پزشکیسلامت

عطسه چیست؟ + فواید و نکاتی که درباره عطسه کردن باید بدانید!

عطسه کردن برای شما عالی است ! برخلاف افسانه ها و اطلاعات غلطی که ممکن است در مورد آن ها شنیده باشید یا بخوانید، عطسه در واقع یک چیز کاملاً عالی است. عطسه مکانیسمی است که بدن شما برای پاکسازی بینی استفاده می کند. وقتی مواد خارجی مانند آلودگی، گرده، دود یا گرد و غبار به سوراخ های بینی وارد شود، ممکن است بینی تحریک یا قلقلک داده شود.
وقتی این اتفاق می افتد، بدن شما کاری که باید برای پاکسازی بینی انجام دهد، انجام می دهد. عطسه یکی از اولین موارد دفاعی بدن شما در برابر باکتری ها و اشکالات مهاجم است.

فواید عطسه کردن چیست؟

عطسه با پاکسازی مجاری بینی و ریه ها از گرد و غبار، گرده ها و سایر مواد تحریک کننده از ما محافظت می کند. حسگر های موجود در بینی و سینوس های ما عوامل تحریک کننده را تشخیص می دهند و سیگنالی را به مژک های ریز مو مانند ارسال می کنند که روی مجاری بینی ما قرار دارد و آن ها را دفع می کند.  

مژک ها از طریق اعصاب به مغز ما منتقل می شوند و از آنجا با عضلات قفسه سینه ما منقبض می شوند و سپس شل می شوند که هوا، بزاق و مخاط را از مجراهای ما و گلو را از طریق بینی و دهان به خارج منتقل می کند.

عطسه کردن همان طور که برای مفید است برای دیگران سودی ندارد و ممکن است در صورت استنشاق هوای آلوده اطراف ما، به بیماری یا ویروسی که ما به آن مبتلا هستیم، آلوده شوند.

وقتی عطسه می کنیم چه اتفاقی می افتد؟

وقتی چیزی مانند میکروب، گرد و غبار یا گرده به بینی شما وارد می شود، پیامی به بخشی از مغز شما ارسال می شود که مرکز عطسه است. مرکز عطسه علائمی را به قسمت هایی از بدن شما می فرستد که برای ایجاد عطسه باید با هم کار کنند.
عضلات قفسه سینه، دیافراگم، شکم، تارهای صوتی و عضلات پشت گلو همه با هم کار می کنند تا به شما در دفع مواد تحریک کننده کمک کنند.

در بیشتر موارد، چشم ها به زور بسته می شوند، زبان به سقف دهان منتقل می شود و عضلات برای عطسه مهار می شوند. همه این ها فقط در چند ثانیه اتفاق می افتد.

وقتی عطسه می کنیم چه اتفاقی می افتد؟

عطسه که همچنین به عنوان خستگی شناخته می شود، با یک نیروی باورنکردنی آب، مخاط و هوا را از بینی شما خارج می کند. عطسه می تواند میکروب های زیادی را به همراه داشته باشد که می تواند بیماری هایی مانند آنفولانزا را گسترش دهد.

عطسه همچنین نقش حیاتی دیگری در بدن دارد. در سال 2012، محققان از دانشگاه پنسیلوانیا کشف کردند که عطسه کردن روش طبیعی بینی برای “تنظیم مجدد” است. این مطالعه نشان داد که مژک ها، سلول هایی که بافت داخل بینی را پوشانده اند، با عطسه دوباره راه اندازی می شوند.

محققان دریافتند که عطسه در افرادی که مشکلات مزمن بینی مانند سینوزیت دارند، همان اثر “تنظیم مجدد” را ندارد. کشف چگونگی واکنش آن سلول ها ممکن است به درمان این مشکلات مداوم کمک کند.

سوالات متداول در مورد عطسه

1. چرا وقتی عطسه می کنیم چشم هایمان را می بندیم؟

دانشمندان فکر می کنند وقتی عطسه می کنیم، مغز ما پیامی را برای بستن چشم ها می فرستد. بدن تا آنجا که می تواند تلاش می کند از ورود مواد تحریک کننده به چشم ها جلوگیری کند، بنابراین بسته نگه داشتن چشم ها راهی برای این کار است. 

2. چرا در زمان بیماری عطسه می کنیم؟

در شرایطی که بیمار هستیم بدن سعی در پاکسازی بدن از آلودگی ها دارد. آلرژی، آنفولانزا و سرماخوردگی، همه این ها می توانند باعث آبریزش بینی یا تخلیه سینوس شوند. 
وقتی این موارد وجود دارد، هنگام کار بدن برای از بین بردن مایعات، ممکن است عطسه مکرر تری داشته باشید.

3. چرا وقتی به خورشید نگاه می کنیم عطسه می کنیم؟


اگر در هنگام مواجه با نور روشن خورشید در روز عطسه می کنید، فقط شما نیستید که این گونه اید. تمایل به عطسه هنگام مشاهده نور شدید خورشید، تا یک سوم جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد. این پدیده به عنوان رفلکس عطسه photic یا رفلکس عطسه خورشیدی شناخته می شود.

4. چرا برخی افراد چندین بار عطسه می کنند؟

محققان مطمئن نیستند که چرا برخی افراد چندین بار عطسه می کنند. این ممکن است نشانه آن باشد که عطسه شما به اندازه شخصی که فقط یک بار عطسه می کند قوی نیست. 
همچنین می تواند نشانه این باشد که شما تحریک یا التهاب بینی مداوم یا مزمن دارید، احتمالاً در اثر آلرژی.

5. چرا وقتی حساسیت داریم عطسه می کنیم؟

اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، ممکن است هنگام گردگیری، بیشتر اوقات عطسه کنید. وقتی این مواد وارد بدن می شوند، بدن با ترشح هیستامین واکنش می دهد تا به مواد حساسیت زای مهاجم حمله کند. 
هیستامین باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شود و علائم آن شامل عطسه کردن ، آبریزش چشم، سرفه و آبریزش بینی است.

چرا عطسه اینقدر مهم است؟

هنگام عطسه، قطره هایی از بینی و دهان شما دفع می شود که می توانند تا دو متر فاصله داشته باشند. این قطرات ممکن است روی سطوحی مانند میزها، نیمکت ها، دستگیره های در و سایر مواردی که مرتباً لمس می شوند، فرود آیند.
وقتی ویروس تنفسی دارید، ممکن است کسی این سطوح یا موارد را لمس کند و ویروس به دست او منتقل شود. آن ها در صورت لمس کردن دهان، بینی یا چشم می توانند بیمار شوند.

آیا جلوگیری از عطسه بد است؟

اگر احساس کنید عطسه در حال آمدن است و جلوی آن را بگیرید، می تواند باعث آسیب دیدگی شدید در قسمت های پرده گوش، گلو و یا قطع شدن مویرگی در مغز شود. بنابراین با توجه به توصیه پزشکان در هنگام عطسه کردن سعی نکنید جلوی آن را بگیرید.

آیا جلوگیری از عطسه بد است؟

نکاتی که در هنگام عطسه کردن باید بدانید!

با وجود بیماری هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی و بیماری همه گیر کرونا (COVID-19) بهتر است برای عطسه کردن نکاتی را رعایت کنیم نه فقط به دلیل حسن نیت ادب، بلکه برای کمک به کاهش شیوع بیماری های ناخوشایند و خطرناک.

  • هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید و بلافاصله پس از استفاده آن ها را در سطل زباله ریخته و دور بریزید (مطمئن شوید که پس از استفاده از دستمال دستان خود را تمیز کرده اید).
  • اگر دستمال ندارید، آرنج تان را خم کرده و روی آستین خود عطسه یا سرفه کنید.
  • اگر می توانید، هنگام سرفه یا عطسه سر خود را از مردم دور کنید.
  • دستان خود را مرتباً و حداقل به مدت 20 ثانیه با استفاده از آب و صابون یا مالش الکل تمیز کنید.
  • روی دستان خود عطسه نکنید. اگر روی دست تان عطسه کردید، بلافاصله دست خود را تمیز کنید.
نکاتی که در هنگام عطسه کردن باید بدانید!

منابع: healthlinehealth.qld.gov.auyankton

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا