علم و فناوریکامپیوتر و آی تی

چرا باید از فضای ابری استفاده کنیم؟ مزایا و معایب

احتمالا برایتان پیش آمده که لپ تاپ یا گوشی تان آسیب دیده و شما نگران از بین رفتن و عدم دسترسی به فایل های مهم خود شده اید. در اینجا به شما می گوییم که چگونه با استفاده از فضای ابری نگرانی در این باره نداشته باشید و با امکانات دیگر آن آشنا خواهید شد. این مقاله را با مقدمه ای در مورد جنبه های مهم حافظه ابری، شروع می کنیم و سپس از نحوه عملکرد، مزایا و معایب آن، انواع مختلف حافظه ابری که در دسترس است، کاربرد آن در مشاغل، امنیت این حافظه و سایر موارد را بررسی خواهیم کرد.

فضای ابری چیست؟

حافظه ابری به شما امکان می دهد داده ها و اطلاعات را در محلی خارج از سایت که از طریق اینترنت عمومی یا اتصال اختصاصی شبکه خصوصی به آن دسترسی دارید، ذخیره کنید. مسئولیت داده هایی که برای ذخیره به خارج از سایت منتقل می کنید، به عهده یک ارائه دهنده ابری شخص ثالث است. ارائه دهنده میزبان، امنیت، مدیریت و نگهداری سرور ها و زیرساخت های مربوطه را تضمین می کند و اطمینان می دهد که هر موقع نیاز دارید، می توانید به داده ها دسترسی پیدا کنید.

حافظه ابری جایگزینی مقرون به صرفه و مقیاس پذیر برای ذخیره فایل ها در هارد دیسک های پیش فرض یا شبکه های ذخیره سازی ارائه می دهد. هارد دیسک های کامپیوتری فقط می توانند حجم محدودی از اطلاعات را ذخیره کنند. هنگامی که فضای ذخیره سازی کاربران تمام می شود، باید فایل ها را به یک دستگاه ذخیره سازی خارجی منتقل کنند. سازمان ها برای بایگانی داده ها و فایل ها، شبکه های ذخیره سازی (SAN) را ایجاد و نگهداری می کنند. نگهداری SAN ها بسیار گران است، زیرا با افزایش داده های ذخیره شده، شرکت ها باید به منظور افزایش تقاضا برای افزودن سرورها و زیرساخت ها، سرمایه گذاری کنند.

خدمات حافظه ابری قابلیت ارتجاعی دارند، به این معنی که می توانید با افزایش حجم داده، ظرفیت را افزایش دهید. با ذخیره داده ها در یک فضای ابری، سازمان شما با پرداخت هزینه و ظرفیت ذخیره سازی به عنوان یک سرویس، به جای سرمایه گذاری در هزینه های ایجاد و نگهداری شبکه های ذخیره سازی داخلی، صرفه جویی می کند. ممکن است برای حجم داده های بیشتر لازم باشد، بیشتر هزینه کنید در عین حال لازم نیست شبکه های ذخیره سازی را بیش از حد تأمین کنید، شما فقط دقیقاً برای ظرفیتی که استفاده می کنید، هزینه می کنید.

فضای ابری چگونه کار می کند؟

حافظه ابری چگونه کار می کند؟
کاربرد حافظه ابری

مانند شبکه های ذخیره سازی پیش فرض، حافظه ابری برای ذخیره داده ها، از سرور ها استفاده می کند. با این حال، داده ها به سرورهای خارج از سایت ارسال می شوند. اکثر سرور هایی که استفاده می کنید مجازی هستند و روی یک سرور فیزیکی میزبانی می شوند. با افزایش نیازهای ذخیره سازی، ارائه دهنده، سرور های مجازی جدیدی را برای پاسخگویی به تقاضا ایجاد می کند.

به طور معمول، شما از طریق اینترنت و با استفاده از یک وب سایت یا برنامه تلفن همراه، به ابر ذخیره سازی متصل می شوید. در این فضا شما می توانید داده های خود را با توجه به میزان فضای در اختیار، به یک یا چند سرور ارسال کنید.

به عنوان بخشی از خدمات، ارائه دهندگان معمولاً داده های یکسانی را در دستگاه های متعدد ذخیره می کنند. به این ترتیب، اگر سروری برای تعمیر و نگهداری قطع شود یا دچار مشکل شود، همچنان می توانید به داده های خود دسترسی داشته باشید.

حافظه ابری شامل سه مدل عمومی، خصوصی و ترکیبی است که در زیر به شرح توضیح داده ایم.

فضای ابری عمومی

در این مدل، شما از طریق اینترنت به یک فضای ذخیره سازی متصل می شوید که توسط ارائه دهنده حافظه ابری نگهداری می شود و شرکت ها از آن استفاده می کنند. ارائه دهندگان خدمات تقریباً از هر دستگاهی، از جمله تلفن های هوشمند و لپ تاپ، در دسترس هستند و در صورت لزوم شما می توانید سطح فضای مورد نیاز خود را، بالا و پایین کنید.

فضای ابری خصوصی

تنظیمات حافظه خصوصی تفاوت چندانی با حافظه عمومی ندارد، با این تفاوت که در شبکه شما قرار دارد و از یک سرور فیزیکی برای ایجاد نمونه هایی از سرور های مجازی و افزایش ظرفیت استفاده می کند. می توانید کنترل کامل یک حافظه خصوصی پیش فرض را در دست بگیرید یا از یک ارائه دهنده ذخیره سازی ابر برای ایجاد یک ابر خصوصی استفاده کنید.

به راحتی و با یک اتصال خصوصی به آن دسترسی پیدا خواهید کرد. سازمان هایی که به دلیل خصوصی بودن داده هایی که پردازش و ذخیره می کنند، ممکن است ذخیره سازی ابری خصوصی را ترجیح دهند، شامل بانک ها یا شرکت های خرده فروشی می شود.

فضای ابری ترکیبی

مدل ترکیبی از عناصر ابر های خصوصی و عمومی تشکیل شده و به سازمان ها این حق انتخاب را می دهد که کدام داده را در کدام ابر ذخیره کنند. به عنوان مثال، برای داده های بسیار منظم که لازم است حتما بایگانی شوند، یک محیط ابری خصوصی مناسب است، در حالی که داده هایی با حساسیت کمتر (مانند ایمیل هایی که حاوی اسرار تجاری نیستند) می توانند در فضای عمومی ذخیره شوند. برخی از سازمان ها برای تکمیل شبکه ذخیره سازی داخلی خود از ابر های ترکیبی استفاده می کنند.

مزایا و معایب

مانند سایر فناوری های مبتنی بر کلود، ذخیره سازی ابری مزایای ویژه ای دارد. در عین حال نگرانی هایی را برای شرکت ها ایجاد می کند که از معایب آن به شمار می رود.

مزایا و معایب حافظه ابری
مزایا و معایب

مزایا

 • مدیریت خارج از سایت: ارائه دهنده حافظه ابری مسئولیت حفظ و محافظت از داده های ذخیره شده را بر عهده می گیرد. این کارکنان شما را از انجام وظایف مربوط به ذخیره سازی مانند خرید، نصب، مدیریت و نگهداری رها می کنند. به این ترتیب کارکنان شما می توانند بر کار های دیگری تمرکز کنند.
 • پیاده سازی سریع: استفاده از فضای ابری روند راه اندازی و افزودن قابلیت های ذخیره سازی شما را تسریع می کند. با استفاده از فضای ابری، بسته به میزان ظرفیت، می توانید سرویس را ارائه کرده و ظرف چند ساعت یا چند روز از آن استفاده کنید.
 • مقرون به صرفه: همانطور که گفته شد، شما هزینه ظرفیت مورد استفاده خود را پرداخت می کنید. این به سازمان شما امکان می دهد هزینه های ذخیره سازی ابری را به عنوان هزینه عملیاتی جاری در نظر بگیرید.
 • مقیاس پذیری: محدودیت های رشد یکی از شدید ترین محدودیت های ذخیره سازی است. با ذخیره سازی در حافظه ابری، می توانید هر چقدر که نیاز دارید، مقیاس بندی کنید. ظرفیت تقریباً نامحدود است.
 • تداوم کسب و کار: ذخیره داده ها خارج از مکان از تداوم تجارت شما پشتیبانی می کند. به طور مثال در صورتی که یک بلای طبیعی یا حمله تروریستی دسترسی به محل شما را قطع کند، فضای ذخیره سازی شما از بین نخواهد رفت.

معایب

 • امنیت: نگرانی های امنیتی با سرویس های مبتنی بر کلود رایج است. ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری سعی می کنند زیر ساخت های خود را با فناوری ها و شیوه های به روز تامین کنند، اما نقض امنیت، گاه به گاه رخ می دهد و باعث ناراحتی کاربران می شود.
 • کنترل اداری: اینکه بتوانید داده های خود را مشاهده کنید، به آن ها دسترسی داشته باشید و به دلخواه آن ها را جابجا کنید، یکی دیگر از معایب رایج در مورد حافظه ابری است. بارگیری، تعمیر و نگهداری و مدیریت شخص ثالث مزایایی را ارائه می دهد اما کنترل شما را بر داده ها محدود می کند.
 • تأخیر: ذخیره سازی از طریق ابر ممکن است به دلیل ازدحام ترافیک رخ دهد، به ویژه هنگامی که از اتصالات عمومی استفاده می کنید. با این حال، شرکت ها می توانند با افزایش پهنای باند اتصال، تاخیر را به حداقل برسانند.
 • رعایت مقررات: برخی از صنایع مانند مراقبت های بهداشتی و دارایی باید از حریم خصوصی داده ها و مقررات بایگانی پیروی کنند، چرا که ممکن است شرکت ها از ذخیره سازی ابری برای انواع خاصی از فایل ها، مانند فایل های پزشکی و سرمایه گذاری، منع شوند. در صورت امکان، ارائه دهنده ذخیره سازی ابری را انتخاب کنید که از رعایت هرگونه مقررات صنعتی که بر تجارت شما تأثیر می گذارد، پشتیبانی کند.

مثال ها

سه نوع اصلی حافظه ابری به نام های بلوک، فایل و اشیاء وجود دارد که هر کدام دارای مزایای خاص خود هستند؛

حافظه ابری
حافظه ابری در دستگاه های مختلف

حافظه ابری بلوک (Block)

حافظه بلوک که به طور سنتی در SAN ها استفاده می شود، در محیط های ذخیره سازی ابری نیز رایج است. در این مدل ذخیره سازی، داده ها در حجم زیادی به نام “بلوک” سازماندهی می شوند. هر بلوک یک هارد دیسک جداگانه را نشان می دهد. ارائه دهندگان ذخیره سازی ابری از بلوک ها برای تقسیم مقادیر زیادی از داده ها استفاده می کنند.

منابع ذخیره بلوک عملکرد بهتری را در شبکه ارائه می دهند. تاخیر کم IO (زمان لازم برای تکمیل ارتباط بین سیستم و سرویس گیرنده) در این مدل، به ویژه برای پایگاه های داده و برنامه های بزرگ مناسب است.

این مدل مقیاس های ذخیره سازی را که در حافظه ابر استفاده می شود، به راحتی مسدود می کند تا از رشد پایگاه داده ها و برنامه های کاربردی سازمان شما پشتیبانی کند. اگر وب سایت شما حجم زیادی از داده های بازدیدکنندگان را که باید ذخیره شوند ذخیره می کند، ذخیره سازی با مدل بلوک مفید خواهد بود.

حافظه ابری فایل

روش ذخیره سازی فایل، داده ها را در ساختار سلسله مراتبی فایل و پوشه ای که اکثر ما با آن ها آشنا هستیم، ذخیره می کند. داده ها، چه در سیستم ذخیره سازی و چه در سرویس گیرنده محل مبدا، قالب خود را حفظ می کنند و سلسله مراتب پیدا کردن و بازیابی فایل ها را در صورت نیاز آسان تر می کند. ذخیره سازی فایل معمولاً برای پلتفرم های توسعه، فهرست های خانگی و مخازن فایل های ویدئویی، صوتی و سایر موارد استفاده می شود.

حافظه ابری اشیاء

ذخیره سازی شی با ذخیره سازی فایل و بلوک تفاوت دارد زیرا داده ها را به عنوان اشیا مدیریت می کند. هر شی شامل داده های یک فایل، فراداده مرتبط با آن و یک شناسه است. اشیاء داده ها را در قالبی که وارد می شوند، ذخیره می کند و امکان سفارشی سازی فراداده را به گونه ای فراهم می کند که دسترسی و تجزیه و تحلیل داده ها آسان تر است.

به جای سازماندهی در فایل ها یا سلسله مراتب پوشه ها، اشیاء در مخازن نگهداری می شوند که مقیاس پذیری تقریبا نامحدودی را ارائه می دهند. از آنجا که هیچ سلسله مراتب پرونده ای وجود ندارد و فراداده ها قابل تنظیم هستند، ذخیره سازی شیء به شما امکان می دهد منابع ذخیره سازی را به روشی مقرون به صرفه بهینه کنید.

فضای ابری برای مشاغل

انواع خدمات ذخیره سازی ابری تقریباً برای هر نوع شغلی در دسترس است؛ از مالک انفرادی گرفته تا شرکت های بزرگ.

اگر شما یک تجارت کوچک را اداره می کنید، ذخیره سازی ابری می تواند منطقی باشد. به ویژه اگر منابع یا مهارت هایی برای مدیریت ذخیره سازی خود ندارید. ذخیره سازی ابری همچنین می تواند با برنامه ریزی بودجه به پیش بینی هزینه های ذخیره سازی کمک کند و به شما این امکان را می دهد که با رشد کسب و کار خود، مقیاس بندی کنید.

اگر در یک شرکت بزرگ تر کار می کنید (به عنوان مثال، یک شرکت تولیدی، خدمات مالی یا یک فروشگاه زنجیره ای با ده ها مکان)، ممکن است لازم باشد صد ها گیگابایت داده را برای ذخیره به طور منظم منتقل کنید. در این موارد، شما باید با ارائه دهنده ذخیره سازی ابری مستقر کار کنید که می تواند حجم های شما را مدیریت کند. در برخی موارد، ممکن است بتوانید معاملات سفارشی را با ارائه دهندگان انجام دهید تا بهترین ارزش را به دست آورید.

امنیت

امنیت در حافظه ابری
امنیت

امنیت حافظه ابری یک نگرانی جدی است، به ویژه اگر سازمان شما داده های حساس مانند اطلاعات کارت اعتباری و سوابق پزشکی را مدیریت کند. شما می خواهید با به روزترین روش های موجود، اطمینان حاصل کنید که داده های شما در برابر تهدیدات سایبری محافظت می شود.

شما می توانید از راه حل های امنیتی چند لایه استفاده کنید که شامل حفاظت از نقطه پایانی، فیلتر کردن محتوا و ایمیل و تجزیه و تحلیل تهدید ها و همچنین بهترین شیوه هاکه شامل به روز رسانی و وصله های منظم است. همچنین برای امنیت بیشتر، شما باید از سیاست های دسترسی و احراز هویت دقیق استفاده کنید.

اقدامات امنیتی اولیه

اکثر ارائه دهندگان حافظه ابری اقدامات امنیتی اولیه را شامل کنترل دسترسی، احراز هویت کاربر و رمزگذاری داده ها ارائه می دهند. اطمینان از وجود این اقدامات زمانی اهمیت ویژه ای پیدا می کند که داده های مورد بحث شامل فایل های محرمانه تجاری، سوابق پرسنل و مالکیت معنوی باشد.

داده های مشمول رعایت مقررات ممکن است به حفاظت بیشتری نیاز داشته باشند، بنابراین باید بررسی کنید که ارائه دهنده انتخابی شما با همه مقررات قابل اجرا مطابقت داشته باشد.

انتقال داده ها و امنیت

هر زمان که داده ها منتقل می شوند، در برابر خطرات امنیتی آسیب پذیر هستند. مسئولیت ایمن سازی داده های هدایت شده به سمت فضای ذخیره سازی بر عهده شما است. شرکت ها می توانند با رمزگذاری داده های در حال انتقال و استفاده از اتصالات اختصاصی (به جای اینترنت عمومی) خطرات را به حداقل برسانند.

پشتیبان گیری یا بک آپ (Backup)

بک آپ یا پشتیبان گیری حافظه ابری
بکآپ گیری

پشتیبان گیری از اطلاعات به اندازه امنیت اهمیت دارد. اگر داده ها به دلیل حمله سایبری، بلایای طبیعی یا خطای انسانی از بین بروند، مشاغل باید از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنند تا بتوانند به فایل ها و برنامه ها دسترسی پیدا کنند، و از وقفه در تجارت خود جلوگیری کنند.

پشتیبان گیری در فضای ابری

خدمات پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات مبتنی بر حافظه ابری از ابتدای شروع این فناوری محبوب بوده است. مانند ذخیره سازی ابری، شما می توانید از طریق اینترنت عمومی یا اتصال خصوصی به خدمات پشتیبان گیری دسترسی پیدا کنید. خدمات پشتیبان گیری و بازیابی فضای ابری، سازمان ها را از انجام وظایفی مثل تکرار منظم داده های مهم تجاری (برای دسترسی سریع به آن ها در صورت نیاز به دلیل از دست دادن داده ها در اثر بلایای طبیعی، حمله سایبری یا خطای ناخواسته کاربر)، آزاد می کند.

مزایا و معایب

پشتیبان گیری ابری همان مزایای ذخیره سازی را برای مشاغل ارائه می دهد؛ مقرون به صرفه بودن، مقیاس پذیری و دسترسی آسان. یکی از جذاب ترین ویژگی های پشتیبان گیری ابری، اتوماسیون است. درخواست از کاربران برای پشتیبان گیری مداوم از داده های خود نتایج متفاوتی را ایجاد می کند زیرا برخی از کاربران همیشه آن را به تعویق می اندازند یا انجام آن را فراموش می کنند. این فراموشی وضعیتی را ایجاد می کند که از دست دادن داده ها اجتناب ناپذیر است. با پشتیبان گیری خودکار، می توانید تصمیم بگیرید که چند وقت یک بار از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، روزانه، ساعتی یا هر زمان که داده های جدیدی به شبکه شما معرفی می شوند.

پشتیبان گیری از داده های فرعی در یک حافظه ابری مزیت دیگری به نام فاصله دارد. ساختمانی که در اثر بلایای طبیعی، حملات تروریستی یا سایر بلایا آسیب دیده است، می تواند سیستم های پشتیبان اولیه خود را از دست بدهد و بازیابی اطلاعات از دست رفته را غیر ممکن می سازد. پشتیبان گیری در فضای ابری شما را در برابر چنین رویدادی بیمه می کند.

سرور ها

سرور های حافظه ابری
سرور

سرور های ذخیره سازی ابری سرور های مجازی هستند. سرورهای تعریف شده توسط نرم افزاری که از سرورهای فیزیکی تقلید می کنند. یک سرور فیزیکی می تواند چندین سرور مجازی را میزبانی کند و ارائه راه حل های ذخیره سازی ابری برای چندین مشتری را آسان تر می کند. استفاده از سرور های مجازی کارایی را افزایش می دهد زیرا در غیر این صورت سرور های فیزیکی معمولاً کمتر از ظرفیت عمل می کنند و در واقع بخشی از قدرت پردازشی آن ها بلا استفاده می ماند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سرور های مجازی کلیک کنید.

منبع باز

اگر تخصص لازم برای ساخت سرور های ابری مجازی خود را دارید، یکی از گزینه های موجود در اختیار شما ذخیره سازی ابری منبع باز است. منبع باز به این معنی است که نرم افزار مورد استفاده در سرویس، در دسترس کاربران و توسعه دهندگان برای مطالعه، بازرسی، تغییر و توزیع است. ذخیره سازی ابری منبع باز معمولاً با لینوکس و سایر سیستم عامل های منبع باز مرتبط است که گزینه ایجاد سرور ذخیره سازی خود را ارائه می دهند.

مزایای این رویکرد شامل کنترل بر وظایف اداری و امنیت است. از دیگر مزایا مقرون به صرفه بودن است. در حالی که ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری تقریباً ظرفیت نامحدودی را در اختیار شما قرار می دهند، اما استفاده از این فضای ذخیره سازی، هزینه دارد. هرچه از ظرفیت ذخیره سازی بیشتری استفاده کنید، قیمت بالاتری دریافت می کنید. با استفاده از منبع باز، می توانید مقیاس ظرفیت را تا زمانی که دارای تخصص کدگذاری و مهندسی برای توسعه و نگهداری یک ابر ذخیره سازی هستید، ادامه دهید.

ارائه دهندگان مختلف حافظه ابری از نوع منبع باز سطوح مختلف عملکردی را ارائه می دهند، بنابراین قبل از تصمیم گیری درباره انتخاب سرویس برای استفاده، باید ویژگی ها را مقایسه کنید. برخی از عملکرد های موجود در سرویس های ذخیره سازی ابری منبع باز شامل موارد زیر است:

 • همگام سازی فایل ها بین دستگاه ها در مکان های مختلف
 • احراز هویت دو مرحله ای
 • ابزار های حسابرسی
 • رمز گذاری انتقال داده
 • انتقال محافظت شده با رمز عبور

قیمت گذاری

قیمت گذاری حافظه ابری
قیمت گذاری

همانطور که گفته شد، حافظه ابری با حذف زیر ساخت های ذخیره سازی داخلی به شرکت ها کمک می کند تا هزینه ها را کاهش دهند. اما مدل های قیمت ذخیره سازی ابری متفاوت است. برخی از ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری ماهانه هزینه هر گیگابایت را دریافت می کنند، در حالی که برخی دیگر بر اساس ظرفیت ذخیره شده هزینه دریافت می کنند.

هزینه ها بسیار متفاوت است؛ قیمت ها از 1.99 دلار یا 10 دلار برای 100 گیگابایت فضای ذخیره سازی ماهانه، بر اساس ارائه دهنده ای که انتخاب می کنید، متغیر است. هزینه های اضافی برای انتقال داده ها از شبکه، معمولاً در قیمت کلی خدمات گنجانده شده است.

ارائه دهندگان ممکن است علاوه بر هزینه اولیه ذخیره سازی و انتقال داده ها، هزینه های اضافی را دریافت کنند. به عنوان مثال، ممکن است هر بار که در فضای ابری به داده ها دسترسی پیدا کنید، تغییرات یا حذف هایی را انجام دهید یا داده ها را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنید، هزینه اضافی متحمل شوید.

هرچه بیشتر از این اقدامات انجام دهید، هزینه های شما بیشتر می شود. حتی اگر ارائه دهنده میزان پایه فعالیت را در قیمت کلی لحاظ کند. همچنین در صورت فراتر رفتن از حد مجاز، هزینه اضافی متحمل می شوید.

همچنین ممکن است ارائه دهندگان تعداد دفعات دسترسی کاربران به داده ها و میزان دسترسی داده ها به هزینه های آن ها را تعیین کنند. آن ها ممکن است بر اساس انواع داده های ذخیره شده و اینکه آیا داده ها نیاز به سطوح بیشتری از امنیت برای حفظ حریم خصوصی و رعایت مقررات دارند، هزینه متفاوتی دریافت کنند.

مثال ها

خدمات حافظه ابری از ده ها ارائه دهنده، متناسب با همه نیاز ها، از خدمات کاربران جداگانه تا سازمان های چند ملیتی با هزاران مکان در دسترس است. به عنوان مثال، می توانید ایمیل ها و گذرواژه ها را در فضای ابری ذخیره کنید. همچنین فایل هایی مانند صفحات گسترده و اسناد Word را برای اشتراک گذاری و همکاری با سایر کاربران ذخیره کنید. این قابلیت کار با یکدیگر را برای کاربران آسان تر می کند، در واقع از رایج ترین موارد استفاده از سرویس های حافظه ابری انتقال و اشتراک فایل است.

برخی از سرویس ها مدیریت و همگام سازی فایل ها را تضمین می کنند و اطمینان حاصل می شود که نسخه های مشابه فایل ها هر زمان که کسی آن ها را تغییر داد، در چندین مکان به روز می شود. همچنین می توانید قابلیت مدیریت فایل را از طریق خدمات ذخیره سازی ابری دریافت کنید.

با استفاده از آن می توانید اسناد، صفحات گسترده و سایر فایل ها را به دلخواه سازماندهی کرده و در دسترس سایر کاربران قرار دهید. سرویس های حافظه ابری همچنین می توانند فایل های رسانه ای مانند ویدئو و صدا و همچنین حجم زیادی از فایل های پایگاه داده را (که فضای زیادی را در شبکه شما اشغال می کنند) اداره کنند.

منبع: ibm.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا