روانشناسیسلامت

چه عواملی باعث کاهش خلاقیت شما می شود؟

در این مقاله قصد داریم شما را با عوامل کاهش خلاقیت آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

چرا برخی از انسان ها خلاقیت دارند؟ چگونه ما نیز خلاق باشیم؟ اگر فکر می کنید آدم ها خلاق به دنیا می آیند سخت در اشتباه هستید؛ آنها فقط خلاقیت شان را پرورش داده اند. محققان معتقدند مهارت خلاقیت نیز مانند دیگر مهارت ها با تمرین و کوشش بدست می آید.

1- قضاوت

یکی از عوامل کاهش خلاقیت قضاوت کردن خودتان است. برای تقویت خلاقیت باید بدون اینکه قضاوت کنید ایده پردازی کنید. اگر فورا ایده های خود را مورد قضاوت قرار دهید و آنها را نقد کنید باعث تردید در شما می شود و در نتیجه خلاقیت تان را کور می کنید. شما با رعایت نکردن این موضوع هیچ وقت به خودتان اجازه نمی دهید که خلاق باشید.

2- کمبود جسارت

از ریسک پذیری می ترسید، در مسیرهای جدید قدم نمی گذارید؛ برای خلاق بودن باید جسور باشید و فرصت های پیش رویتان را امتحان کنید.

بزرگ ترین دشمن خلاقیت ترس است

3- ترس از شکست

اگر بترسید سقوط می کنید. خلاقیت یعنی آزمون فرصت های پیش و رو و جستجو در مسیرهای بن بست. بعد از گذشت زمان و کمی تمرین کردن متوجه می شوید همان طرح های بی خودتان کلی ارزش دارد.

4- مقایسه خود با دیگران

معیارهایی برای خود داشته باشید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. به دلیل زیبایی اثر یک هنرمند بزرگ آن را کپی نکنید بلکه از آن ایده بگیرید تا طرح بهتر از آن را خلق کنید.

5- نگرانی از عدم اطمینان

ابهام هر کسی را نگران می کند؛ اما برای خلاقیت باید ریسک پذیر باشید. (شاید طرح های اولیه شما را همه انتقاد کنند اما برایتان تجربه می شود) بهترین خلاقیت ها نتیجه ای از عادت های سودمندانه شماست.

برای اینکه خلاق باشید نباید از اشتباه کردن بترسید.

6- رنجیدن از نقد و انتقادات

بازخورد گرفتن همیشه خوب است چه از نوع انتقاد باشد چه تعریف؛ همه ما نیازمند بازخوردهای آدم های مختلف هستیم چرا که شما برای خلاق شدن نیاز دارید مورد انتقاد دیگران قرار بگیرید. بدانید و آگاه باشید که بدون نقد و بازخورد شما هیچ پیشرفتی نخواهید داشت.

ترس از انتقاد یعنی ترس از پیشرفت و رشد

عوامل کاهش خلاقیت

7- کمبود اعتماد به نفس

شما باید اعتماد به نفس خوبی داشته باشید تا بتوانید پیشرفت کنید. کمبود اعتماد به نفس در طولانی مدت بر توانایی ها و قابلیت هایتان تاثیر منفی دارد. لازمه خلاقیت داشتن اعتماد به نفس است.

بهترین راه برای افزایش اعتماد به نفس انجام کارهایی است که از آنها می ترسیم.

8- وسواس تحلیل

فلج تحلیل یا وسواس تحلیل باعث می شود به دلیل انبوه داده ها و اطلاعات نتوانید تصمیم عاقلانه ای بگیرید. درگیر شدن بیش از حد بر موضوعی شما را از موضوع اصلی دور می کند و سردرگم می شوید.

9- تغدیه نامناسب

تغذیه نا مناسب نیز می تواند یکی از عواملی باشد که خلاقیت شما را نابود یا بهبود می بخشد.

برای مطالعه درباره مواد غذایی مفید برای ایجاد حس خلاقیت به مقاله دیگر ما مراجعه کنید.

عوامل کاهش خلاقیت

توضیحات ذکر شده در بالا به شما کمک می کند تا بتوانید خلاق باشید لازم است قبل از هرکاری تمرکز داشته باشید. مقاله راهکارهایی برای افزایش تمرکز به شما کمک می کند تا بتوانید تمرکز خود را بالا ببرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا