سیاسی

لزوم تسریع اصلاح قانون دیوان عدالت اداری در مجلس شورای اسلامی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق، رئیس دیوان عدالت اداری، در دیدار با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خواستار تسریع اصلاح قانون دیوان عدالت اداری در مجلس شورای اسلامی شد و گفت: امید است با اصلاح و تصویب این قانون، گامی مهم در برطرف کردن مشکلات مردم از سوی دیوان عدالت اداری صورت پذیرد.

حجت الاسلام مصدق، دیوان عدالت اداری را یکی از افتخارات نظام اسلامی دانست و افزود: یازدهمین نفری هستم که در طول این چهل سال مسئولیت این نهاد انقلابی را بر عهده گرفتم، و تنها مرجعی است که برای رسیدگی به تظلمات مردم از قدرت و حاکمیت است.

رئیس دیوان عدالت اداری حل مشکلات مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن را از وظایف اصلی دیوانی دانست و گفت: در سند تحول قضائی که با نظر ریاست محترم قوه قضائیه تنظیم شده، هم آمده است که اساساً حل مشکلات مردم از وظایف دستگاه قضائی می‌باشد و دیوان عدالت اداری نیز از این قاعده مستثنی نیست.

حجت الاسلام مصدق به ماده ۱۰ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری که در آن صلاحیت و حدود اختیارات دیوان آمده است اشاره کرد و گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده ۵۰ درصد توان خود را برای ماده ۱۰ و ۵۰ درصد دیگر را برای مطالعه و پژوهش به جهت جلوگیری از اطاله دادرسی و کاهش ورودی پرونده‌ها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بخش مهمی از اطاله دادرسی مربوط به تبادل لوایح با سازمان‌های مربوطه می‌باشد که زمان طولانی در پاسخگویی به لوایح و بی توجهی برخی سازمان‌ها به این موضوع، زمان رسیدگی را افزایش داده است.

رئیس دیوان عدالت اداری در پایان به ایجاد اتاق فکر با حضور نخبگان و تشکیل کار گروه‌های مشترک با سازمان‌ها و نهادها اشاره کرد و گفت: باید ساز و کاری ایجاد شود که مشکلات مردم توسط دستگاه‌های مربوطه و در خود دستگاه‌ها حل و فصل شود و نیازی به مراجعه به دیوان عدالت اداری نباشد که این مهم در برخی موارد نیاز به تصویب قانون جدید دارد و در برخی موارد نیز نیاز به اصلاح قوانین دارد.

[ad_2]
Source link

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا