پوست و موسلامت

فواید یخ برای از بین بردن انواع مشکلات پوست

یخ فواید زیادی دارد، استفاده از یخ در نواحی مختلف بدن برای اهداف بهداشتی را سرما درمانی یا یخ درمانی می نامند. معمولاً از یخ برای درمان کبودی ها و کوفتگی ها استفاده می شود. استفاده از یخ معمولا به صورت تماس مستقیم با پوست یا قرار گرفتن درون کیسه های مخصوص و ایجاد سرما به وسیله آن در ناحیه تماس با پوست است. در ادامه این مطلب به فواید یخ در تمام جنبه ها خواهیم پرداخت.

فواید یخ برای کوفتگی و کبودی

فواید یخ برای کبودی پوست
 • با کاهش موقت فعالیت عصبی، درد را کاهش می دهد.
 • با کاهش جریان خون تورم را کاهش می دهد.
 • با سرعت بخشیدن به عملکرد بهبود بافت آسیب دیده را خیلی نرم ترمیم می کند.

فواید یخ برای پوست صورت

طرفداران استفاده از یخ بر روی صورت، برای یخ درمانی پوست، پیشنهاد هایی می کنند و فوایدی را بر می شمارند که به این ترتیب است:

البته باید بدانید که این فواید بر شمرده شده اثراتی از یخ هستند که ما آن ها را به صورت عینی مشاهده کرده ایم و تحقیقات بالینی بر روی آن ها انجام نشده است. اگر هنوز درباره روش های محبوب یخ درمانی صورت کنجکاو هستید، به خواندن ادامه دهید. ما در مورد این نوع درمان ها اطلاعات بیشتری به شما خواهیم داد، از جمله نحوه استفاده از یخ روی صورت، مواد جایگزین برای تکه های یخ و نکاتی از بهترین روش های یخ درمانی.

چگونه یخ را به صورت خود بزنیم؟

فواید یخ برای پوست صورت

برای پوست صورت خود می توانید یخ را به طور مستقیم بر روی پوست صورت به شکل دورانی بکشید. به این نوع ماساژ صورت، ماساژ مدور می گویند، ماساژ مدور را می توان هر روز چند یک بار روی قسمت های زیر انجام داد:

 • خط فک
 • چانه
 • لب ها
 • بینی
 • گونه ها
 • پیشانی

فواید ظاهری یخ بر روی پوست صورت

یخ می تواند تاثیرات خیلی خوبی بر روی قسمت های مختلف صورت بگذارد، همچنین یخ می تواند در انواع مختلف و با کارایی های متنوع، بیماری های پوستی شما را درمان کند.

یخ برای چشم های پف کرده

کلینیک های پوستی پیشنهاد می کند که با استفاده از کمپرس سرد، یعنی قرار دادن کیسه حاوی یخ یا کمپرس های سرد مخصوص زیر چشم، برای چند دقیقه و با فشار ملایم پف آن ها را کاهش دهید. طرفداران یخ درمانی صورت پیشنهاد می کنند از مکعب های یخ ساخته شده از آب یا یک نوشیدنی های کافئین دار مانند چای یا قهوه استفاده کنید، تا فواید یخ بر روی پوست شما بیش از پیش خود را نشان دهد.

طبق تحقیقات سال 2013، کافئین می تواند به پوست نفوذ کرده و گردش خون را افزایش دهد.

فواید قهوه یخ زده برای پوست

یخ برای آکنه

طرفداران استفاده از یخ درمانی، یخ را برای درمان آکنه پیشنهاد می کنند که می تواند باعث کاهش التهاب و بسته شد منافذ باز پوست شود. همچنین یخ باعث کاهش تولید بیش از حد چربی پوست شده و می توان در کاهش جوش ها موثر باشد.

توجه داشته باشید، اگر از یخ برای رفع آکنه استفاده می کنید، برای جلوگیری از پخش شدن باکتری های یک قسمت صورت به قسمت های دیگر، یخ یا کیسه یخ خود را مرتباً تعویض کنید.

یخ می تواند چیزی به جز آب یخ زده باشد

برخی از طرفداران درمان های خانگی طبیعی پیشنهاد می کنند، آب موجود در مکعب های یخ خود را با مواد دیگری مانند آلوئه ورا و چای سبز جایگزین کنید. شواهد عینی نشان می دهد که مکعب های یخ ساخته شده با این مواد می توانند، بیماری های خاص پوستی را نیز درمان کنند.

یخ آلوئه ورا

یخ آلوئه ورا برای پوست

در جامعه بهداشت طبیعی، آلوئه ورا برای تعدادی از بیماری های پوستی استفاده می شود. با این حال، مرکز ملی سلامت همیشه می گوید هیچ مدرک علمی برای حمایت از آلوئه ورا وجود ندارد اما باز هم طب سنتی خواص آلوئه ورا را تایید می کند.

شواهد عینی و تجربی نشان می دهد که آلوئه ورا پس از انجماد همچنان قدرت بهبودی خود را حفظ می کند و می تواند آفتاب سوختگی و آکنه را تسکین دهد. طرفداران این عمل می گویند اگر آلوئه ورای منجمد ندارید، می توانید قبل از انجام یخ درمانی، ژل آلوئه ورا به پوست خود بمالید و سپس از یخ استفاده کنید، تا از فواید هر دو بهره ببرید.

یخ چای سبز

فواید یخ چای سبز برای پوست

تعدادی از مطالعات، از جمله یکی از مطالب منتشر شده در سال 2013 در یک مجله انگلیسی داروسازی معتبر، نشان می دهد. کاتچین موجود در چای سبز ضد ویروسی و ضد باکتری است.

طرفداران یخ درمانی پیشنهاد می کنند که استفاده از تکه یخ های ساخته شده از چای سبز می تواند فواید موجود در یخ را برای صورت شما چندین برابر کنند. خواص یخ در کنار چای سبز ویروس ها و باکتری های موجود در پوست شما را خیلی راحت نابود می کند. همچنین شما می توانید از این تکه یخ ها احساس آرامش و شادابی را برای پوست خود دریافت کنید.

نکاتی برای یخ درمانی صورت

قبل از امتحان یخ بر روی پوست و استفاده از فواید آن این موضوع را ابتدا با پزشک یا متخصص پوست در میان بگذارید. ممکن است نکته یا پیشنهادی در مورد بیماری پوستی، دارو های مصرفی و وضعیت سلامتی شما وجود باشد.

یخ برای پوست صورت

اگر پزشک شما استفاده از فواید یخ برای پوست را تایید کند می توانید از آن استفاده کنید. در اینجا نکاتی وجود دارد که برای بهره بردن از فواید یخ لازم است به آن توجه کنید:

 1. یک قالب یخ مخصوص برای صورت خود به صورت جدا داشته باشید. بعد از هر بار استفاده آن را کاملاً تمیز کنید.
 2. همیشه پوست صورت خود را قبل از یخ درمانی شسته و کاملاً تمیز کنید.
 3. یک دستمال یا حوله تمیز را کنار خود نگه دارید تا مایعات اضافی که ممکن است از صورت شما چکه کند را پاک کنید.
 4. از یک تکه پارچه یا محافظ دیگری مانند کیسه های مخصوص بین یخ و پوست خود استفاده کنید. این از پوست دست و صورت شما محافظت می کند.
 5. از نگه داشتن یخ روی پوست برای طولانی مدت جداً خودداری کنید. قرار گرفتن طولانی مدت پوست در معرض دمای انجماد می تواند باعث سوختن آن به وسیله یخ شود.

چرا یخ درمانی صورت بسیار محبوب است؟

یافتن دلایل محبوبیت یخ درمانی پوست صورت بسیار ساده است، یخ فواید بی شماری دارد، از جمله:

 • ارزان و در دسترس است
 • کار با آن بسیار آسان است
 • شواهد عینی از تاثیرات آن وجود دارد.
 • فواید و روش های استفاده از آن همیشه در اینترنت در دسترس است.
 • ماده ای طبیعی و غیر شیمیایی است.
 • استفاده از آن منطقی به نظر می رسد.

یخ درمانی پوست صورت بسیار محبوب است. اگرچه توسط تحقیقات بالینی پشتیبانی نمی شود، اما شواهد عینی زیادی وجود دارد که می تواند برای تعدادی از بیماری ها مانند آکنه و پف چشم مفید باشد.

منبع : healthline.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا