اخبار سلامتسلامت

مضرات قاشق و چنگال پلاستیکی : ابتلا به تیروئید

ما در این مقاله قصد داریم درباره مضرات قاشق و چنگال پلاستیکی صحبت کنیم با ما همراه باشید.

طبق بررسی های جدیدی که توسط محققان انجام شده است، آن ها بر این باورند که قاشق و چنگال های پلاستیکی دارای مضراتی هستند و باعث تولید فرآورده های سمی مضر می شوند و در هنگام طبخ غذا در دماهای بالا این مواد سمی وارد غذای انسان می شود و ممکن است به انسان صدمه بزند.

متخصیصین بار ها و بار ها به انسان ها هشدار داده اند تا در هنگام طبخ غذا به ویژه در دماهای بالا تر از 70 درجه سانتی گراد از استفاده کردن قاشق و چنگال و یا کفگیر های پلاستیکی خودداری کنند. زیرا استفاده از ظروف پلاستیکی باعث می شود تا مواد شیمیایی وارد مواد غذایی انسان ها شود.

محققان می گویند این امر به این دلیل است که وسایل آشپزخانه پلاستیکی حاوی مواد مضر به نام “الیگومر” ها هستند که این ماده مضر در دمای بالا به غذای ما وارد می شود.

البته این ماده مضر توسط خود انسان ها تولید شده است و در صورتی که انسان ها از این مواد به صورت زیاد ببلعند باعث بیماری های کبدی و تیروئید در انسان ها می شوند. این ماده مضر به صورت غیر مستقیم با بیماری های سرطان ، کلسترول بالا و نیز ناباروری ارتباط دارد.

سرپرستی این پژوهش به عهده تعدادی از محققان آلمانی ها بوده است و بعد از انجام این پژوهش با ارائه گزارشاتی به موسسه فدرال ارزیابی خطر در آلمان (Bfr) به طور کاملا رسمی و واضح به انسان ها هشدار داده اند.

هشدار جدی!!!!

BfR یک گروه مستقل که به مردم در مورد مواد غذایی، شیمیایی، ایمنی و سلامت مواد غذایی توصیه می کند به مطالعه در مورد نحوه ی ساخت وسایل آشپزخانه و اینکه از چه موادی ساخته می شوند بپردازید.

در سال های 2016 و 2017 دانشمندان آلمانی به پژوهش در مورد اینکه چگونه الیگومر ها خود را به وعده های غذایی ما می رسانند و اینکه چه تأثیری بر سلامتی و ایمنی بدن انسان ها دارند، پرداخته اند.

طبق بررسی ها و پژوهش های محققان مقدار الیگومرهایی که از وسایل آشپزخانه به مواد غذایی منتقل می شوند بسیار بیشتر از آنچه که تصور می کنید است.

عوارض جانبی

محققان در ابتدا مقدار پنج میکروگرم از آن مواد مضر (یعنی الیگومرها) را در یک کیلو گرم مواد غذایی مورد ارزیابی قرار دادند.

طبق بررسی های انجام شده توسط دانشمندان در 70 درصد وسایل آشپزخانه تقریبا معادل 5 میلی گرم الیگومرها را در خود دارد. اما 30 درصد از این موارد، با آزاد شدن بیش از 5 میلی گرم در هر کیلو مواد غذایی همراه است.

طبق این نتایج مصرف یک مقدار بسیار ناچیز (به عنوان مثال 90 میکروگرم) برای سلامتی شخصی با وزن 60 کیلوگرم خطرناک است.

مضرات قاشق و چنگال پلاستیکی

مضرات قاشق چنگال پلاستیکی

یکی از نویسندگان این مطالعات گفت: مصرف این مواد “الیگومرها” در دوز های بالا باعث عوارض جانبی در کبد و تیروئید می شود که علت آن متابولیسم است بنابراین شما باید مضرات قاشق و چنگال پلاستیکی را جدی بگیرید.

دانشمندان و محققان کشور آلمان بعد از اثبات این پژوهش به دولت آلمان توصیه كرده اند كه تولید كنندگان را مجبور كند كه از الیگومرهای کمتری در محصولات پلاستیکی استفاده كنند.

محقققان به مصرف کنندگان توصیه می کنند حدالامکان از ظروف پلاستیکی کمتر استفاده کنند و هنگام استفاده از ظروف پلاستیکی خصوصاً در دما های بالا، ارتباط ظروف پلاستیکی با غذا را تا حد امکان کمتر کنند.

این اخطار توسط مؤسسه فدرال آلمان داده شده است؛ این مؤسسه همچنین به مردم هشدار داده است که غذای گرم را از تماس با وسایل پلاستیکی خود در امان نگه دارند.

  1. به گفته کارشناسان علمی، مواد پلاستیکی حاوی ماده‌ایی به نام الیگومر هستند که در حرارت بالا خود را آزاد و مواد شیمایی منتشر می‌کنند.
  2. بسیاری از ظروف پلاستیکی از مواد شیمیایی مصنوعی ساخته شده‌اند تا به اندازه کافی آن دوام بیاورند، در برابر دمای جوش مقاومت کنند و از نظر چربی مقاوم باشند.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله دیگر ما با عنوان “مزایا و معایب ظروف پلاستیکی” مراجعه کنید و در آخر امیدوارم که این مقاله آی تایمز نیز برای شما مفید باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا