پزشکیسلامت

فواید مصرف آب به صورت روزانه چیست و چه کمکی به سلامتی ما می کند؟

نوشیدن روزانه آب می تواند بسیار مهم و ضروری برای بدن انسان باشد. به گونه ای که اگر شما روزانه آب مورد نیاز خود را به بدنتان نرسانید، ممکن است به بیماری های مختلفی دچار شوید. در ادامه چند نمونه از فواید آب را برای شما بیان می کنیم.

فواید آب

1) به ایجاد بزاق کمک می کند

آب جزء اصلی بزاق است. بزاق همچنین مقادیر کمی الکترولیت، مخاط و آنزیم ها را در بر می گیرد. که برای تجزیه مواد غذایی جامد و سالم ماندن دهان ضروری است.

بدن شما به طور کلی بزاق کافی را با مصرف منظم مایعات تولید می کند. با این وجود، ممکن است تولید بزاق شما در نتیجه سن یا برخی داروها یا روش های درمانی کاهش یابد.

اگر دهان شما از حد معمول خشک تر است و افزایش میزان آب به شما کمکی نمی کند، به پزشک مراجعه کنید.

آب و فواید آن

2) درجه حرارت بدن شما را تنظیم می کند

ماندن هیدراته برای حفظ دمای بدن بسیار مهم است. بدن شما در اثر فعالیت بدنی و در محیط های گرم، آب را از طریق عرق از دست می دهد.

عرق شما بدن را خنک نگه می دارد، اما اگر آبی که از دست می دهید را دوباره جایگزین نکنید، دمای بدن شما بالا می رود. این به این دلیل است که بدن شما در هنگام کمبود، الکترولیت و پلاسما را از دست می دهد.

اگر بیش از حد معمول عرق کردید، حتماً مقدار زیادی آب بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری شود.

3) از بافت ها، نخاع و مفاصل شما محافظت می کند

یکی از فواید آب این است که به روانکاری مفاصل، نخاع و بافت های شما کمک می کند. همچنین  به شما کمک می کند از فعالیت بدنی لذت ببرید و ناراحتی های ناشی از شرایطی مانند آرتریت را کاهش دهید.

4) به دفع زباله از طریق تعریق، ادرار و دفع مدفوع کمک می کند

بدن شما از آب برای عرق کردن، ادرار کردن و حرکات روده استفاده می کند. عرق هنگام ورزش دمای بدن را تنظیم می کند. برای پر کردن مایعات از دست رفته از عرق، به آب احتیاج دارید. برای داشتن مدفوع سالم و جلوگیری از یبوست، باید به میزان کافی در سیستم بدنی خود آب داشته باشید.

کلیه های شما برای فیلتر کردن زباله از طریق ادرار نیز مهم هستند. مصرف کافی آب به کلیه های شما کمک می کند تا کارایی بیشتری داشته باشند و به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کند.

5) به حداکثر رساندن عملکرد بدنی کمک می کند

یکی دیگر از فواید آب در حین انجام فعالیت بدنی نمود پیدا می کند. ورزشکاران ممکن است در طول فعالیت های بدنی 6 تا 10 درصد منبع وزن بدن را تحمل کنند. هیدراتاسیون همچنین بر قدرت و استقامت شما تأثیر می گذارد.

اگر در تمرینات استقامتی یا ورزش های پرتحرک مانند بسکتبال شرکت می کنید، ممکن است مستعد ابتلا به کمبود آب بدن شوید.

اثرات منفی ورزش در گرما بدون آب کافی می تواند شامل شرایط جدی پزشکی مانند کاهش فشار خون و هایپرترمی باشد. کم آبی شدید می تواند باعث تشنج و حتی مرگ شود.

بهترین فواید خوردن آب

6) به جلوگیری از یبوست کمک می کند

خوردن فیبر تنها راه جلوگیری از یبوست نیست. همچنین حفظ مصرف آب بدن بسیار مهم است بنابراین حرکات روده شما حاوی آب کافی می باشد.

اگر به اندازه کافی آب، منیزیم و فیبر مصرف نکنید، احتمالاً یبوست را تجربه خواهید کرد.

اگر قبلاً یبوست داشته اید، ممکن است متوجه شوید که نوشیدن آب گازدار و همچنین آب ساده می تواند به کاهش علائم شما کمک کند.

7) در هضم غذا كمك مي كند

برخلاف آنچه برخی معتقدند، متخصصان بر این باورند نوشیدن آب قبل، حین و بعد از غذا به بدن شما کمک می کند تا غذای شما را راحت تر بشکند. این به شما کمک می کند تا غذا را به طور مؤثر هضم کنید و از بیشتر وعده های غذایی خود نهایت استفاده را ببرید.

تحقیقات نشان می دهد منبع معتبر بدن با تغییر در قوام مواد غذایی و معده ، چه محکم تر و چه مایع تر سازگار است.

8) به جذب مواد مغذی کمک می کند

علاوه بر کمک به تجزیه مواد غذایی، آب به حل ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی از مواد غذایی نیز کمک می کند. سپس این اجزای ویتامین را برای استفاده به بدن شما منتقل می کند.

9) گردش خون اکسیژن خون را بهبود می بخشد

آب مواد مغذی و اکسیژن مفیدی را برای بدن شما به همراه دارد. رسیدن به میزان مصرف آب روزانه شما گردش خون را بهبود می بخشد و تأثیر مثبتی بر سلامت کلی شما خواهد گذاشت.

خوردن آب و تاثیر آن بر سلامتی

10) به مبارزه با بیماری کمک می کند

نوشیدن آب کافی می تواند به جلوگیری از برخی شرایط پزشکی کمک کند. این بیماری ها شامل:

  • یبوست
  • سنگ کلیه
  • آسم ناشی از ورزش
  • عفونت مجاری ادراری
  • فشار خون

آب همچنین به شما کمک می کند تا ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مهم موجود در مواد غذایی را جذب کنید و این باعث می شود احتمال سالم ماندن بیشتر شود.

12) به تقویت انرژی کمک می کند

نوشیدن آب ممکن است متابولیسم شما را فعال کند. افزایش متابولیسم با تأثیر مثبت بر سطح انرژی همراه است.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن 500 میلی لیتر آب در مردان و زنان میزان متابولیک را 30 درصد افزایش داده است. این اثرات بیش از یک ساعت به طول انجامید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا