داروهای گیاهیسلامت

گانودرما چیست و چه خواص درمانی دارد؟‎

قارچ گانودرما یا قارچ جان افزا متعلق به کشور چین بوده و از گذشته در طب های سنتی استفاده می شده است. چینی ها معتقد بودند این قارچ طول عمرشان را زیاد می کند. یکی از خاصیت های مهم گانودرما خاصیت ضد سرطانی بودن آن است. امروزه در همه دنیا از قارچ گانودرما استفاده می کنند و جزء معروف ترین داروهای طب سنتی است.

خواص درمانی گانودرما

گانودرما به نوعی قارچ گفته می شود که در مناطق گرم و مرطوب آسیا رشد می کند. سالیان سال است که از این قارچ در طب شرقی استفاده می کنند. اکثر مردم آن را به صورت تازه مصرف می کنند، اما مصرف آن به شکل پودر یا عصاره هم به تدریج دیده شده است.

تقویت دستگاه ایمنی بدن

یکی از مهم ترین خواص قارچ گانودرما، تقویت دستگاه ایمنی بدن است. در حالی که هنوز متخصصان مشغول بررسی این قارچ هستند اما نتایج نشان می دهد که این قارچ می تواند بر ژن های گلبول های سفید خون تاثیر بگذارد. گلبول های سفید خون نقش مهمی را در دستگاه ایمنی بدن بر عهده دارند. علاوه بر آن قارچ گانودرما ممکن است مسیر التهاب را در گلبول های سفید خون تغییر بدهند.

این قارچ دارای ترکیبات آلی است که خواص آن در تقویت سلول های دستگاه ایمنی و افزایش دستگاه سلامت به اثبات رسیده است. مصرف این قارچ همراه با آنتی بیوتیک ها می تواند عملکرد ضد میکروبی آنتی بیوتیک ها را افزایش دهد. عصاره ی قارچ گانودرما می تواند درالتیام زخم ها کمک به سزایی بکند.

خاصیت ضد سرطانی

عده ی زیادی از مردم این قارچ را به دلیل ضد سرطانی بودنش مضرف می کنند. گانودرما در التیام و پیشگیری سرطان هایی مانند: سرطان سینه و پروستات تاثیر زیادی دارد. این خاصیت از طریق جلوگیری رشد تومورها و کاهش التهابات انجام می گیرد. در یک مطالعه روی زنانی که سرطان سینه دارند 59 درصد آنها که از گانودرما استفاده کردند، بهبودیت کامل یافتند. این قارچ حتی در درمان سرطان خون هم استفاده می شود. (گانودرما می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد.)

قارچ گانودرما و افسردگی

افسردگی

گانودرما به کاهش افسردگی و خستگی و در تنیجه کیفیت زندگی ما کمک می کند. تاثیرآن به قدری بر روی تقویت دستگاه ایمنی بدن پر رنگ شده که ما از دیگر ویژگی های آن غافل شده ایم. در یک بررسی بر روی 150 فرد مبتلا به ضعف اعصاب متوجه شدیم ضعف اعصاب با درد، گیجی و سردرد همراه است. پژوهشگران متوجه شدند در اثر مصرف 8 هفته ای مکمل گانودرما، خستگی و بی حوصلگی رخت بسته و جای خود را به شادابی داده است، همچنین این افراد کمتر دچار افسردگی و اضطراب شده اند.

قارچ گانودرما و قلب

عصاره ی گانودرما را روی موش آزمایش کردند و متوجه شدند فشارخون بالای موش به مدت 8 ساعت کاهش پیدا کرده؛ و همچنین می تواند از آسیب به سلول های دیواره رگ های خونی بکاهد. همچنین می تواند کلسترول خوب را افزایش و تری گلسیرید را کاهش بدهد.

کنترل قند با قارچ گانودرما

کنترل قند

برخی مطالعات نشان داده اند که مولکول های قارچ می توانند قند خون را در جانوران کاهش بدهند. نتایج حاصل از مطالعات این موضوع هنوز کامل نشده است.

قارچ گانودرما و کاهش التهابات

برخی مطالعات نشان می دهد که گانودرما در کاهش التهابات بیماری روماتیسم، آسم و کاهش التهابات غشایی در چشم و پلک موثر است. این نتیجه طی آزمایش های 14 روزه مشخص شده است.

قارچ گانودرما و آلرژی

قارچ گانودرما از آلرژی جلو گیری می کند.

عصاره گانودرما می تواند از هر چهار آلرژی و حساسیت یکی را کاهش دهد، یا به صورت کامل درمان کند. گانودرما برای درمان برونشیت مزمن نیز مناسب است، زیرا می تواند هیستامین را کاهش دهد. مطالعات نشان می دهد ترکیبات موجود درگانودرما، از سلول های طبیعی مغز و استخوان که به تعداد بالایی در بافت پیوندی یافت می شود، به ثبات این سلول ها کمک می کند.

درمان جوش با گانودرما

یکی دیگر از خاصیت های این قارچ پاک کنندگی و ضد التهاب بودن پوست می باشد. خواص ضد التهاب بودن آن از تشکیل شدن جوش و آکنه جلوگیری می کند و همچنین می تواند آن ها را از بین ببرد. برای استفاده هم می توانید آن را له کنید و بر روی پوست قرارر دهید و هم می توانید به صورت خوراکی مصرف کنید.

کاهش وزن و قارچ

این قارچ به دلیل افزایش متابولیسم بدن می تواند به تناسب اندامتان کمک کند. به همین دلیل برخی از افراد از این قارچ برای کاهش وزن نیز استفاده می کنند.

ریزش مو و تقویت کردن آن

ریزش مو یکی از مواردی است که ذهن بسیاری از مردان و زنان را به خود مشغول کرده است. ریزش مو دلایل زیادی دارد که یکی از دلایل آن استرس است. این قارچ خاصیت آرام بخشی و آنتی اکسیدانی دارد و باعث افزایش خون رسانی به کف سر می شود.

نحوه مصرف قارچ گانودرما

چای و گانودرما

این قارچ دارای بو و مزه ی نامطبوعی است. معمول ترین روش مصرف آن به صورت دمنوش یا اضافه کردن به خوراکی های دیگر است. بهترین روش برای مصرف آن همراه با قهوه است. البته توجه داشته باشید که مصرف بیش از یک بار در روز عوارض خود را نیز دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا