پزشکیسلامت

جلو گیری از عفونت گلو در برابر ویروس ها و باکتری ها

گلودرد از علائم رایج سرماخوردگی و آنفولانزا است، اما در برخی موارد می تواند ناشی از عفونت متمرکز در خود گلو باشد. در حالی که بیشتر عفونت های گلو نسبتاً خفیف هستند و خود به خود برطرف می شوند، اما علائم هنوز هم بسیار ناخوشایند است. همچنین به نظر می رسد برخی از افراد در برابر این نوع عفونت ها آسیب پذیرتر هستند، به این معنی که عفونت گلو ممکن است به طور مکرر اتفاق بیفتد. در ادامه به بررسی عوامل و راه های پیشگیری ورود آن به گلو می پردازیم:

چه عواملی باعث عفونت می شود؟

  1. عفونت می تواند توسط انواع مختلف ویروس و باکتری ها ایجاد شود.
  2. در موارد نادر، یک عفونت قارچی می تواند در قسمت های مختلف گلو مانند لوزه ها یا حلق (پشت گلو) باعث عفونت شود.

علائم آن چیست؟

عفونت های گلو معمولاً علائمی از جمله گلو درد، قرمزی داخل گلو و تورم ایجاد می کنند. با این حال، آن ها می توانند به چندین شکل مختلف باشند که ممکن است به انواع مختلفی از درمان گلو نیاز داشته باشند.

بیشتر بدانید: درمان گلو درد فقط با 8 روش طبیعی و آسان!

راه های جلوگیری از ورود عفونت به گلو

همه عفونت ها به یک شکل به حلق شما می رسند، بنابراین با در نظر گرفتن توصیه های زیر از متخصصان کلینیک گوش و حلق و بینی می توان از بروز همه آن ها جلوگیری کرد. نکات مراقبتی جهت پیشگیری از عفونت عبارت اند از:

  1. سعی کنید لیوان ها و ظروف را با افراد دیگر به اشتراک نگذارید، زیرا این یکی از متداول ترین روش های انتشار میکروب ها است.
  2. مسواک خود را مرتباً با خیساندن در یک لیوان آب گرم که با حدود یک قاشق چای خوری نمک مخلوط شده تمیز کنید و هر 3 ماه یک مسواک جدید تهیه کنید.
  3. غرغره دهان شویه، ضد عفونی کننده یا آب نمک می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند، بنابراین سعی کنید این کار را یک بار در روز انجام دهید.
  4. مایعات زیادی بنوشید، به ویژه در هوای گرم زیرا گلو را نرم می کند، همچنین نوشیدنی های عسل و زنجبیل می توانند بسیار مفید باشند. زیرا؛ دارای خواص ضد عفونی کننده و تسکین دهنده هستند.
  5. اگر علائم شدیدی دارید یا عفونت مرتباً برمی گردد، در کلینیک گوش و حلق و بینی به متخصص مراجعه کنید. زیرا ممکن است برای درمان گلو درد به دارو پزشک نیاز داشته باشید.

منبع: medium.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا