تغذیهخواص مواد غذایی

5 مزیت شگفت انگیز قارچ دم بوقلمون برای سلامتی

قارچ ها در انواع مختلف دارویی و سمی وجود دارند. قارچ های دارویی، قارچ هایی هستند که دارای ترکیبات موثر برای بهبود و سلامتی هستند. قارچ های زیادی با خواص دارویی وجود دارد، یکی از شناخته شده ترین آن ها Trametes versicolor است که با نام Coriolus versicolor نیز شناخته می شود. در این جا 5 مزیت تقویت کننده ایمنی قارچ دم بوقلمون آورده شده است.

درباره قارچ دم بوقلمون

به دلیل رنگ های چشم گیری که دارد، معمولاً دم بوقلمون خوانده می شود، Trametes versicolor قرن هاست که در سراسر جهان برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود.

خواص قارچ دم بوقلمون

شاید قابل توجه ترین مزیت قارچ دم بوقلمون، توانایی آن در افزایش سلامت سیستم ایمنی بدن باشد. در ادامه به برسی خواص قارچ دم بوقلمون می پردازیم که عبارت اند از:

1- مملو از آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که به مهار یا کاهش آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو کمک می کنند. استرس نتیجه عدم تعادل بین آنتی اکسیدان ها و مولکول های ناپایدار شناخته شده به عنوان رادیکال های آزاد است. این می تواند منجر به آسیب سلولی و التهاب مزمن شود. این عدم تعادل همچنین با افزایش خطر ابتلا به بیماری های بهداشتی، مانند سرطان های خاص و بیماری های قلبی مرتبط است.

خوشبختانه، خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان یا مکمل این ترکیبات قدرتمند می تواند استرس اکسیداتیو و التهاب را کاهش دهد. دم بوقلمون حاوی مجموعه ای چشمگیر از آنتی اکسیدان ها، از جمله فنل ها و فلاونوئیدها است.

در حقیقت، یک مطالعه بیش از 35 ترکیب مختلف فنلی را در نمونه ای از عصاره قارچ دم بوقلمون به همراه آنتی اکسیدان های فلاونوئید کوئرستین و بایکالئین کشف کرده است. آنتی اکسیدان های فنول و فلاونوئید با کاهش التهاب و تحریک ترشح ترکیبات محافظ، سلامت سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند.

به عنوان مثال، نشان داده شده است كه كورستین باعث ترشح پروتئین های محافظت از سیستم ایمنی نظیر اینترفرونی می شود، در حالی كه مانع از ترشح آنزیم های پیش التهاب سیكلوكسیژناز (COX) و لیپوکسیژناز (LOX) می شود.

2- حاوی پلی ساکاروپپتیدهای تقویت کننده سیستم ایمنی است

پلی ساکاروپپتیدها، پلی ساکاریدهای متصل به پروتئین (کربوهیدرات) هستند که به عنوان مثال در عصاره قارچ دم بوقلمون یافت می شوند. PSK و PSP هر دو دارای خواص تقویت کننده ایمنی قوی هستند. آن ها با فعال و مهار انواع خاصی از سلول های ایمنی و سرکوب التهاب، پاسخ ایمنی را تقویت می کنند.

 • به عنوان مثال، مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که PSP سلول های مونوسیت (انواع گلبول های سفید خون هستند) را افزایش می دهد که این سلول ها با عفونت مبارزه می کنند و ایمنی بدن را تقویت می کنند.
 • همچنین PSK سلول های دندریتیک را تحریک می کند که باعث ایجاد ایمنی در برابر سموم و تنظیم پاسخ ایمنی می شوند. علاوه بر این، PSK سلول های سفید خون ویژه موسوم به ماکروفاژها را فعال می کند که از بدن شما در برابر مواد مضر مانند باکتری های خاص محافظت می کند.

با توجه به توانایی آن ها در تقویت طبیعی سیستم ایمنی بدن، PSP و PSK معمولاً به عنوان عوامل ضدسرطان همراه با جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی در کشورهایی مانند ژاپن و چین مورد استفاده قرار می گیرند.

3- ممکن است عملکرد ایمنی را در افراد مبتلا به سرطان خاص بهبود بخشد

تحقیقات نشان داده است که قارچ دم بوقلمون ممکن است دارای خواص ضد توموری باشد.

 • یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که PSK، پلی ساکاروپپتید موجود در قارچ های دم بوقلمون، رشد و گسترش سلول های سرطانی روده بزرگ انسان را مهار می کند. علاوه بر این، نوع خاصی از پلی ساکارید موجود در قارچ های دم بوقلمون به نام ((Coriolus versicolor glucan (CVG) ممکن است تومورهای خاصی را سرکوب کند.
 • یک مطالعه بر روی موش های تومور دار نشان داد که با مصرف روزانه (100 الی 200 میلی گرم) قارچ دم بوقلمون، به طور قابل توجهی اندازه تومور را کاهش می دهد.
 • مطالعه دیگری نشان داد که مصرف روزانه (100 میلی گرم) از عصاره قارچ دم بوقلمون به طور قابل توجهی سرعت سلول های سرطانی را کند و زمان زنده ماندن را در سگ های دارای سرطان بسیار تهاجمی (همانژیوسارکوم) بهبود می بخشد.

4- ممکن است برخی از درمان های خاص سرطان را افزایش دهد

به دلیل ترکیبات مفیدی که در این قارچ وجود دارد، معمولاً می توان از عصاره آن به طور هم زمان با درمان هایی مانند شیمی درمانی برای مبارزه با برخی سرطان ها استفاده کرد. چندین مطالعه تحقیقاتی نشان داده است که قارچ دم بوقلمون اثربخشی شیمی درمانی و پرتودرمانی را در افراد دارای سرطان خاص افزایش می دهد.

 1. مروری بر 13 مطالعه نشان داد که بیمارانی که روزانه 1-3/6 گرم قارچ دم بوقلمون به همراه پرتو درمانی و شیمی درمانی دریافت می کنند، از نتیجه قابل توجهی برخوردار هستند. این مطالعه نشان داد، درمان هم زمان (استفاده هم زمان از عصاره دم بوقلمون و شیمی درمانی) افراد دارای سرطان پستان، سرطان معده و سرطان روده بزرگ توانسته کاهش 9 درصدی در مرگ و میر 5 ساله را در مقایسه با شیمی درمانی نشان دهد.
 2. یک بررسی دیگر از 8 مطالعه در بیش از 8000 نفر مبتلا به سرطان معده نشان داد که کسانی که تحت شیمی درمانی به همراه PSK قرار گرفتند، بعد از جراحی نسبت به افرادی که فقط شیمی درمانی انجام داده بودند، عمر طولانی تری داشتند.
 3. همچنین یک مطالعه بر روی 11 زن مبتلا به سرطان پستان نشان داد که مصرف روزانه 6-9 گرم پودر دم بوقلمون پس از پرتودرمانی باعث افزایش سلول های ضد سرطانی در سیستم ایمنی بدن (سلول های کشنده طبیعی و لنفوسیت ها) آن ها شده است.

5- تقویت و سلامت روده

حفظ تعادل سالم باکتری های مفید در روده برای حفظ سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. باکتری های روده شما با سلول های ایمنی بدن ارتباط برقرار می کنند و به طور مستقیم بر پاسخ ایمنی بدن شما تأثیر می گذارند. استفاده از دم بوقلمون مفید است، زیرا؛ حاوی پربیوتیک است که به تغذیه این باکتری های مفید کمک می کند. با بررسی برخی مطالعات می توان به میزان خواص آن پی برد.

 • یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 24 فرد سالم نشان داد که مصرف 3،600 میلی گرم PSP استخراج شده از قارچ دم بوقلمون در روز منجر به تغییرات مفید در باکتری های روده می شود.
 • یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره دم بوقلمون با افزایش جمعیت باکتری های مفید مانند بیفیدوباکتریوم و لاکتوباسیلوس ضمن کاهش باکتری های بالقوه مضر مانند کلستریدیوم و استافیلوکوک، ترکیب باکتری های روده را اصلاح می کند.

نکته: داشتن مقادیر سالم باکتری های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم با بهبود علائم روده ای مانند اسهال، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش سطح کلسترول، کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و بهبود هضم غذا مرتبط است.

آیا قارچ دم بوقلمون بی خطر است؟

قارچ دم بوقلمون بی خطر تلقی می شود، اما در مطالعات تحقیقاتی عوارض جانبی کمی گزارش شده است.

 1. برخی از افراد ممکن است هنگام مصرف قارچ دم بوقلمون علائم گوارشی مانند گاز، نفخ و مدفوع تیره را تجربه کنند.
 2. در هنگام مصرف هم زمان با شیمی درمانی، عوارض جانبی از جمله حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها گزارش شده است. با این حال، مشخص نیست که آیا این عوارض جانبی مربوط به قارچ دم بوقلمون یا شیمی درمانی است.
 3. یکی دیگر از عوارض احتمالی مصرف قارچ دم بوقلمون، تیره شدن ناخن ها است.
 4. ضمناً در مصرف هم زمان قارچ دم بوقلمون با دارو، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.
قارچ دم بوقلمونی

سخن آخر

مطالعات تحقیقاتی در مورد قارچ دم بوقلمون ادامه دارد و ممکن است در آینده ای نزدیک مزایای بیشتری از این قارچ دارویی کشف شود.

 1. ممکن است با HPV مقابله کند: یک مطالعه بر روی 61 نفر مبتلا به HPV نشان داد که 88٪ از شرکت کنندگان تحت درمان با دم بوقلمون نتایج مثبتی مانند پاکسازی HPV را تجربه کردند.
 2. ممکن است التهاب را کاهش دهد: دم بوقلمون دارای آنتی اکسیدان هایی مانند فلاونوئیدها و فنل ها است که ممکن است التهاب را کاهش دهد. التهاب با بیماری های مزمن، مانند دیابت و سرطان های خاص مرتبط است.
 3. دارای کیفیت ضد باکتری است: در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره دم بوقلمون رشد استافیلوکوکوس اورئوس و سالمونلا انتریکا را مهار کرد، باکتری هایی که می توانند باعث بیماری و عفونت شوند.
 4. ممکن است عملکرد ورزشی را بهبود بخشد: یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که عصاره دم بوقلمون باعث بهبود عملکرد ورزشی و کاهش خستگی می شود. به علاوه، موش هایی که با دم بوقلمون تحت درمان قرار گرفتند، در هنگام استراحت و بعد از ورزش، سطح قند خون پایین تری را تجربه کردند.
 5. ممکن است مقاومت به انسولین را بهبود بخشد: یک مطالعه بر روی موش های مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که عصاره دم بوقلمون به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش می دهد و مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد.

منبع: healthline.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا