اظهار کرد “باید برگزاری مراسم پر جمعیت در حسینیه ها و تکیه ها، دادن نذری و صف های مردم برای گرفتن نذری امسال تعطیل شود.”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا