پوست و موسلامت

طرز تهیه لوسیون بدن خانگی و هر آنچه که درباره فواید آن باید بدانید!

ما در این مقاله میخواهیم شما را از دست محصولات شیمیایی و گران قیمت رها کنیم و آموزش یک لوسیون طبیعی خانگی بدن را در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید به راحتی در خانه با استفاده از مواد توصیه شده لوسیون خود را تهیه کنید.

این دستور العمل لوسیون بدن خانگی بسیار ساده برای مبتدیان است. ما به شما یک لوسیون بدون چربی را که به راحتی با هم مخلوط می شوند را آموزش می دهیم.

تهیه لوسیون بدن خانگی ساده است اما به دقت و چند ماده نا آشنا نیاز دارد. این روند ممکن است در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما اگر بارها این کار را انجام دهید، می بینید که چقدر آسان است.

طرز تهیه لوسیون بدن خانگی و ساده

لوسیون بدن بیشتر از آب ساخته شده است. بیشتر لوسیون های قابل پمپ بین 70٪ تا 80٪ آب هستند. یک لوسیون سبک تر می تواند با بالا نگه داشتن درصد آب، نزدیک به 80٪ ساخته شود. لوسیون غلیظ تر و شبیه کرم به 70٪ نزدیک خواهد شد.

ماده اصلی دیگر در لوسیون روغن است. انواع روغنی که انتخاب می کنید تأثیر زیادی در لوسیون شما خواهد داشت. به عنوان یک قاعده کلی، هر چیزی که در دمای اتاق جامد باشد (روغن نارگیل، شی باتر و غیره) بر روی پوست احساس سنگینی می کند. در سبک ترین لوسیون ها فقط از روغن های مایع (بادام شیرین، مغز زردآلو و غیره) استفاده کنید. با دستکاری سطح آب و روغن های استفاده شده می توانید به میزان غلظت مورد نظر خود برسید.

از آنجا که روغن و آب با هم مخلوط نمی شوند، لوسیون همچنین حاوی امولسیون کننده است.  برای نگهداری لوسیون از دو امولسیون کننده لازم است استفاده کنید. شما به یک امولسیون کننده و دیگر به مواد مغذی ساز نیاز دارید. ده ها انتخاب وجود دارد، اما رایج ترین آن ها polawax به عنوان امولسیون کننده و اسید استئاریک به عنوان یک ماده شوینده است.

آن ها ارزان و به راحتی در دسترس هستند. آن ها همچنین لوسیون را غلیظ کرده و به آن حجم می دهند. این بیشتر به امولسیون تبدیل می شود. اما برای اهداف عملی، فقط بدانید که شما به یک امولسیون کننده و یک ماده شوینده نیاز دارید.

در آخر، لوسیون بدن خانگی باید حاوی ماده نگهدارنده باشد. (1٪ به محصول نهایی اضافه شود) اگر به مواد خود یک ماده نگهدارنده اضافه کنید، لوسیون شما به مدت 1 هفته در یخچال دوام می آورد و اگر بیشتر از آن بماند شروع به کپک زدن می کند.

مواد تشکیل دهنده اختیاری

اکنون موارد جالب نیز وجود دارد که می توانید به لوسیون خود اضافه کنید. برخلاف مواد ذکر شده در بالا، 100٪ اختیاری هستند.

رایحه به طور مكرر به لوسیون بدن خانگی اضافه می شود و یا روغن های معطر یا روغن های اساسی موثر هستند. روغن های اساسی معمولا در ساخت صابون خوب عمل نمی کنند. اما لوسیون فرآیند پخت ندارد، بنابراین عطر روغن های اساسی همچنان در آن باقی خواهد ماند. فقط به یاد داشته باشید که آن ها روی پوست می مانند بنابراین از هرگونه اثراتی مانند حساسیت به آفتاب آگاه باشید.

گیاهان یا گل ها می توانند در روغن ها تزریق شوند تا به خواص درمانی روغن مورد استفاده شما بیفزایند. این برنامه ریزی پیشرفته کمی طول می کشد، زیرا ممکن است هفته ها یا ماه ها دم کشیدن روغن را طولانی تر کنند.

سرانجام، اضافه کردن بسیاری از افزودنی ها به لوسیون ها مانند مواد معدنی معطر، مواد ابریشمی و غیره وجود دارد. من شخصاً با آن ها کار نکرده ام، اما آن ها یک گزینه هستند.

بنابراین چگونه می توان همه این مواد و درصد ها را به یک دستورالعمل عملی با مقادیر قابل اندازه گیری تبدیل کرد؟ لوسیون باید از نظر وزن محاسبه شود و ساده ترین اندازه گیری برای کار با گِرم (واحد اندازه گیری وزن) است. برای ایجاد یک دستورالعمل، درصد آب مورد نظر خود را محاسبه کنید، سپس امولسیون کننده خود را محاسبه می کنید و سپس بقیه را با روغن جبران می کنید تا به 100٪ برسد و شماباید ماده نگهدارنده را با نرخ 1٪ اضافه کنید.

یک نمونه دستور العمل لوسیون خانگی

بگذارید بگوییم ما یک لوسیون سبک برای تابستان می خواهیم که به راحتی پمپ شود و چرب نباشد. ما می دانیم که 78٪ آب زیادی می خواهیم.

با استفاده از مواد طبیعی لوسیون خانگی تهیه کنید.
 • بنابراین 78 گرم آب
 • ما می خواهیم از امولسیون کننده های ارزان قیمت خود استفاده کنیم. هر کدام با 3 تا 8 درصد استفاده می شوند
 • 5 گرم اسید استئاریک
 • 5 گرم polawax
 • سپس روغن ها یا کره های خود را اضافه می کنیم تا 100 گرم شود
 • 78 + 5 + 5 = 88، بنابراین ما به 12 گرم روغن برای رسیدن به 100 نیاز داریم.
 • ما یک دستور العمل آسان و روغن های سبک می خواهیم. بنابراین 6 گرم روغن بادام و 6 گرم روغن هسته زردآلو می تواند مناسب باشد. این یک دستور العمل کامل لوسیون به جز ماده نگهدارنده است.
 • برای یک دستورالعمل 100 گرمی، به 1 گرم مواد نگهدارنده نیاز داریم که در 1٪ وزن محصول نهایی اضافه می شود.
 • عطر ترجیح شخصی است، اما 1٪ نقطه شروع خوبی است.

حالا من می خواهم مقادیر را دو برابر کنم تا نصف پیمانه لوسیون بگیرم. بنابراین دستور العمل نهایی ما:

 • 156 گرم آب
 • 10 گرم اسید استئاریک
 • 10 گرم پولاواکس
 • 12 گرم روغن بادام
 • 12 گرم روغن هسته زردآلو
 • 2 گرم ماده نگهدارنده
 • 2 گرم عطر

فرآیند تولید لوسیون

بله ما فقط یک دستور لوسیون سفارشی ایجاد کردیم! حالا چگونه آن را درست کنیم؟

در واقع، ما مواد را اندازه گیری می کنیم، همه چیز را گرم می کنیم و سپس مخلوط می کنیم.

باید در تهیه لوسیون بدن به میزان مقدار مواد توجه داشته باشید.
با مقیاس دیجیتال اندازه گیری کنید، بر روی گرم تنظیم کنید

مایکروویو ساده ترین روش برای انجام این کار است، اما در صورت تمایل می توانید از دیگ بخار دوتایی استفاده کنید. ما از فنجان های پیرکس استفاده می کنیم و آب خود را به مدت 1 دقیقه در مایکروویو و روغن ها و امولسیون کننده های خود را به مدت 90 ثانیه گرم می کنیم. هر دو باید 160 درجه باشند. روغن ها و موم ها باید کاملا ذوب شده و گرم باشند.

از آب زیاد در تهیه لوسیون استفاده کنید.
درجه حرارت را پس از گرم کردن مواد بررسی کنید

حدود 20 ثانیه روغن ها را در آب بریزید. مواد شروع به خنک شدن می کند و امولسیون راحت تر انجام می شود. هر دقیقه، حدود 20 ثانیه مواد را مخلوط کنید. ممکن است به نظر برسد که مدتی طول می کشد. بعد از حدود 3-7 بار مخلوط کردن، خواهید دید که “لوسیون” ساخته می شود.

مواد لوسیون را به خوبی با هم دیگر ترکیب کنید
مخلوط را پشت سر هم، هم بزنید
مواد را انقدر هم بزنید تا یکدست شود
بعد از 5 دقیقه تغییر در بافت را مشاهده خواهید کرد

نگهدارنده و رایحه را اضافه کرده و برای یک دقیقه دیگر عمل مخلوط کردن را انجام دهید. آن را داخل شیشه یا بطری پمپی بریزید.

مواد ترکیب شده برای لوسیون بدن خانگی را وزن کنید

چیز بیشتری لازم نیست اما می توان برای متراکم تر شدن مخلوط، آن را به مدت یک شب در ظرف در بسته نگاه دارید.

لوسیون خود را با مواد طبیعی درست کنید.

زمان آماده سازی: 30 دقیقه

عناصر

 • 156 گرم آب
 • 10 گرم پولاواکس
 • 10 گرم اسید استئاریک
 • 12 گرم روغن هسته زردآلو
 • 12 گرم روغن بادام شیرین
 • نگهدارنده 2 گرم مانند فنونیپ
 • 2 گرم روغن نارنج یا رایحه دلخواه

دستورالعمل ها

 • آب را در فنجان بزرگ پیرکس با استفاده از ترازوی دیجیتال اندازه گیری کنید
 • پولاواکس، اسید استئاریک، روغن بادام و روغن هسته زردآلو را در فنجان جداگانه پیرکس با استفاده از ترازوی دیجیتال اندازه گیری کنید
 • آب را در مایکروویو به مدت 60 ثانیه یا تا 160 درجه گرم کنید
 • روغن ها و واکس ها را در مایکروویو به مدت 60-90 ثانیه گرم کنید، تا 160 درجه.
 • روغن ها را در فنجان آب بریزید و با مخلوط کن به مدت 20 ثانیه مخلوط کنید (اگر به نظر می رسد مخلوط زیاد پاشیده شده است، آن را در یک ظرف بزرگ یا لیوان آب آشامیدنی بریزید)
 • هر بار 30-20 ثانیه مخلوط کنید، سپس 30 ثانیه استراحت کنید. این کار را تا زمانی که لوسیون امولسیون شود انجام دهید. حجم آن زیاد شده و به جای آبکی غلیظ به نظر می رسد.
 • در صورت استفاده از مواد نگهدارنده و معطر 60 ثانیه دیگر مخلوط کنید.
 • مخلوط را در یک ظرف تمیز بریزید و بگذارید لوسیون خنک شود.
 • مخلوط را ظرف مدت 6 ماه استفاده کنید.

گاهی اوقات وقتی ماده نگهدارنده اضافه می شود، لوسیون آبکی به نظر می رسد، مثل اینکه جدا شده باشد. فقط مخلوط کردن را ادامه دهید تا دوباره بهم برسد.

اگر کاری که انجام می دهید فاقد آب امولسیون شود، مواد تشکیل دهنده شما به اندازه کافی گرم نمی شوند.
می توانید کل مواد را دوباره گرم کنید و دوباره مخلوط کنید.

بهترین روش استفاده از آب مقطر و ضد عفونی وسایل و ظروف است.

آیا تهیه لوسیون مشکل است؟ نه! اگر می توانید مواد اولیه را در یک ترازو بسنجید، پس می توانید این کار را انجام دهید. در واقع، این کار آسان تر از ساخت صابون است.

آیا می توانم از موم یا موم طبیعی به عنوان امولسیون کننده استفاده کنم؟ پاسخ رسمی “نه” است. اما بسیاری از مردم خواهند گفت که با موفقیت از موم به عنوان امولسیون کننده استفاده کرده اند. من هرگز آن را امتحان نکرده ام، اما ممکن است ارزش آزمایش داشته باشد.

آیا واقعاً به ماده نگهدارنده احتیاج دارم؟ بله! این مشکل بزرگی نیست و فقط کافی است یک بطری مایع از مواد نگهدارنده تهیه کنید. هر لوسیونی که از فروشگاه خریداری می شود حاوی ماده نگهدارنده شیمیایی است.

آیا واقعاً لازم است از آب مقطر استفاده کنم؟ تمام دستورالعمل های ساخت لوسیون آب مقطر را در خود دارند. از آنجا که آب ماده اصلی لوسیون است، داشتن آب با کیفیت بسیار مهم است. من همیشه از آب تصفیه شده استفاده کرده ام. اما آب مقطر توصیه می شود و بهترین است.

آیا باید تجهیزات خود را تمیز کنم؟ از نظر فنی، همه تجهیزات (مخلوط کن چوبی، لیوان، قاشق اندازه گیری و غیره) باید قبل از استفاده از آن ها استریل شوند. این کار را می توان با خیساندن مختصر در محلول آب و سفید کننده 5٪ انجام داد.

علاوه بر روغن ها، آب، مواد نگهدارنده و امولسیون کننده ها، به چند ابزار نیز نیاز خواهید داشت. شما ممکن است به موارد زیر نیز نیاز داشته باشید:

 • ترازو دیجیتالی که بر حسب گرم اندازه گیری می کند.
 • یک مخلوط کن چوبی
 • دو فنجان اندازه گیری شیشه ای یا پیرکس
 • ظرفی برای محصول نهایی شما. شما می توانید بطری های مخصوص لوسیون را خریداری کنید یا از یک بطری پمپی شکل استفاده کنید.
لوسیون خانگی شما به آسانی قابل تهیه است

تهیه لوسیون بدن خانگی ساده است. با وجود طولانی بودن این پست، تهیه لوسیون بسیار سریع انجام می شود و نحوه استفاد از لوسیون بدن نیز بسیار آسان و راحت است.

منبع:heartscontentfarmhouse

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا