پزشکیسلامت

دلایل سرد شدن کف پا و هر آنچه که درباره آن لازم است بدانید!

خیلی از افراد هستند که نسبت به سرد شدن کف پا احساس نگرانی می کنند و نمی توانند با وجود این سردی آزار دهنده در کمال آرامش زندگی کنند و دائما مجبورند جوراب های کاموایی بپوشند و پاهای خود را گرم نگه دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا علت این سردی عذاب دهنده را به شما بگوییم تا هر چه سریعتر بتوانید از این سردی آزار دهنده خلاص شوید.

علل سرد شدن کف پا

دلایلی که موجب سرد شدن کف پا می شود

دلایل مختلفی برای سرد شدن پا وجود دارد، از دمای پایین هوا در فصل زمستان گرفته تا عدم گردش صحیح خون در اعضای بدن و اختلالات عصبی از جمله مواردی است که باعث سرد شدن کف پا افراد می شوند.

سرد شدن کف پا دلایل دیگری نیز دارد که عبارتند از:

1. سردی هوا

معمولا اولین گزینه ای که دلیل مشکل سردی پا می باشد، دمای پایین آب و هوا است. سرد شدن پا در دما های پایین جزء علل معمول و عادی برای سرد شدن پا است، اما اگر این سردی در دما های بالا هم وجود داشت ممکن است مشکل آن از جای دیگری باشد.

2. مشکلات قلبی و عروقی

سردی پا ممکن است از بیماری های سرخرگ (عروق) نشات گرفته باشد که این بیماری نازک شدن یا بسته شدن عروق را به همراه دارد. نازک شدن یا بسته شدن عروق از تجمع چربی و کلسترول در دیواره ی عروق رخ می دهد که در نهایت باعث محدود شدن خون رسانی به برخی اعضای بدن می شود و سرد شدن برخی از اعضای بدن از جمله پا ها می شود.

3. کم کاری تیروئید

یکی دیگر از مواردی که باعث سرد شدن کف پا می شود کم کاری تیروئید است

در این نوع از بیماری، غده تیروئید به اندازه کافی هورمون ترشح نمی کند، به همین دلیل سیستم های مختلف بدنی عملکرد طبیعی خود را از دست می دهند و نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند. سردی پا از جمله نشانه های این بیماری در بدن افراد است.

3. استرس یا اضطراب زیاد

استرس و اضطراب موجود در بدن افراد می تواند یکی دیگر از دلایل سردی پا باشد و آن ها را مورد رنج و ناراحتی قرار دهد.

4. مشکلات جریان خون

زمانی که با مشکل سرد شدن کف پا مواجه می شوید، جریان خون در بدن شما متوقف شده است. گردش خون ضعیف از جمله مواردی است که می تواند به سردی پای شما استمرار ببخشد. کلسترول بالا می تواند به پلاک هایی که در داخل شریان ها شکل می گیرد منجر شود.

همین امر می تواند گردش خون به پاها را کاهش دهد. برخی از بیماری های قلبی نیز می توانند باعث ایجاد سردی پاها شوند، بنابراین فرد باید با پزشک خود در مورد هر گونه مشکلات قلبی موجود یا عوامل خطرناک صحبت کند.

5. کلسترول بالا

کلسترول بالا می تواند به پلاک هایی که در داخل شریان ها شکل می گیرد منجر شود. همین امر می تواند گردش خون به پاها را کاهش دهد. برخی از بیماری های قلبی نیز می توانند باعث ایجاد سردی در پاها شوند، بنابراین فرد باید در چنین شرایطی با پزشک خود در مورد هر گونه مشکلاتی صحبت کند.

6. دیابت

از دلایل سردی کف پا می توان به دیابت اشاره کرد

افرادی که مبتلا به دیابت هستند بیشتر از سایرین در معرض مشکلات گردش خون قرار دارند. اگر در بدن خود از بیماری قند خون رنج می برید حتما آن را درمان کنید زیرا این بیماری باعث مسدود شدن خون در رگ های خونی می شود و مشکلاتی را در بدن به وجود می آورد.

7. استعمال دخانیات

برخی از مشکلات گردش خون که از استعمال دخانیات به وجود می‌آید سردی پا ها را به همراه دارد. در یک مورد نادر اما جدی که بیماری بورگر یا ترومبوآنژئیت انسدادی نام دارد، رگ‌های خون در دست ‌ها و پا ها تحت تاثیر قرار می‌ گیرند. رگ‌ های خون متورم می ‌شود و در نتیجه جریان خون مسدود شده و به لختگی خون منجر می ‌شود.

8. کم خونی بدن

کم خونی بدن از جمله عوامل مهمی است که می تواند موجب نا رسایی خونی به اعضای بدن شود و دلیل اصلی سرد شدن پا ها مربوط به بروز همین بیماری در بدن است.

طب سوزنی درمان معجزه آسا برای تمام درد ها!

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا