اخبار سلامتسلامت

آیا چشم های خسته نیاز به عینک کامپیوتر دارند؟

به خاطر ویروس کرونا، بسیاری از افراد مجبور شده اند تا کار، قرارها و حتی روابط اجتماعی شان را به صورت آنلاین انجام دهند و این اتفاق فروش عینک برای کامپیوتر را افزایش داده است. اما این عینک ها واقعا چه کاری انجام می دهند؟ آیا ارزش خریدن دارند؟

جواب کوتاه: البته که نه. بسیاری عینک های کامپیوتر مخصوص فیلتر کردن نور آبی طراحی شده اند. پرتوهای نوری پر انرژی ای که از صفحه کامپیوتر، تبلت و تلفن شما ساطع می شوند. سازنده های عینک کامپیوتر ادعا می کنند که قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور آبی باعث خشک شدن چشم، دید تار، خستگی چشم و دیگر علائم خستگی دیجیتالی چشم می شوند.

هر چند درست است که مدت زیاد خیره شدن به این صفحات باعث ایجاد علائم بالا می شوند، اما مشکل از نور آبی نیست بلکه زمان استفاده است.

تحقیقات نشان داده اند که هیچ مدرکی وجود ندارد تا نشان دهد نور آبی باعث آسیب رسیدن به چشم می شود.

در تحقیقی که در سال 2019 منتشر شد، دریافتند که فیلترهای مسدود کننده نور آبی، تاثیر بیشتری نسبت به فیلترهای نور خنثی که نور آبی را مسدود نمی کنند، برای کاهش خستگی چشم دیجیتال ندارند.

پس چه عاملی باعث ایجاد خستگی و تاری دید چشم ها می شود؟ پلک زدن. یا به طور دقیق تر پلک نزدن وقتی که به صفحه کامپیوتر خود خیره می شوید.

زمانی که پای کامپیوتر هستید، تمرکز کرده اید و تحقیقات نشان داده اند که تعداد پلک زدن های شما کاهش پیدا می کند. تحت شرایط نرمال، ما در حدود 15 بار در دقیقه پلک می زنیم اما در زمان استفاده از دستگاه های دیجیتالی این تعداد به یک سوم می رسد.

مطالعه بیشتر: احساس خستگی و ضعف نشانه چیست؟ راهکار هایی برای درمان آن

پس به جای خرید یک عینک کامپیوتر، پیشنهادات زیر را دنبال کنید:

اجرای قانون 20/20/20

می توانید به آسانی از خستگی چشم خود در هنگام کار با ابزار دیجیتالی با یک استراحت دوره ای مرتب جلوگیری کنید. در چشم پزشکی، قانونی وجود دارد که می گوید هر 20 دقیقه به چیزی در فاصله 20 قدمی خود به مدت 20 ثانیه نگاه کنید. ممکن است یادآوری برای انجام این کار سخت باشد اما در هر ساعت یک یا دوبار این کار را انجام دهید واقعا تاثیر گذار است.

استفاده از قطره های اشک مصنوعی

ریختن قطره های اشک مصنوعی

همانطور که پیرتر می شویم، تولید اشک در چشم ها کاهش می یابد و احتمال خشکی چشم بالاتر می رود. پلک زدن کمتر در هنگام کار با کامپیوتر این مشکل را تشدید می کند. با کم شدن مایع درون قرنیه، دید ما تار می شود، احساس سوزش در چشم داریم و پلک ها برای محافظت از خشکی چشم اندکی افتاده می شوند. می توانید با استفاده از قطره های اشک مصنوعی چشم های خود را تر کنید.

اگر نیاز دارید که بیشتر از 4 بار در روز از قطره استفاده کنید، پیشنهاد می شود تا از قطره های بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید، زیرا بعضی ها می گویند که قطره های حاوی مواد نگهدارنده باعث سوزش چشم آن ها می شود.

نکته: برای احتیاط بیشتر قبل از اقدام به خرید هر نوع قطره ای با یک متخصص مشورت کنید.

افزایش سایز فونت

حرف A+

یکی دیگر از دلایل خشکی چشم مربوط به کامپیوتر این است که بر روی کلمات و تصاویر کوچک و یا از فاصله دور، سخت تمرکز می کنید: صفحه کامپیوتر از صفحه یک کتاب به شما دورتر و از صفحه تلویزیون به شما نزدیک تر است. می توانید عینکی را خریداری کنید که بر روی فاصله شما با کامپیوتر تمرکز می کند. برای مثال اگر در حدود 55 سانتی متر از مانیتور فاصله دارید، می توانید عینکی را بخرید که برروی این فاصله تاکید دارد. اما در واقع این عینک تاثیر چندانی بر روی بیماران نداشته است.

مشکل زمانی بیشتر می شود که بسیاری از افراد از لپ تاپ، تبلت یا مانیتورهای کمکی استفاده می کنند، پس فاصله ها در هر کدام متفاوت است. آسان ترین راهکار برای هر کدام این است تا سایز فونت را افزایش دهید تا خواندن برای تان راخت تر شود. با این کار نیازی نیست تا برای کار با هر صفحه ای از عینک استفاده کنید.

تنظیم کنتراست

مربع سیاه و سفید

تنظیم کنتراست مانیتور می تواند از خشکی چشم شما جلوگیری کند. کنتراست بیشتر بهتر است، خصوصا برای افراد پیرتر. همانطور که سن ما بالاتر می رود، احتمال ابتلا به آب مروارید نیز بیشتر می شود- زردی و کدری چشم. کنتراست کمک می کند تا نور وارد فیلتر زرد شود، در نتیجه دیدن آسان تر می شود.

کاهش تابش نور

تابش نور زیاد – نوری که بیشتر از نیاز چشم است را به راحتی می توانید تنظیم کنید زیرا می تواند منجر به خشکی چشم شود. یک فیلتر صفحه مات می تواند باعث کاهش نور و استفاده راحت تر از کامپیوتر شود.

خرید یک مانیتور بهتر

مانیتور کامپیوتر

در نهایت، خرید یک مانیتور بهتر می تواند تاثیر زیادی بر روی خستگی و سلامت چشم بگذارد، خصوصا اگر تمام روز در حال کار کردن با یک لپ تاپ کوچک هستید. می توانید یک صفحه بزرگ با رزولوشن بالا بخرید که دید بهتری به شما می دهد. هر چه رزولوشن بیشتری داشته باشد، تصاویر و متن ها واضح تر هستند و چشم راحت تر می تواند تمرکز کند.

باید گفت که خستگی و ایجاد تاری در چشم به طور مداوم زمینه ای برای ایجاد مشکلات بیشتر در آینده است، اگر به طور مداوم و در تایم زیادی با صفحه دستگاه خود کار می کنید خصوصا مانیتور کامپیوتر، بهتر است که شیوه های بالا را برای مراقبت هرچه بیشتر از چشم های خود به کار ببرید و البته بدانید که عینک های کامپیوتر تاثیر بسزایی در محافظت از چشم های شما ندارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا