دیدنی های ایرانگردشگری

غار سهولان مهاباد

یکی از بهترین مکان های دیدنی ایران غار سهولان است که در آذربایجان غربی قرار دارد. این مکان جزو جاذبه های گردشگری توریستی مهاباد است.

مهاباد در 116 کیلومتری مرکز آذربایجان غربی در جنوب این استان واقع شده است و حدود 90 اثر تاریخی ثبت شده مانند: سد مهاباد، تالاب کانی برازان، موزه و حمام میرزا رسول، مسجد جامع، برده کنته و … دارد.

موقعیت جغرافیایی و دمایی غار سهولان

غار سهولان

با توجه به تحقیقات و بررسی های انجام شده این غار آبی در 43 کیلومتری شمال شرقی در محور مهاباد – بوکان قرار دارد. در گذشته این غار خانه و محل زندگی مردم پارتی تبار بوده است.

مساحت داخلی این غار را حدودا 600 متر مربع است که محتوای داخل غار سنگ های آهکی است. ارتفاع سقف غار تا سطح دریا 50 متر است و عمق آب آن گاهی تا 32 متر بالا می آید.

درجه دمای آن در فصل تابستان و زمستان بین 10 الی 13 درجه سانتی گراد است و رطوبت حاکم این غار در بالاترین درصد 80 و کمترین درصد 70 متغیر است. اختلاف دمای داخلی غار و خارج آن بین 10 الی 15 درجه است.

این غار در زبان ترکی به معنای یخبندان است؛ مردم محلی و نزدیک غار به دلیل وجود زیاد کبوتران در آنجا آن را کونه کوتر یا لانه کبوتر می نامند.

تنها موجودات زنده که در این غار قابل مشاهده هستند خفاش و کبوتر چاهی است که در قسمت های بالایی غار لانه کرده اند. به دلیل عدم وجود نور هیچ گونه جلبکی داخل آب آن یافت نمی شود به جز جانداران میکروسکوپی.

آیا غار سهولان در سازمان محیط زیست ثبت شده است؟

ما در کشوری با عقبه تاریخی، سیاسی، طبیعی و فرهنگی چندین هزار ساله زندگی می کنیم که لازم است مکان های دیدنی و گردشگری آن را بشناسیم. آیا علاقه مند به مطالعه و کشف مکان های گردشگری و زیبای ایران هستید؟ مکان های گردشگری و تاریخی ایران

پله های غاز سهولان

در اثر رطوبت بالا روی اکثر سنگ های آن با خزه های سبز و قهوه ای پوشیده شده است و گاها دیده شده از بالای ایوان قطرات آب چکه می کند.

آب دریاچه آن بسیار شفاف و زلال است اما سالم نیست؛ ضمن اینکه عمق بالایی دارد و شما می توانید تا چند متر داخل آب را ببینید. اگر بخواهیم مثال بزنیم این غار چیزی شبیه غار علیصدر در همدان است.

این غار برابر مصوبه شورای عالی محیط زیست به عنوان اثر طبیعی ملی ثبت شده و جزو مناطق چهارگانه سازمان محیط زیست می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا