مذهبیمناسبت ها

ماه رمضان و انجام اعمال مستحبی پر فضلیت در این ماه

بسیاری از افراد هستند که معنا و مفهوم لغوی ماه مبارک رمضان را نمی دانند. همچنین نمی دانند انجام کدام اعمال در این ماه ثواب زیادی دارد. ما امروز در این مقاله به بررسی همین موضوع پرداخته ایم و می خواهیم به شما معنا و مفهوم لغوی ماه رمضان را بگوییم و شما را از انجام اعمالی که در این ماه ثواب بسیاری دارد آگاه سازیم.

معنای لغوی ماه رمضان

رمضان نام یکی از ماه های قمری موجود در تقویم می باشد که این ماه تنها ماه قمری است که نامش در قرآن آمده است. به گفته قرآن فضیلت های هر انسان در این ماه دو چندان می شود.

رمضان در لغت به معنی شدت حرارت و سوزاندن ترجمه شده است. معنی سوزاندن برای رمضان به این دلیل است که دفتر گناهان هر انسانی که در این ماه طلب استغفار و توبه کند سوزانده می شود و انسان همانند روز اول تولدش پاک می شود.

پیامبر عظیم الشان اسلام می فرمایند: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ ماه رمضان به این دلیل رمضان نام گذاری شده است، چون در این ماه تمام گناهان هر بنده ای بخشیده می شود.

از جمله معجزات الهی در این ماه این است که تمام کتاب های الهی از جمله: تورات، انجیل، صحف، زبور و به خصوص قرآن مجید در این ماه نازل شده است.

نام این ماه در روایات اسلامی ماه مهمانی خدا نام گرفته است و خداوند، با کرامت، بخشش و عطوفت خود از بندگانش پذیرایی می کند.

ماه مبارک رمضان چه فضیلت هایی دارد؟

ماه مهمانی خدا فضیلت های بسیاری برای دارد که از جمله فضیلت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) بهترین و برترین ماه در ماه های قمری

ماه مبارک رمضان به دلیل نزول قرآن و توجه خاص پروردگار به بندگانش و بسیاری از موارد دیگر یکی از مهم ترین و بهترین ماه های قمری است. خداوند در قرآن می فرماید: “من در این ماه قرآن را برای هدایت بندگانم در زمین نازل کردم تا بندگانم پند و اندرز های مرا در این ماه توسط قرآن بخوانند و بشنوند.

پیامبر بزرگوار اسلام می فرمایند: ای انسان ها بدانید که ماه رمضان ماه مهمانی پروردگارتان است. در این ماه به قدری فضیلت از جانب خداوند وجود دارد که روز ها و شب ها و ساعات موجود در آن را نمی توانید در هیچ ماه دیگری پیدا کنید.

2) کتاب های آسمانی در این ماه نازل شده اند.

تمام کتاب های الهی و آسمانی خداوند از جمله: قرآن، تورات، انجیل، زبور و صحف در این ماه بر بندگان خدا نازل شده اند. امام صادق (ع) می فرمایند: تمام قرآن در ماه رمضان به فرشته وحی نازل شد و نزول تمام کتاب های الهی در همین ماه بود که عبارتند از: روز اول ماه رمضان قرآن، روز ششم ماه رمضان تورات، روز سیزدهم انجیل و روز هجدهم ماه رمضان زبور نازل شد.

3) توفیق روزه داری

خداوند در ماه مبارک رمضان توفیق روزه گرفتن را به بندگانش عطا کرده است. “پس هر کس که ماه مبارک رمضان را درک کرده است باید روزه بگیرد.”

فواید روزه داری

فواید روزه داری

1) تقویت تقوا، اخلاص و دوری از گناه

امام صادق (ع) می فرمایند: خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: روزه از من است و پاداش آن را هم خودم می دهم.

حضرت فاطمه (س) می فرمایند: خداوند روزه را برای پایداری عهد و پیمان با خدا و استحکام اخلاص واجب کرده است.

2) از عذاب های دنیا و آخرت جلوگیری می کند.

امام علی (ع) می فرمایند: روزه روده انسان را باریک کرده و گوشت او را می ریزد و انسان را از گرمای شدید برزخ و دوزخ دور می کند.

پیامبر بزرگوار اسلام می فرمایند: روزه سپری در برابر آتش دوزخ است.

3) موجب آرامش جسم و روان می شود.

روزه موجب آرامش روح، جسم، روان، قلب و دل می شود.

پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: روزه بگیرید تا سالم بمانید.

امام باقر(ع) می فرمایند: روزه و حج دل های شما را آرام می کند.

اعمال ماه رمضان

1) روزه

روزه یکی از پر فضیلت ترین اعمال در ماه مبارک رمضان است که موجب تربیت روح و روان همه انسان ها می شود. البته توجه داشته باشید که روزه تنها برای بدن نیست و در کنار عدم خوردن و آشامیدن باید چشم ها، گوش ها، زبان و قلب انسان هم روزه باشد.

روزه زبان شامل مواردی همچون: محافظت و نگهداری زبان از دروغ، غیبت، تهمت و امثال این‌ها می شود.

روزه چشم شامل مواردی همچون: خودداری نمودن چشم از نگاه کردن به مناظر ممنوعه و حرام می شود.

2) قرائت قرآن

در احادیث ائمه ذکر شده است که ماه رمضان بهار قرآن است. ثواب خواندن یک آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان برابر است با ختم یک قرآن کامل که ثوابی دو چندان دارد.

3) دعا کردن و استغفار برای گناهان

ماه رمضان ماه دعا و استغفار است. روایت شده که امام زین ‌العابدین(ع) در این ماه جز به دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر لب نمی‌گشود. چرا که طبق فرموده پیامبر(ص) : “دعای روزه‌ دار ردّ نمی‌شود.”

4) غسل کردن

غسل کردن یکی از اعمال مستحب در ماه مبارک رمضان است که ثواب بسیاری دارد.

5) دادن افطاری به نیاز مندان

یکی دیگر از اعمال ماه رمضان، دادن افطاری به نیاز مندان است که از این طریق پروردگار عالمیان به واسطه افراد خیر، سفره نیازمندان را پر روزی و پر برکت می کند.

توصیه می شود اگر توان مالی و دادن افطاری به نیازمندان را دارید به آن ها کمک کنید و از ثواب زیاد آن خودتان را محروم نکنید.

6) دادن صدقه در این ماه بسیار توصیه می شود.

طبق احادیث و روایات دادن صدقه 70 بلا را از زندگی افراد دور می کند و به دلیل اینکه در ماه مبارک رمضان تمام ثواب ها دو چندان می شود، صدقه دادن ثواب زیادی دارد و سعی کنید هر روز صدقه بدهید.

7) اعتکاف در ماه مبارک رمضان

اعتکاف در ماه مبارک رمضان

پیامبراکرم (ص) می فرمایند :اعتکاف عشر فی شهر رمضان تعدل حجتین و عمرتین. اعتکاف در یک دهه از ماه مبارک رمضان برابر با ثواب دو حج و دو عمره است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا