سلامت

9 علامت کم آبی بدن یا دهیدراته شدن

تابستان پر از کار و فعالیت است و به همراه آن موجی از گرما در همه جا می آید. اما چه کار کنیم که خنک بمانیم؟ جدا از داخل خانه ماندن، برای اینکه دچار کم آبی بدن (دهیدراته شدن) نشویم و سالم بمانیم مهم است که مدام آب بنوشیم.

گاهی اوقات گرما می تواند نامحسوس باشد اما بر روی بدن تاثیر بگذارد. اگر در بیرون و زیر خورشید هستید، فقط 30 دقیقه یا چند ساعت کافی است تا گرما باعث دهیدراته شدن، حالت تهوع یا مشکل در تمرکز شود.

کم آبی بدن یک نگرانی جدی برای سلامتی است. طبق یک تحقیق در آمریکا بیشتر از نیمی از کودکان و بزرگسالان به اندازه کافی آب نمی نوشند.

مردم نمی توانند تشخیص دهند که در گرما یا در هنگام ورزش کردن چقدر مایعات از دست می دهند و میزان آب رسانی کردن به بدن در هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است.

این مسئله سلامتی جدی تر از آن چیزی است که فکر می کنید و ممکن است شما را راهی بیمارستان کند.

گرمازدگی هنگامی اتفاق می افتد كه دمای بدن از 105 درجه بالا می رود.” یكی از اولین نشانه های گرمازدگی فقط احساس گرما یا خوب نبودن حال کلی نیست بلکه هیچ علامت خاصی وجود ندارد.”

چقدر مایعات در روز نیاز داریم؟ بستگی دارد؟ در اینجا 9 علامت دهیدراته شدن و نکاتی برای سالم ماندن در تابستان وجود دارد.

1. افزایش عطش و احساس خشکی و چسبندگی زبان

خشکی زبان در اثر دهیدراته شدن

اگر احساس تشنگی می کنید، شما دچار کم آبی بدن شده اید. ساده ترین راه برای حل این مشکل نوشیدن آب است ( و مایعات همراه با الکترولیت) از زمانی که این حالت را احساس کردید، اما سعی کنید هیچوقت به این نقطه نرسید.

بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، توجه به نیاز روزانه به آب است. برای زنان، 2.7 لیتر در روز (در حدود 11.5 فنجان) و برای مردان 3.7 لیتر (در حدود 15 فنجان است) است. سعی کنید آب بیشتری بنوشید اگر زمان بیشتری را در زیر آفتاب سپری یا ورزش می کنید.

2. احساس خستگی، گیجی یا عصبانیت

بر طبق تحقیقات، سطوح پایین تر کم آبی بدن یا دهیدراته شدن بر روی خلق و خوی و عملکرد های شناختی تان تاثیر می گذارد.

حتی یک کم آبی خفیف هم می تواند بر روی حالت شما اثر بگذارد. در کم آبی بدن به صورت خفیف هم در حدود 1.5% از حجم مایعات بدن کم می شود و فرقی نمی کند که نشسته باشید یا در حال ورزش باشید تاثیر یکسان است.

3. خشک شدن چشم یا تاری دید

تاری دید در اثر کم آبی بدن

وقتی که برای مدتی طولانی ورزش می کنید، عرق کرده و مایعات کلی بدن تان کاهش می یابد که می تواند باعث خشکی چشم یا تاری دید شود. هر بخشی از بدن که به طور طبیعی مرطوب است در اثر دهیدراته شدن دچار خشکی و التهاب می شود.

حواستان به سطح مایعات بدن تان باشد و در حین هر فعالیتی به میزان کافی آب بنوشید.

4. سردرد یا سرگیجه

دونده ماراتن دچار کم آبی شده است

کم آبی بدن می تواند باعث سردرد یا میگرن، احساس سر بودن یا هذیان گویی شود. برای مثال دوندگان ماراتن در اثر دهیدراته شدن به صورت زیگزاگ می دوند. در این حالت نمی توانید تصمیم بگیرید و هذیان می گویید.

حتی ممکن است احساس ضعف، سرگیجه یا حالت تهوع داشته باشید به دلیل اینکه بدن مایعات کافی ندارد تا به دیگر قسمت ها بفرستد. حتی می تواند منجر به گرمازدگی شود. اگر ورزش را متوقف و خود را خنک نکنید ممکن است بیافتید. کسانی که این علائم را دارند ممکن است نشانه کم آبی بیش از حد باشد. پس دقت کنید که چقدر آب می نوشید.

5. گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات در اثر دهیدراته شدن

اگر ورزش می کنید، احساس خستگی در پاها عادی است، اما اگر احساس گرفتگی عضلات دارید، یکی از علامت های جدی کم آبی بدن است. به این علت است که آب و نمک موجود در بدن از دست رفته است – گاهی نیز ممکن است احساس سفتی به جای گرفتگی داشته باشید.

گرفتگی عضلات به تدریج و به طور پراکنده از نشانه های کمبود سدیم و کمبود آب در فضا های سیال اطراف عضلات است. اما این مسئله را با گرفتگی عضلاتی که در اثر فعالیت زیاد در یک ناحیه خاص ایجاد می شود را اشتباه نگیرید.

برای جلوگیری از این اتفاق، مهم است که نوشیدنی های ورزشی بخورید که حاوی سدیم باشند یا میان وعده های نمکی و پنیر های کم چرب بخورید.

6. عرق نکردن

یکی از جدی ترین علائم دهیدراته شدن است. به این معنی است که بدن به طور وخیمی نیازمند آب است. به عبارت دیگر، می تواند علامت گرمازدگی نیز باشد – هر چند ممکن است در صورت ادامه تعریق اتفاق بیافتد. به همین دلیل مهم است در صورت عرق نکردن مرتبا خود را خنک کنید.

7. ادرار تیره

ادرار به رنگ زرد روشن نشان دهنده هیدراته بودن بدن است. اما اگر رنگ آن تیره باشد یا حتی در داخل ادرار خود خون ببینید باید سریعا از ورزش کردن دست بکشید.

در صورتی که رنگ ادرار شما کاملا شفاف است به این معنی است که بیش از حد مایعات مصرف کرده اید.

8. تب

تب در اثر دهیدراته شدن

کم آبی بدن می تواند باعث هایپرترمی و علائم تب مانند شود (مانند لرز) به این دلیل که گرمازدگی می تواند دمای طبیعی بدن تان را تغییر دهد.

دمای بالای بدن یک پرچم قرمز محسوب می شود. به سرعت از فعالیت کردن دست بکشید و یک حمام آب سرد بگیرید و مایعات خنک بنوشید.

9. پوست خشک و چروک

اگر پوست شما به درستی آبرسانی شده باشد، مانند خمیر دارای انعطاف پذیری است. اما اگر دهیدراته شده باشید، پوست تان حالت ارتجاعی خودش را از دست می دهد و به سختی به حالت اولیه خودش باز می گردد. اگر پوست خود را با انگشت بکشید، بسیار باریک به نظر برسد و به سختی به حالت اولش برگردد، شما دچار کم آبی شده اید.

نکته کلیدی ای که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که هر وقت که در تابستان فعالیت می کنید، هر چه مدت این فعالیت بیشتر باشد، بدن تان به آب بیشتری نیاز دارد. حتی آب ساده هم برای تان خوب است اما ترکیبی از آب، الکترولیت و سدیم بهترین راه برای آبرسانی کردن به بدن است.

همچنین درک این نکته مهم است که آبرسانی صحیح 100٪ پیشگیرانه نیست، اگر در گرمای تابستان برای مدت طولانی ای سخت فعالیت می کنید و حتی به مقدار مناسب هم آب نوشیده اید باز هم ممکن است که دچار گرمازدگی شوید. بنابراین از بدن خود آگاه باشید و در صورت دیدن چنین علائمی دست از فعالیت بکشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا