ورزشی

لوازم ضروری برای طبیعت گردی و کوهنوردی سبک

ایران از کشور های چهار فصل است مخصوصا بهار، طبیعت زیبا و نسبتا بکری دارد . مردم ایران هم به طبیعت گردی و کوهنوردی بسیار علاقه مند هستند به طوری که این ورزش مفرح و انرژی بخش در همه استان گروه های خودجوش طبیعت گردی ایجاد شده است. علاوه بر این سازمان تربیت بدنی در ایران، بعضی از این گروه ها را با گرفتن تست های مختلف و ارائه مجوز های لازم و بیمه حمایت می کند. اگر به طبیعت گردی علاقه دارید، می توانید ابتدا با این گروه ها یا تور های طبیعت گردی و کوهنوردی همراه شوید و پس از کسب تجربه در صورت تمایل به تنهایی یا با دوستان خود به کوهستان بروید و از مناظر زیبا و خوش آب هوا این مناطق لذت ببرید. ابتدا باید لوازم ضروری یک کوهنوردی را تهیه کنید.

یک گروه مطمعن دارای ادمین و سرپرست شناخته شده است که گروه را با جلو دار که راهنمای مسیر و عقب دار پشت همه افراد است تا کسی جا نماند، گروه را مدیریت می کند. برای شناخت یک گروه مطمئن به سازمان تربیت بدنی شهر مراجعه کنید.

تور طبیعت گردی و کوه نوردی همراه ادمین
تور طبیعت گردی و کوه نوردی همراه ادمین

شناخت مراحل کوهنوردی با گروه

در ابتدا باید بدانید که رفتن به کوه نیاز به قدرت بدنی لازم دارد. اگر تا کنون کوه نرفته اید و یا رشته ورزشکاری خاصی را دنبال نمی کنید … برای کوه نورد شدن ابتدا باید از طبیعت گردی و برنامه های سبک شروع کنید تا بدن ما آمادگی لازم را پیدا کند.

به طور کلی هر گروه برنامه های خود را با درجه سختی های آن تعیین می کند. برای مثال شامل مراحل زیر می شود:

  1. سبک
  2. نیمه سنگین
  3. سنگین
  4. حرفه ای

برای شروع برنامه های سبک را انتخاب می کنیم در این برنامه ها لوازم خیلی تخصصی نیاز ندارید اما با امکانات معمولی هم نمی شود به کوه یا طبیعت رفت. اگر شما تمایل دارید که این برنامه ها را ادامه دهید از ابتدا وسایل مورد نیاز مناسب را تهیه کنید.

کفش مناسب

مهمترین وسیله یک طبیعت گرد کفش اوست. اگر کفش مناسبی نداشته باشید در اولین برخورد با کوهنوردان تذکر و توصیه های زیادی خواهید داشت.

چرا که یک طبیعت گرد پیاده رو است آن هم روی خاک و سنگ و مسیر های طبیعی. برای یک برنامه سبک از یک کتانی خوب و محکم هم می توانید استفاده کنید.

کفش مناسب برای کوه نوردی
کفش مناسب

نداشتن کفش مناسب نه تنها به خودتان آسیب میزند بلکه امکان دارد در مسیر کوه پای شما بلغزد و دیگر همنوردان شما را دچار آسیب کند.

کوله پشتی

کوله پشتی جز لوازم اصلی کوهنوردی است که بستگی به نوع پیمایش شما دارد، در برنامه های سبک که با گروه می روید بهتر است یک کوله سبک بردارید نیاز نیست حتما تخصصی باشد.

اما اگر تمایل داشتید این ورزش را ادامه دهید می توانید کوله مخصوص را تهیه کنید. برای اینکار می توانید از فروشنده های لوازم کوه و همنوردان خود مشورت بگیرید. نکاتی که برای یک کوله خوب باید رعایت کنید شامل موارد زیر می شود:

  • با توجه به جسته و جنسیت خود اندازه کوله را انتخاب کنید کوله های کوهنوردی از 20 لیتری تا 65 لیتر می باشد.
  • اگر تمایل به برنامه های سنگین دارید ترجیحا کوله ای انتخاب کنید که محافظ ستون فقرات دارد.
  • روکش کوله پشتی را همراه آن خریداری کنید و در آفتاب یا باران از آن استفاده کنید.
  • بهتر است کوله تخصصی و دارای کمر بند و کتف بند باشد.
کوله مناسب برای کوهنوردی سبک
کوله های مناسب برای کوهنوردی سبک

فلاکس آب

فلاکس یا بطری آب را تهیه کنید شما در طبیعت در حال راه رفتنید و تشنه می شوید در این صورت نیاز به آب دارید.. آن را در جیب بغل کوله قرار دهید تا راحت در دسترس باشد.

جا گذاری فلاکس
فلاکس و بطری اب

یک دست لباس کوهنوردی

لباس های کوهنوردی کمی متفاوت است این لباس ها عرق گیر و با الیاف طبیعی ساخته می شوند تا حرارت بدن کنترل شود.

همچنین شلوار کوهنوردی کمی کش باف است زیرا شما در یک برنامه معمولی طبیعت گردی حداقل 4 ساعت پیاده روی دارید، پس لباس شما نباید سخت و خشک باشد.

اگر در منزل این سبک لباس را دارید، می توانید برای برنامه های سبک از آن استفاده کنید.

حتما برای همه برنامه ها با هر درجه سختی، لباس لایه اول لباسی که با بدن در تماس است باید از جنس نخ و کتان باشد تا عرق گیر باشد.

لایه های بعدی در برنامه سبک کافیست سبک و آزاد باشد. بهتر است یک گرم کن همراه داشته باشید. برای برنامه سنگین بهتر است لباس های مناسب و حرفه ای را تهیه کنید.

زیر انداز

بهتر است یک زیر انداز دو لایه داشته باشید تا اگر جایی رطوبت داشت به بدن منتقل نکند. می توانید هم به صورت جداگانه از لوازم کوهنوردی خریداری کنید و هم می توانید از زیر انداز های معمولی پارچه ای را به یک نایلون بدوزید.

کلاه و عینک آفتابی

کلاه مخصوص کوه نوردی بهتر است چرا که شما در حال پیاده روی هستید بدن شما بسیار گرم می شود کلاه های مخصوص هم سبک هستند و هم قسمتی از آن تور دارند تا بدن را خنک نگه دارند.

بهتر است کلاهی انتخاب کنید که روی گردن را بپوشاند. تا آفتاب به گردن آسیب نزند.

کلاه مخصوص کوه نوردی برای تابستان
کلاه مخصوص کوهنوردی برای تابستان

ضد آفتاب و دستکش

شاید شما در تابستان به کوه می روید اما بهتر است بدانید در زمستان هم انعکاس نور مستقیم آفتاب روی برف برای پوست ضرر دارد.

پس در هر صورت دستکش و ضد آفتاب را جزو لوازم کوهنوردی تان در کوله نگهدارید و استفاده کنید در صورت تعریق صورت ضد آفتاب را بعد از دو یا سه ساعت تمدید کنید.

باتون کوهنوردی

عصای کوهنوردی با باتون فرق دارد. عصا می تواند از هر جنسی باشد مانند چوب اما باتون که گاهی آن را باتوم می خوانند در اصل ریشه انگلیسی و فرانسوی دارد.

باتون نظامی و باتون کوهنوردی شباهت ظاهری زیادی دارند فقط از لحاظ جنس فرق دارد، این دو با پسوند از هم جدا شناخته می شوند. اما در خارج از ایران بیشتر با نام آتل کوهنوردی می شناسانند.

باتون کوهنوردی به صورت فلزی تو خالی با دسته پلاستیکی است که در بعضی نمونه ها کشویی و قابل جمع شدن است تا سبک باشد.

همچنین سر آن تیز است این وسیله شما را در مسیر های سخت کمک کند. باتون برای همه کوهنوردان از حرفه ای تا مبتدی لازم است برخی از کوهنوردان در مسیر های سخت از دو باتون استفاده می کنند.

نقش باتون کوه نوردی در مسیر
باتون یا آتل کوهنوردی

گتر

اگر به مناطقی می روید که خار خاشاک دارد گتر را تهیه کنید، این مانع ورود خار به کفش می شود. نوعی پوشش است که روی کفش و پا پوشیده می شود. هزینه زیادی ندارد و جای زیادی هم نمی گیرد بهتر است جزء لوازم کوهنوردی تان خریداری کنید.

گتر رو پوش کفش
گتر رو پوش کفش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا